FotowoltaikawPolsce » Blog » Jak działają pompy ciepła? – Zasady działania pompy ciepła
Jak działają pompy ciepła - Zasady działania pompy ciepła

Jak działają pompy ciepła? – Zasady działania pompy ciepła

Projektując oraz budując swój wymarzony dom priorytetową kwestią mającą decydujący wpływ na jego funkcjonalność, jest wybór odpowiedniego systemu ogrzewania. Powinien być on jak najbardziej komfortowy i prosty w obsłudze, oraz w pełni ekonomiczny. Stąd też inwestorzy najczęściej proponują pompy ciepła, które są niezwykle funkcjonalne i wydajne. Jak działają oraz czym się charakteryzują te systemy?

Jak działają pompy ciepła w domu?

Pompa ciepła to system grzewczy, który sam w sobie nie produkuje energii. Do swojego działania nie wymaga także spalania, dlatego też jest w pełni ekologiczny i nie produkuje żadnych zanieczyszczeń. Dodatkowo jest niezwykle wygodny w użytkowaniu, ponieważ jest w pełni bezobsługowym systemem. Jak działają pompy ciepła w domu? To bardzo proste. Wykorzystują one energię pobraną ze środowiska naturalnego, pobierając jako czynnik grzewczy zasoby wody, gleby lub powietrza.

Jak działa pompa ciepła w zimie?

Pompa ciepła wykorzystując odpowiednie procesy, przetwarza pobraną energię i dostarcza ją do wybranej instalacji grzewczej. Do swojej pracy w sezonie zimowym potrzebuje tylko i wyłącznie podłączenia do energii elektrycznej. Dlatego też korzystając z instalacji pompy ciepła, płacimy jedynie za prąd konieczny do jej pracy, bez opłat za paliwa grzewcze. 

Czytaj więcej: Podłączenie pompy ciepła do istniejącej instalacji

Jak działa pompa ciepła w zimie gdy zapotrzebowanie jest znacznie wyższe niż zazwyczaj? Otóż rozwiązanie to sprawdza się doskonale także w bardzo niskich temperaturach, zapewniając odpowiedni poziom ciepła. Dodatkowo systemy te podgrzewają wodę użytkową do temperatury około 55 st. C, dzięki czemu doskonale sprawdza się ona do ogrzewania podłogowego czy ściennego. 

Warto mieć na uwadze korzyści, które związane są z zakupem energii elektrycznej. Dzięki pracy pompy ciepła możliwe jest uzyskanie nawet do 5kW energii cieplnej z pozyskanej 1 kW energii elektrycznej. 

Podłączenie pompy ciepła do istniejącej instalacji

Podłączenie pompy ciepła do istniejącej instalacji wbrew pozorom jest stosunkowo prostym i często wykonywanym działaniem. Polega na połączeniu tego systemu grzewczego oraz innej instalacji, np. kotła, aby wzmocnić i umożliwić ich wzajemne działanie. Dzięki temu możliwe jest również znaczne obniżenie kosztów montażu pompy, ze względu na brak konieczności demontażu obecnej instalacji itd. Podłączenie pompy ciepła do istniejącej instalacji nazywane jest metodą biwalentną. 

Sprawdź również: Pompa ciepła koszt w 2022 r.

Przykład pomp ciepła najwyższej jakości dostępnych w Polsce

Cena każdej instalacji pompy ciepła ustalana jest indywidualnie. Jest bardzo dużo czynników wpływających na cenę. Aktualnie dostępne są również dofinansowania dlatego kliknij skontaktuj się i zostaw swoje dane kontaktowego w celu poznania indywidualnej ceny.

9.5

Stiebel Eltron HPA – O 8CS Plus Polecamy produkt

Ustawiana na zewnątrz pompa ciepła powietrze/woda do ogrzewania i chłodzenia w nowym budownictwie

Technika inwerterowa: sprężarka o regulowanej prędkości obrotowej zapewniająca zawsze optymalną moc grzewczą

Cicha praca poprzez bezstopniową regulację prędkości obrotowej wentylatora oraz hermetycznego zamknięcia obiegu chłodniczego
Wypełnij formularz i odbierz wycenę
9

Stiebel Eltron HPA – O 10 Premium Produkt bardzo dobrej jakości

Pompa ciepła powietrze-woda ustawiana na zewnątrz do ogrzewania i chłodzenia

Z efektywną energetycznie technologią inwerterową zapewniającą wysokie temperatury zasilania również w zimowych miesiącach

Nadaje się do gęstej zabudowy, dzięki niskiemu poziomowi hałasu podczas pracy
Wypełnij formularz i odbierz wycenę
8.5

Stiebel Eltron HPA – O 13 Premium produt wysokiej jakości

Pompa ciepła powietrze-woda ustawiana na zewnątrz do ogrzewania i chłodzenia

Z efektywną energetycznie technologią inwerterową zapewniającą wysokie temperatury zasilania również w zimowych miesiącach

Nadaje się do gęstej zabudowy, dzięki niskiemu poziomowi hałasu podczas pracy
Wypełnij formularz i odbierz wycenę
Opinie o O 13 Premium

Dobór odpowiedniej mocy pompy ciepła należy dobrać indywidualnie na podstawie kontaktu ze specjalistą. Czynniki, które wpływają na moc pompy ciepła:

Czy pompa ciepła jest w stanie ogrzać dom?

Wielu użytkowników zastanawia się, czy pompa ciepła jest w stanie ogrzać dom i czy jej praca faktycznie jest tak wydajna. Aby tak było, konieczne jest dopasowanie odpowiedniej pompy ciepła zgodnie z zapotrzebowaniem budynku. Oprócz tego modele różnią się pomiędzy sobą ze względu na źródło. Pompy ciepła gruntowe zapewniają największą wydajność, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w przypadku budynków o większej powierzchni i zapotrzebowaniu. 

Czytaj również: Jaką moc pompy ciepła do domu 150 m2?

Z kolei pompy powietrzne poprzednio wykorzystywane były do ogrzewania wody użytkowej czy stosowane jako dodatkowy system grzewczy, na obecną chwilę charakteryzują się o wiele wyższą wydajnością i skutecznością, dzięki czemu są w stanie w pełni zaspokoić potrzeby budynku na energię grzewczą. W porze letniej mogą służyć także do chłodzenia pomieszczeń. Warto indywidualnie dopasować odpowiedni system zgodnie z oczekiwaniami i możliwościami. 

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here