FotowoltaikawPolsce » Blog » Na czym polega i dla kogo jest ulga termomodernizacyjna? – Wniosek 2022

Na czym polega i dla kogo jest ulga termomodernizacyjna? – Wniosek 2022

Ulga termomodernizacyjna to rozwiązanie, które interesuje szerokie grono osób. Faktem jest, że ulga dotyczy nie tylko ocieplenia domu, lecz także montażu OZE. Termomodernizacja zazwyczaj kojarzy nam się z dociepleniem domu, jednakże definicja w tym wypadku  jest znacznie szersza. Sprawdźmy, kto może liczyć na skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej. O czym warto wiedzieć?

Kto skorzysta z ulgi termomodernizacyjnej?

Okazuje się, że właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą w rocznym zeznaniu PIT odliczyć od dochodu wydatki na materiały budowlane, usługi i urządzenia związane z termomodernizacją. Jest to propozycja dla każdego, kto nie uzyskał dotacji na własną inwestycję. Z ulgi korzystają podatnicy rozliczający się ryczałtem, ogólnie lub liniowo. Limit odliczenia w tym wypadku to 53 tys. zł.

Otrzymaj wycenę i gwarancję montażu w 14 dni

  Oferty są niezobowiązujące a będziesz mógł sam podjąć decyzję

  To sprawia, że w ramach ulgi odliczymy wydatki na zakup pompy ciepła, fotowoltaiki, usług związanych z montażem urządzeń, czy przyłączy do sieci ciepłowniczej/gazowej. Ustawa o PIT jasno wskazuje, że ulga odnosi się do jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Dotyczy zatem budynku wolnostojącego lub w zabudowie szeregowej, bliźniaczej, czy też grupowej, który służy do zaspokajania mieszkaniowych potrzeb. Ulga niestety nie dotyczy kamienic i innych wielorodzinnych budynków. Poza tym, nie skorzystamy z niej wtedy, gdy dom jest dopiero w budowie. 

  Czytaj również: Jakiej wielkości powinien być bufor ciepła w instalacji z pompą ciepła?

  Limit na termomodernizację

  Faktem jest, że korzyści z ulgi są zależne od sytuacji podatnika. Limit dotyczy danego podatnika, a nie każdej inwestycji osobno. Jeżeli termomodernizujemy dwa budynki mieszkalne i wydamy 50 tys. zł., nadal możemy odliczyć tylko 53 tys. zł. Fiskus wskazuje, że limit ten nie odnawia się z każdym rokiem. Kwota odliczenia nie może być wyższa niż 53 tys. złotych. Jeśli mowa o małżeństwach, tutaj limit przysługuje każdej osobie. Najprościej rzecz ujmując, małżeństwa mające wspólność majątkową, skorzystają z podwójnego limitu. Pod uwagę brana jest kwota brutto z VAT, chyba że jesteśmy podatnikiem czynnym. Warto wiedzieć, że wydatki odliczamy w zeznaniu PIT za dany rok, w którym zostały poniesione. 

  Sprawdź więcej: Kredyt na pompę ciepła – Jak wziąć kredyt na pompę ciepła?

  Co zrobić, gdy dochód jest zbyt mały, aby skorzystać z ulgi? W takim przypadku można dokonać odliczenia w kolejnych latach, ale nie dłużej niż przez 6 lat. Kolejny wymóg dotyczy tego, że termomodernizacja musi być zakończona w okresie 3 lat, licząc od końca roku, w jakim poniesiono pierwsze wydatki. W innym razie podatnik musi zwrócić już wykorzystaną ulgę. 

  Przeczytaj więcej: Jak i gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie do pompy ciepła?

  Co jeszcze warto wiedzieć?

  Istotne jest to, że ulga termomodernizacyjna dotyczy wydatków z własnej kieszeni. Konieczne jest zapamiętanie najważniejszej zasady. Odliczymy jedynie wydatki, jakie ponieśliśmy z własnych środków. Takie wydatki odnoszą się też do kredytu i pożyczki, których spłata nas obciąża.

  Sprawdź również: Pompy ciepła KluczborkPompy ciepła PrudnikPompy ciepła Strzelce OpolskiePompy ciepła NamysłówPompy ciepła KrapkowicePompy ciepła Głuchołazy

  Okazuje się, że w ramach ulgi nie możemy odliczyć wydatków w części, która sfinansowana lub dofinansowana została z pieniędzy wojewódzkiego lub narodowego funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Otrzymanie dotacji jest zatem jednoznaczne z wykorzystaniem ulgi tylko do wysokości wkładu własnego. W sytuacji, gdy otrzymamy pożyczkę z powyższych funduszy, nadal mamy możliwość skorzystania z ulgi. Część pożyczki jest jednak umorzona, a sfinansowanie tej części nie kwalifikuje się do odliczenia.

  Warto wiedzieć: Pompy ciepła Zielona GóraPompy ciepła Gorzów WielkopolskiPompy ciepła Nowa SólPompy ciepła Żary,

  Poza tym, ulga termomodernizacyjna nie przysługuje odnośnie wydatków, które zmniejszają nasze zobowiązania podatkowe. Te kwestie powinien znać każdy podatnik w naszym kraju, który chce skorzystać z takiego rozwiązania. 

  Marcin

  Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

  Więcej informacji

  Post navigation

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Drop file here