FotowoltaikawPolsce » Blog » Ponad milion mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce

Ponad milion mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce

Ostatnimi laty Polacy przekonują się coraz bardziej do fotowoltaiki. Przez ostatnie miesiące, mamy już do czynienia z absolutnym szaleństwem. Tylko i wyłącznie w ciągu pierwszego kwartału zostało podłączonych już ponad sto pięćdziesiąt mikro instalacji. Dla porównania w zeszłym roku było to 64 tysiące. Takich instalacji w naszym kraju jest już ponad milion.

Przekroczono granicę

Granica miliona mikro instalacji przekroczona została w miesiącu marcu. Wynika tak z najnowszych danych, które podsumowują pierwszy kwartał w fotowoltaice.

Czytaj również: Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych ile kosztuje?

Moc łączna mikro instalacji w Polsce to już 7,3 gigawatów. W ostatnich latach obserwuje się bardzo dynamiczny wzrost liczby oraz mocy mikro instalacji, które przyłącza się do dystrybucyjnych sieci. Przekraczają one i to wielokrotnie zakładane prognozy. Znaczna większość z nich stanowią fotowoltaiczne mikro instalacje, a w znacznej części są to prosumenckie mikro instalacje. Jak wylicza nam organizacja, to w roku 2021 przyłączonych zostało prawie 400 tysięcy nowych mikro instalacji. Przełożyło się to na 3 GW mocy. Na koniec roku ubiegłego moc łączna wynosiła ponad 6 GW.

Chęć zdążenia przed zmianami

Boom także trwał w pierwszym kwartale tego roku. Przyłączonych zostało wówczas prawie 152,8 tysiąca nowych mikro instalacji. Wynikało to z tego, że Polscy chcieli zdążyć przed wszelkimi zapowiedzianymi zmianami. Bowiem od miesiąca kwietnia zmienił się sam system rozliczeń za prąd u siebie wyprodukowany w domu.

Sprawdź więcej: Aktualne dotacje do fotowoltaiki na rok 2022

Tymczasem system wirtualnego magazynowania nadwyżek, który obowiązywał do marca bieżąco roku pozwalał prosumentowi do sieci oddać nadwyżkę energii wyprodukowanej, aby bezpłatnie później z tego odebrać osiemdziesiąt procent. Ten system był naprawdę bardzo atrakcyjny, ale nie dla energetycznych firm, które z tegoż powodu ponosiły bardzo duże koszta.Według wszelkich nowych zasad energię wyprodukowaną będzie trzeba od razu zużywać.

Z kolei nadwyżkę odsprzedawać po rynkowej cenie. Kłopot polega w tym, że w dzień jest cena, która jest o ponad połowę niższa, niż w nocy oraz wieczorem, Kiedy będzie ją trzeba dokupić z powrotem. Wynika to oczywiście z tego, że panele fotowoltaiczne bez słońca energii nie są w stanie wyprodukować.Oznacza to nic innego jak to, że zwrot inwestycji się wydłuży i to naprawdę znacznie. 

Warto wiedzieć również:

Musimy mieć jak najbardziej tego świadomość. Nie może być inaczej. Polacy także mają tego świadomość, co jest naprawdę bardzo, ale to bardzo ważne. Każdy chce uzyskać możliwie najlepsze warunki.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here