FotowoltaikawPolsce » Blog » Aktualne dotacje do fotowoltaiki na rok 2022

Aktualne dotacje do fotowoltaiki na rok 2022

Atrakcyjne dotacje do instalacji fotowoltaicznych w bieżącym roku zostały przygotowane zarówno dla prywatnych prosumentów, jak i dla prywatnych osób. W poniższym artykule pragniemy zająć się prosumentami prywatnymi. W znacznej większości dotacje nie tylko dotyczą fotowoltaiki, ale także szeregu innych działań, które na celu mają ograniczenie zanieczyszczenie powietrza, jak i negatywnych skutków cieplarnianego efektu.

Program Czyste powietrze

Już od ponad trzech lat działa program o nazwie Czyste Powietrze. Program ten obok programu Mój Prąd stanowi największe wsparcie dla fizycznych osób, które inwestują w ekologiczne źródła energii. Celem tego programu jest zmniejszenie emisji cieplarnianych gazów poprzez wymianę źródeł ciepła na te, które są bardziej przyjazne środowisku. Udzielane dotacje z programu Czyste Powietrze obejmują wszelkie koszty demontażu starego źródła ciepła oraz także zakupu i montażu nowych do ogrzewania budynku, a także ciepłej użytkowej wody. W ramach programu otrzymać można między innymi dotacje na:

 • fotowoltaikę,
 • wentylację z odzyskaniem ciepła,
 • budowlane przegrody zapewniające wyższą cieplną izolację,
 • pompy ciepła,
 • centralne ogrzewanie.

Czytaj więcej: Ile kosztuje montaż pompy ciepła?

Przejdźmy do najważniejszych cech oraz warunków programu Czyste Powietrze. Z naszej perspektywy znacznie najważniejsze mają dotacje do fotowoltaiki udzielane w roku 2022. Jednak zanim szczegółowo omówimy, w jaki sposób fotowoltaika wspierana jest przez program Czyste Powietrze, przybliżmy nico kształt ogólny programu oraz wyjaśnimy, kto z niego może skorzystać. Najważniejsze informacje, które dotyczą programu o nazwie Czyste Powietrze to:

 • wnioski o dotację możemy składać do końca roku 2027,
 • program został uruchomiony w roku 2018,
 • budżet programu to 103 miliardy złotych,
 • Czyste Powietrze to dwie formy wsparcia: częściowa spłata kredytu lub dotacja,
 • do 30 września 2029 zostać mają wypłacone wszelkie dotacje,
 • program został podzielony na dwie części. Jest to część podstawowa oraz podwyższony poziom dofinansowania. Przypisanie do danej części zależne jest od wysokości wszelkich dochodów beneficjenta.

Program Moje Ciepło

Żadne dotacje z programu o nazwie Moje Ciepło jeszcze nie zostały wypłacone. Nie złożono także wniosków, ponieważ mowa o programie, którego sam start dopiero jest planowany. Musimy podkreślić, że fotowoltaika nie jest objęta bezpośrednio programem Moje Ciepło. Jednak się zdecydowaliśmy wspomnieć o programie, omawiając wszelkie dotacje do fotowoltaiki w bieżącym roku, ponieważ użytkownicy solarnych paneli na nim mogą skorzystać. Moje Ciepło jest ofertą dla osób, które to planują montaż pompy ciepła, która jest montowana często w połączeniu z fotowoltaiczną instalacją, w ten sposób gwarantując niezależność energetyczną całkowitą gospodarstwa.

Sprawdź więcej: Mój Prąd 4.0 od kiedy złożyć wniosek

Program o nazwie Moje Ciepło ruszyć ma w pierwszej połowie tego roku. Stanie się to najprawdopodobniej jeszcze w pierwszym kwartale. Budżet programu wynosi dokładnie 600 milionów, a dotacje wynosić mają do trzydziestu procent kosztów inwestycji, a jednak nie więcej niż:

 • 7000 złotych w przypadku pomp powietrznych,
 • 21 000 złotych w przypadku pomp gruntowych.

Do tegoż programu na pewno kwalifikują się bez żadnego problemu wszelkie gospodarstwa domowe, których sam współczynnik pierwotnej energii nie przekracza 63 kWh/mkw.

Warto przeczytać: Panele fotowoltaiczne najlepsze firmy Pomorskie

Warto skorzystać z udziału w którymś z powyższych programów. Dotacja zawsze się przyda, a więc będzie to dla nas ogromna pomoc w dokonaniu tej inwestycji.

Anna Rokicka

Ukończyłam studia Inżynieria odnawialnych źródeł energii ponad 2 lata temu. Od 3 miesięcy moją pasją jest tworzenie publikacji dla portalu FotowoltaikawPolsce.com

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here