Fotowoltaika to prężnie i dynamicznie rozwijająca się gałąź przemysłu. Coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie paneli fotowoltaicznych w swoim gospodarstwie domowym lub firmie. Mają one zastosowanie również w rolnictwie, ponieważ wykorzystując odnawialne źródło energii, jakim jest promieniowanie słoneczne można znacząco zmniejszyć wydatki związane z kosztami energii elektrycznej.
Wyróżnia się kilka rodzajów paneli fotowolataicznych, które różnią się od siebie przede wszystkim wyglądem oraz zastosowanym do ich produkcji materiałem. Zdecydowanie najpopularniejszymi są ognia polikrystaliczne, monokrystaliczne oraz amorficzne. Warto bliżej przyjrzeć się każdemu z nich, aby poznać ich parametry.
Popularne na forum: Panele fotowoltaiczne na dachu pokrytym papą
Rodzaje paneli fotowoltaicznych i ich charakterystyka
Panele fotowoltaiczne dzieli się ze względu na ich generację. Trzecia generacja obejmuje ogniwa, które praktycznie nie występują w Polsce. Nie korzysta się z nich głównie ze względu na fakt, że są one mało żywotne oraz bardzo zawodne.
Czytaj więcej: Jak działa instalacja fotowoltaiczna i kiedy się sprawdza?
Dodatkowo koszt ich zakupu oraz montażu jest bardzo wysoki, dlatego są one zupełnie nieopłacalne. Są to przede wszystkim panele polimerowe, a także barwnikowe ogniwa. W Polsce montuje się więc przede wszystkim instalacje pierwszej i drugiej generacji. Do grupy paneli pierwszej generacji zalicza się ogniwa monokrystaliczne oraz polikrystaliczne. Do trzeciej natomiast amorficzne, CIGS oraz CdTe.
Czym są panele monokrystaliczne?
Panele monokrystaliczne wykonywane są z czystego krzemu o monolitycznym charakterze. Wyróżniają się one przede wszystkim trwałością oraz żywotnością, dzięki czemu są wydajne. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że wpływa to na ich cenę, która jest wyższa niż ma to miejsce w przypadku innego rodzaju paneli. Mają one kształt ośmiokąta oraz kolor czarny lub granatowy. Wytwarzają moc proporcjonalną do napięcia.
Co wyróżnia panele polikrystaliczne?
W przypadku tego rodzaju paneli do ich produkcji wykorzystuje się wykrystalizowany krzem. Mają one kwadratowy kształt oraz charakterystyczny niebieski odcień. Na ich powierzchni gołym okiem widoczne są paski. Są nieco mniej wydajne niż panele monokrystaliczne, ale dzięki temu są nieco tańsze, a zwrot z inwestycji następuje zdecydowanie szybciej.
Warto wiedzieć: Fotowoltaika do 150 kW Bez pozwolenia na budowę
Czym są panele amorficzne?
Są one zbudowane z krzemu amorficznego. Wyróżniają się bardzo ciemną barwą, która przypomina nieco kolor bordowy. Należą do paneli drugiej generacji, co oznacza, że efektywność wytworzonego przez nie prądu jest zdecydowanie niższa niż w przypadku ogniw pierwszej generacji.
Jak wybrać odpowiednie panele fotowoltaiczne?
Najlepszym wyborem bez wątpienia są panele pierwszej i drugiej generacji ze względu na ich wydajność i efektywną pracę. Trzeba jednak pod uwagę wziąć fakt, że nie każde panele będą odpowiednie do danego rodzaju budynku. Ogromne znaczenie ma bowiem ich moc. W przypadku budynku jednorodzinnego bez problemu poradzą sobie te o mniejszej mocy.
Firmy fotowoltaiczne w Twojej okolicy:
Jednak większe budynki, takie jak przedsiębiorstwa czy gospodarstwa rolne potrzebują zdecydowanie mocniejszych paneli. Warto zwrócić uwagę na ich ogólną żywotność oraz niską awaryjność. Bez względu jednak na to, jakiego rodzaju panele wybierzemy rachunki za prąd znacznie obniżą się już w pierwszych latach ich użytkowania, a całkowity zwrot nastąpi w przeciągu kilku kolejnych lat.