FotowoltaikawPolsce » Blog » Jak działa instalacja fotowoltaiczna i kiedy się sprawdza?
system fotowoltaiczny

Jak działa instalacja fotowoltaiczna i kiedy się sprawdza?

Fotowoltaika jest zespołem urządzeń, dzięki którym pozyskać możemy darmową energię elektryczną bezpośrednio ze słońca. Elementem podstawowym tychże systemów są panele słoneczne, które są montowane na dachach lub też na ścianach budynków ewentualnie na gruncie. Fotowoltaiczna instalacja przynosi zdecydowanie najwięcej korzyści, kiedy samo zapotrzebowanie budynku na energię jest bardzo duże. Oznacza to, że słoneczny prąc jest nie tylko wykorzystywany na potrzeby elektrycznych urządzeń w domu, ale również do ogrzewania zimą budynku, chłodzenia latem oraz produkcji ciepłej użytkowej wody przez cały rok.

Zasady działania instalacji fotowoltaicznej

Podstawowy zestaw fotowoltaicznej instalacji składa się z paneli fotowoltaicznych, inwertera oraz montażowych uchwytów. Promienie słoneczne uderzają w panele zbudowane z ogniw. To one zmieniają energię słoneczną w prąd elektryczny. Przy pomocą falownika prąd stały jest przekształcany w przemienny prąd. Falownik umieszczony w odpowiedniej lokalizacji, na przykład na poddaszu, w kotłowni lub w pomieszczeniu gospodarczym, jest podłączony do tablicy elektrycznej rozdzielczej budynku, która to z kolei jest podłączona do elektroenergetycznej sieci.

Firmy montujące panele fotowoltaiczne w Polsce

Instalacje fotowoltaiczne współpracują z pompami ciepła, które są dodatkowo wyposażone w komunikacyjny moduł. Dzięki niemu układ całościowy pracuje z możliwie najwyższą wydajnością.

Jak wygląda magazynowanie energii?

Energię wyprodukowaną w panelach możemy zużywać w całości na własne potrzeby, gromadząc swoje nadwyżki w specjalnych akumulatorach, przyłączyć instalację do sieci oraz w niej magazynują wszelkie nadwyżki energii. Aby móc umożliwić samo funkcjonowanie instalacji w trybie on-grid, niezbędne jest podpisanie umowy odpowiedniej z zakładem energetycznym i zostanie tak zwanym prosumentem, a więc jednocześnie producentem oraz konsumentem energii. Sam system opustu polega na rozliczaniu bezgotówkowym z zakładem energetycznym zużytej w budynku oraz wyprodukowanej z mikro elektrowni przydomowej.

Ilość energii, którą właściciel mikroinstalacji odebrać może z sieci zależy bezpośrednio od jej mocy. Instalacje od 10 kW pozwalają na odebranie 80 procent energii oddanej do sieci, zaś instalacje powyżej 10 kW umożliwiają odbiór 70 procent oddanej energii. Najkorzystniej jest konsumować możliwie najwięcej energii w rzeczywistym czasie. Wówczas jest możliwie wykorzystanie 100 procent energii wyprodukowanej. Musimy zaznaczyć, że po roku niewykorzystany nadmiar energii elektrycznej staje się przychodem energetycznego zakładu, z tego względu sama moc instalacji powinna być dobrana w sposób optymalny do zużycia przewidywanego energii.

Czy pompy ciepła współpracująca z instalacją fotowoltaiczną jest opłacalna?

Samo podjęcie decyzji o instalacji pompy ciepła oraz fotowoltaicznych paneli już na samym etapie projektowania domu, pozwala na zminimalizowanie znaczne kosztów inwestycyjnych. Pompy ciepła mogą być umieszczone praktycznie w każdym pomieszczeniu. Nie zajmuje więcej na podłodze miejsca niż 0,5 metrów kwadratowych. Oznacza to, że inwestor nie musi budować komina, kotłowni, czy też magazynu opału. Wykorzystanie dachu o bardzo prostej konstrukcji, często dodatkowo pozwala na obniżenie kosztów inwestycji, co w pełni lub też częściowo pokryć można koszty inwestycyjne fotowoltaicznej instalacji.

Wsparciem finansowym dodatkowym na nie tylko samych paneli fotowoltaicznych, ale także pompy ciepła może być dofinansowanie w ramach programu rządowego "Czyste Powietrze", programu "Mój Prąd" oraz pomp ciepła organizowanych przez producentów pomp ciepła. Niektóre dotacje możemy połączyć z ulgą podatkową.

Jak widać na załączonym obrazku instalacja fotowoltaiczna jest sporą inwestycją, ale nie zostajemy z tym wydatkiem sami. Możemy skorzystać z wielu programów rządowych oraz innych form dotacji. Jest to jak najbardziej opłacalne rozwiązanie. Chyba nie ma osób oraz przedsiębiorstw, które byłyby niezadowolone ze swoich instalacji fotowoltaicznych.

Anna Rokicka

Ukończyłam studia Inżynieria odnawialnych źródeł energii ponad 2 lata temu. Od 3 miesięcy moją pasją jest tworzenie publikacji dla portalu FotowoltaikawPolsce.com

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here