FotowoltaikawPolsce » Blog » VOSTI pozytywnie o programie ” Fotowoltaika na bloku” i rozwoju branży w Polsce

VOSTI pozytywnie o programie ” Fotowoltaika na bloku” i rozwoju branży w Polsce

VOSTI to stosunkowo młoda firma – powstała ona dopiero w 2017 roku. Taki stan rzeczy nie przeszkodził jej jednak osiągnąć dużego sukcesu biznesowego – marka ta jest obecnie uznawana za jedną z najszybciej rozwijających się firm z branży fotowoltaicznej, jakie działają na terenie naszego kraju. Właściwie, nie powinno to nikogo dziwić, jeśli zwrócimy uwagę na fakt, że w firmie VOSTI zwraca się uwagę przede wszystkim na szacunek do środowiska naturalnego oraz znajdującego się w jego centrum człowieka.

Przedmiotem działalności prowadzonej na co dzień przez VOSTI jest profesjonalna obsługa na każdym etapie procesu, tzn. od wyboru systemu fotowoltaiki aż po montaż urządzeń w miejscu wskazanym przez klienta.

Dynamiczny rozwój tego przedsiębiorstwa VOSTI sprawił, że postanowiliśmy przeprowadzić krótki wywiad z przedstawicielem firmy. Zadaliśmy kilka pytań, by dowiedzieć się, jakie są plany przedsiębiorstwa na najbliższe lata.

Przejdźcie do dalszej części tekstu, by poznać przebieg rozmowy, którą odbyliśmy.

Jak wygląda Państwa historia na polskim rynku?

Na rynku obecni jesteśmy ponad 5 lat – decydując się na otworzenie firmy w 2017 r. byliśmy przekonani, że ten sektor ma ogromny potencjał. Obserwując rozwój technologii w branży fotowoltaicznej, rosnące ceny energii na rynkach światowych, a także wzrost znaczenia odnawialnych źródeł energii, było dla nas oczywiste, że Polacy będą wkrótce coraz częściej spoglądać w stronę własnych elektrowni słonecznych. Patrząc na obecną sytuację widzimy, że nasze prognozy były słuszne – obecnie fotowoltaika stanowi ponad połowę mocy zainstalowanej OZE.

Pochodzimy z okolic Lublina, dlatego naturalnym krokiem było otwarcie centrali i pierwszego oddziału właśnie w tym mieście. W kolejnych latach nasze działanie objęło zasięgiem całą Polskę. Na początku sprzedawaliśmy samą fotowoltaikę do klienta indywidualnego, z czasem do swojego portfolio sukcesywnie dodawaliśmy takie produkty jak: fotowoltaika dla biznesu (do 50 kWp oraz powyżej 50 kWp), pompy ciepła, klimatyzatory, magazyny energii, ładowarki do aut elektrycznych, a także kompleksową usługę dewelopowania PV > 50 kWp. 

Dwukrotnie znaleźliśmy się w TOP 5 branży fotowoltaicznej w Polsce pod względem zainstalowanej mocy w mikroinstalacjach fotowoltaicznych w rankingu Instytutu Energetyki Odnawialnej. Tego typu nagrody oraz klienci, którzy po montażu fotowoltaiki wracają do nas po kolejne produkty, to dla nas najlepsze wyróżnienie.

Gdzie jako firma Vosti widzicie się za 5 lat? Ekspansja na Europę? 

Obecnie mamy niemal 12 0000 instalacji na terenie całej Polski. To pokazuje skalę zaufania, jakim obdarzyli nas klienci i utwierdza nas w przekonaniu, że obraliśmy właściwą ścieżkę. 

Wynik ten to motywacja do tego, aby dalej rozwijać się i rozszerzać ofertę produktową o nowe rozwiązania. Chcemy pomóc i wesprzeć Polaków w pozytywnej transformacji i wejściu na ścieżkę prawdziwej niezależności energetycznej. Ten scenariusz w dobie obecnej sytuacji, czyli podwyżek cen za energię oraz niepewnej sytuacji na rynku jest nieunikniony. Zainteresowanie OZE, zarówno wśród prosumentów jak i biznesu jest duże i jesteśmy przekonani, że wciąż będzie rosło. W najbliższych latach chcemy, aby nasza oferta i obsługa mogła mu sprostać.

Według Państwa prognoz jakie będą najczęściej sprzedawane produkty w roku 2023?

Według najnowszych danych, w 2022 r. co trzecie zakupione urządzenie grzewcze w Polsce było pompą ciepła. Nie mam wątpliwości, że ten kierunek będzie się dalej rozwijał. Następnie, ze względu na rosnące ceny energii elektrycznej, jestem przekonana, że nie ustanie zainteresowanie rozwiązaniem jakim jest fotowoltaika. PV daje realne oszczędności, a z magazynem energii są one jeszcze większe, zwiększa się również opłacalność tej inwestycji. Prognozujemy również rozwój PV dla klienta biznesowego w zakresie instalacji do 50 kWp oraz powyżej 50 kWp. 

Czy obecne dofinansowania działają pozytywnie na zwiększenie sprzedaży Państwa usług? 

Obecne kwoty dotacji są naprawdę korzystne i klienci chętnie z nich korzystają. Za przykład weźmy Program Mój Prąd 4.0., gdzie wsparcie jest rekordowo wysokie, za czym idzie większe zainteresownie klientów inwestycją w fotowoltaikę i magazyn energii.

Pokazujemy naszym klientom, że przy tak dużym dofinansowaniu jakie jest teraz, nie opłaca się kupić fotowoltaiki bez magazynu energii. Jednak to co jest w tym wszystkim kluczowe, to edukacja w zakresie korzyści płynących z PV i magazynów energii. Wzrost zainteresowania powinien iść ze wzrostem świadomości u klientów, jakie korzyści daje połączenie tych dwóch produktów w nowym systemie rozliczania. To z czym spotykamy się na rynku to to, że klienci nie do końca rozumieją nowy system jakim jest net-billing, dlatego ta edukacja jest tak ważna. Warto spotkać się z ekspertem takim jak Vosti, żeby móc świadomie podjąć decyzję i skorzystać z maksymalnej dotacji.  

Jak prognozujecie zainteresowanie fotowoltaiki w momencie uruchomienia programu „ Fotowoltaika na bloku „ ?

Koncepcję programu “Fotowoltaika na bloku” oceniamy jako ciekawy pomysł na promowanie rozwiązań prosumenckich w miastach – ze względu na korzystne aspekty tego programu, sami również podjęliśmy działania i przygotowaliśmy specjalną ofertę dla wspólnot mieszkaniowych. Przewidujemy, że zainteresowanie składaniem wniosków o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych na blokach mieszkalnych będzie bardzo duże – obecny program zakładający, że 50% funduszy może pochodzić z pieniędzy publicznych może zbliżyć polskie osiedla do przeprowadzenia transformacji energetycznej. Rosnące ceny energii także przyspieszają ten proces. Trzymamy kciuki za jego powodzenie i oczywiście zapraszamy do kontaktu z Vosti. 

Wywiadu udzieliła Magdalena Suska, pełniąca rolę Z-cy Dyrektora Sprzedaży w VOSTI, posiadająca przeszło 6-letnie doświadczenie w branży fotowoltaicznej, głównie na rynku B2B. 

Fotowoltaika to jeden z tych segmentów rynku, które w Polsce rozwijają się wyjątkowo dynamicznie. Dobrze pokazują to raporty publikowane np. przez organizacje branżowe. O ile pod koniec 2021 roku łączna moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce wyniosła nieco ponad 6 tys. MW (dane ze strony internetowej vosti.pl), to rok później było to już niemal dwa razy więcej (dane z portalu wysokienapięcie.pl). Tempo rozwoju fotowoltaiki w Polsce jest znacznie szybsze w porównaniu z przewidywaniami Polityki energetycznej Polski do 2040 roku, a VOSTI jest jednym z tych podmiotów, które pomagają w transformacji energetycznej Polski.

Bardzo dziękujemy przedstawicielowi firmy VOSTI w udzieleniu wyczerpujących odpowiedzi na zadane przez nas pytania. Jest to dla nas cenna dawka wiedzy, która pokazuje, w jakiej kondycji znajduje się obecnie polski rynek fotowoltaiki oraz jakie są perspektywy rozwoju na kilka-kilkanaście najbliższych lat. Co przyniesie przyszłość? To się dopiero okaże. Tymczasem, śledźcie losy VOSTI.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here