FotowoltaikawPolsce » Blog » Wszystko o koszeniu zieleni na farmach fotowoltaicznych
Wszystko o koszeniu zieleni na farmach fotowoltaicznych

Wszystko o koszeniu zieleni na farmach fotowoltaicznych

Nowe farmy fotowoltaiczne powstają w naszym kraju każdego roku. Pamiętać należy jednak, że liczy się nie tylko dobór odpowiedniego gruntu, zapewnienie rentowności farmy, czy jej odpowiednia obsługa i serwis, lecz także utrzymanie na niej odpowiedniego porządku – w tym także wysokości roślinności.

Odpowiednio zachowana roślinność tworzy specyficzny mikroklimat pod panelami PV, co jest niezwykle istotnym elementem zachowania ich wydajności. Warto bowiem wziąć pod uwagę fakt, że wysoka temperatura (pow. 25. stopni Celsjusza) skutecznie ją obniża. Zalecana wysokość koszenia wynosi ok. 10 centymetrów.

Panele fotowoltaiczne niekiedy montowane są na terenach z zaniedbanym, wysuszonym gruntem. Tymczasem roślinność w parku fotowoltaicznym powinna być starannie pielęgnowana,

Pielęgnacja roślinności a jej wpływ na działanie paneli fotowoltaicznych

Jest wiele korzyści, jakie oferują trawa i łąki kwietne, zwłaszcza rozciągnięte na dużych obszarach pod panelami. Wymienić tu można choćby tworzenie nowych miejsc bytowania dla dzikich zapylaczy, czy zapobieganie degradacji gleby. Jak wyjaśnia Adam Olender, generalny dystrybutor Orec w Polsce. jej korzystny wpływ widać także w postaci obniżenia temperatury przy gruncie, co korzystnie wpływa na zachowanie pełnych możliwości paneli PV.

Czytaj również: Ile kosztuje magazyn energii do 5 kWh?

Warto więc pamiętać o zachowaniu równowagi między ekologią instalacją. Jak podkreśla Adam Olender, sporym wyzwaniem często okazuje się znalezienie takiego narzędzia koszącego, które mieści się pod panelami, a jednocześnie skosi roślinność w równy i bezpieczny sposób.,Teoretycznie wykorzystać można w tym celu kosy, jednak w przypadku większych farm PV szybko okaże się, że nie zdają one egzaminu. Co zrobić w takiej sytuacji? Dobrym, funkcjonującym już na kilku farmach rozwiązaniem mogą okazać się japońskie kosiarko-pilniki.

Jeśli kosić, to w optymalny sposób

Aby kosić rośliny w sposób, który sprzyja ich rozwojowi, należy ustawić odpowiednią, adekwatną do warunków wysokość noży. Ponadto za robotami koszącymi cały czas powinien podążać operator, kontrolujący prawidłowość wykonywanej przez nie pracy. Pilnować musi on między innymi, by maszyna nie uszkodziła paneli fotowoltaicznych. Jeśli decyduje się on na wykorzystanie przystawek do ciągników rolniczych, powinien wiedzieć, że nie wykosi w ten sposób w 100% trawy na całym terenie farmy.

Warto wiedzieć: Ile prądu zużywają lampki choinkowe? LED

Odpowiednie utrzymanie zieleni jest niezwykle ważne. Nie tylko tworzy bowiem warunki dla owadów zapylających, ale i korzystnie wpływa na wydajność paneli PV. Maksymalną wysokość koszenia warto utrzymywać jednak na poziomie 10 cm, aby chronić instalację przed zbyt wysokimi roślinami.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here