FotowoltaikawPolsce » Blog » Zrównoważone pranie – jak korzystać z pralki, żeby zużyć mniej energii i wody?

Zrównoważone pranie – jak korzystać z pralki, żeby zużyć mniej energii i wody?

#Artykuł partnera

Jak korzystać z pralki, by uniknąć wysokich rachunków za prąd i zużycie wody? Poznaj najważniejsze sposoby na bardziej zrównoważone pranie – to nie tylko korzyść dla portfela, ale również środowiska naturalnego!

Jak być bardziej eko, korzystając z pralki?

Pralka to jeden ze sprzętów domowych, z których korzystasz najczęściej. Nic dziwnego, że wiąże się to ze sporym zużyciem prądu oraz wody. Możesz jednak szukać sposobów, by obniżyć rachunki i podejść do prania ubrań w bardziej zrównoważony sposób. Od czego zacząć. Od tego, by z pralki… korzystać rzadziej! Niektóre ubrania wymagają prania ręcznego – wiele osób, zamiast faktycznie prać ręcznie, woli wybrać odpowiedni program w pralce. Tymczasem dobrym rozwiązaniem może być upranie ręcznie tych ubrań, które mają takie oznaczenia na metce. Nie zajmie ci to dużo czasu, a pozwoli rozsądnie podejść do korzystania z pralki. Zwłaszcza, że korzystając z programu do delikatnych tkanin, zwykle wrzucasz do środka także ubrania mocniej zabrudzone. Może się okazać, że później musisz je prać drugi raz, bo plamy całkowicie nie zeszły.

To kolejny sposób na rozsądniejsze korzystanie z pralki! Odpowiednia segregacja ubrań, by dobierać programy faktycznie dobrze dopasowane do potrzeb. Nie chodzi tylko o rozdzielanie prania białego od kolorowego, ale także np. odzieży sportowej od pościeli, jeansów czy ubranek dla niemowląt. Nie zawsze będzie to możliwe. Staraj się odpowiednio dobierać programy do potrzeb lub zdecyduj się na innowacyjny model pralki, który sam – w zależności od załadunku – potrafi dobrać optymalne parametry prania.

Pamiętaj również, by włączać pralkę wtedy, gdy uzbierasz cały jej załadunek. Wyjątkiem są programy szybkie, w których zwykle pierze się mniej ubrań – do tego lekko zabrudzonych.

Jak wybrać pralkę sprzyjającą oszczędności wody i energii?

O tym, na jakie oszczędności pozwoli ci zrównoważone korzystanie z pralki, w dużej mierze decyduje model, który kupisz. Już na etapie podejmowania decyzji dobrze przyjrzeć się pewnym parametrom. Najważniejszym z nich jest klasa energetyczna, wyrażana literą w skali A-G, gdzie A oznacza wartość najwyższą. To zmiana wobec obowiązującego jeszcze dwa lata systemu, gdzie klasy energetyczne oznaczane były jako A, A+, A++. Dobrym dopełnieniem informacji o tym, jak energooszczędna jest pralka, jest określenie zużycia prądu na 100 cykli. To informacja, która łatwo pozwoli ci oszacować konkretna oszczędności. Wszystkie wymienione dane znajdziesz na etykiecie energetycznej urządzenia oraz w opisie produktu w sklepie internetowym.

Szukając najlepszego sprzętu, zwróć uwagę na dostępne programy – wiele modeli oferuje programy „eco”, oznaczające mniejsze zużycie wody.

W końcu – zaawansowane modele pralek to również innowacyjne technologie pomagające ograniczyć zużycie prądu i wody. Może być automatyka wagowa, automatyczne dozowanie detergentu, jak również technologie usuwania uporczywych plam w niższej temperaturze. Podobne rozwiązania nazywają się różnie u poszczególnych producentów, dlatego uważnie porównaj modele, które wpadły ci w oko.

Szukasz urządzenia, które nie tylko dopierze uciążliwe plamy, ale również pomoże zadbać o środowisko naturalne i zawartość twojego portfela? Sprawdź pralki Indesit w sklepie MediaMarkt – to dobrze oceniane propozycje uznanej marki. Przeczytaj recenzje użytkowników, by upewnić się, że to wybór dla ciebie!

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here