FotowoltaikawPolsce » Blog » Jak przygotować dom na instalację pompy ciepła?

Jak przygotować dom na instalację pompy ciepła?

Obecnie podczas budowania domu kładzie się duży nacisk na jego odpowiedni standard energetyczny. Niezwykle istotny jest również fakt, aby dom nie stanowił źródła emisji szkodliwych substancji. W związku z tym w nowo powstałych budynkach mieszkalnych wykorzystywane są ekonomiczne i przede wszystkim ekologiczne systemy grzewcze. Możemy do nich zaliczyć m.in. pompy ciepła.

Tego typu urządzenie grzewcze razem z fotowoltaiką całkowicie spełnia wymagania techniczne dotyczące budynków stawianych od 2021 r., a przy okazji jest także oszczędnym rozwiązaniem. Jeżeli więc myślimy o zastosowaniu pompy ciepła, powinniśmy już na etapie budowy domu odpowiednio przygotować go na tego rodzaju instalację.

Więcej informacji: Koszt pompy ciepła do domu 100m2 – Jak obliczyć koszt?

Z czego można zrezygnować wybierając pompę ciepła?

W przypadku, gdy podejmiemy decyzję co do instalacji pompy ciepła jako systemu grzewczego w budowanym domu, już w trakcie wyboru projektu możemy zrezygnować z takich rozwiązań jak komin, czy kotłownia.

Czytaj również: Koszt pompy ciepła do domu 130 m2 – Jak obliczyć koszt?

Komin

Urządzenie grzewcze jakim jest pompa ciepła charakteryzuje się brakiem paleniska. W konsekwencji nie emituje spalin, a więc komin nie jest w tym przypadku do niczego potrzebny. Z całą pewnością jest to bardzo dobra wiadomość w kontekście ekonomicznym. Brak komina pozwoli zaoszczędzić środki finansowe nie tylko na etapie budowy, ale także w czasie użytkowania domu w przyszłości.

Kominy wymagają regularnych prac konserwacyjnych i przeglądów, które zgodnie z obowiązującymi przepisami muszą być wykonywane przez czeladnika, bądź mistrza kowalskiego i są dosyć kosztowne. Poza tym komin zabiera sporo miejsca zarówno w przestrzeni użytkowej domu jak i na dachu. Dzięki zastosowaniu pompy ciepła można zatem wykorzystać więcej miejsca w pomieszczeniach w dowolnym celu jak również przykładowo zamontować większą ilość instalacji fotowoltaicznych na dachu.

Sprawdź teraz: Koszt pompy ciepła do domu 80 m2 – Jak obliczyć koszt?

Kotłownia

Posiadając pompę ciepła nie jest konieczne również posiadanie kotłowni, gdyż nie potrzeba dodatkowego pomieszczenia na składowanie opału, czy instalację samego urządzenia grzewczego. Pompę ciepła bez problemu można ulokować w pomieszczeniu w domu, gdyż zajmuje powierzchnię zaledwie od 1 do 3 m2 w zależności od tego, czy posiada też zbiornik na wodę. Urządzenie grzewcze tego rodzaju można więc zainstalować w dowolnym miejscu, do którego jest łatwy dostęp i możliwość podłączenia do instalacji elektrycznej.

Warto wiedzieć: Koszt pompy ciepła do domu 250m2 – Jak obliczyć koszt?

Wymagana wartość mocy przyłączeniowej podczas korzystania z pompy ciepła

Do prawidłowego i stabilnego funkcjonowania pompy ciepła wymagana jest określona moc przyłącza elektrycznego. W celu zabezpieczenia się przed przeciążeniami i ryzykiem wyłączenia urządzeń w chwilach największego poboru energii przez pompę ciepła i inne sprzęty domowe, sugerowane jest zwiększenie umownej mocy przynajmniej do wartości 17 kW, a także ustawienie zabezpieczeń przedlicznikowych na poziomie 32 A. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek do swojego operatora energetycznego.

Warto przeczytać: Koszt pompy ciepła do domu 150m2 – Jak obliczyć koszt?

Jakie odbiorniki ciepła zastosować?

Pompa ciepła osiąga największą wydajność gdy amplituda temperatur dolnego i górnego źródła jest możliwie najmniejsza, dzięki czemu zużywa wówczas najmniej energii elektrycznej. Odbiorniki ciepła, które mogą znaleźć zastosowanie w domach dzielimy na wysokotemperaturowe (źródła punktowe, np. grzejniki) i niskotemperaturowe (źródła płaszczyznowe - ogrzewanie ścienne, podłogowe, sufitowe). W przypadku pompy ciepła najefektywniej jest zastosować odbiorniki niskotemperaturowe, zwłaszcza ogrzewanie podłogowe, ponieważ odznaczają się zdecydowanie większą powierzchnią grzewczą w stosunku do odbiorników wysokotemperaturowych. 

Dodatkowe informacje: Koszt pompy ciepła do domu 120 m2 z montażem

Pompa ciepła - czy warto?

Pompy ciepła to rozwiązanie innowacyjne, wygodne w użytkowaniu oraz ekonomiczne. Dodatkowo z racji, że ich funkcjonowanie nie wymaga procesu spalania, pompy ciepła nie emitują do atmosfery szkodliwych pyłów i gazów, dlatego idealnie spełniają wymogi ekologiczne. Jest to więc rozwiązanie grzewcze, które z pewnością sprawdzi się w każdym nowoczesnym domu.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here