FotowoltaikawPolsce » Blog » Inwerter hybrydowy co to jest i jaki warto kupić?

Inwerter hybrydowy co to jest i jaki warto kupić?

Inwerter hybrydowy łączy panele słoneczne i baterię w jeden system zasilania. Inwertery hybrydowe to opcja dla każdego, kto chce wykorzystać energię słoneczną do ładowania baterii zamiast polegać na sieci. Te systemy zasilania są przydatne, ponieważ zapewniają różne gniazdka elektryczne do użytku z różnymi urządzeniami elektrycznymi. Inwerter hybrydowy może ładować urządzenia takie jak oświetlenie, lodówkę, a nawet latem zasilać mały klimatyzator. Inwerter hybrydowy łączy panele słoneczne z baterią i gniazdem elektrycznym w jednym pakiecie.

Co to inwerter hybrydowy? – To musisz wiedzieć

Systemy te są przydatne, ponieważ zapewniają różne gniazdka elektryczne do użytku z różnymi urządzeniami elektrycznymi. Inwerter hybrydowy można podłączyć do sieci w celu zapewnienia zasilania awaryjnego podczas przerw w dostawie prądu. Możesz jednak również korzystać z tego systemu bez podłączania go do sieci, aby korzystać z domowych paneli słonecznych, gdy potrzebujesz energii elektrycznej. Wiele stanów oferuje ulgi podatkowe na zakup takiego energooszczędnego systemu, więc może to być tańsze niż zakup samodzielnych paneli słonecznych i baterii. Możesz wybierać między gniazdkami AC lub DC dla potrzeb elektrycznych swojego domu.

Firmy montujące panele fotowoltaiczne w Polsce

Kiedy kupić inwerter hybrydowy?

Jeśli masz dużo elektroniki, która potrzebuje zasilania prądem przemiennym, możesz podłączyć całą elektronikę do gniazdka sieciowego. Jeśli masz tylko kilka urządzeń elektronicznych wymagających zasilania prądem zmiennym, możesz podłączyć je do gniazdka prądu stałego i naładować laptopa lub inne urządzenia zasilane napięciem stałym. Tak czy inaczej, masz opcje, jeśli chodzi o gniazdka elektryczne w hybrydowym systemie inwerterowym.

Sprawdź również: Fotowoltaika na gruncie – czy warto stosować takie rozwiązanie?

Możesz podłączyć inwerter hybrydowy do autonomicznego systemu energetycznego lub sieci. Jeśli chcesz połączyć panele słoneczne z baterią i używać ich jako zasilania awaryjnego, możesz podłączyć falownik hybrydowy do obu systemów, jeśli masz wystarczająco dużo miejsca na okablowanie w garażu lub warsztacie. Alternatywnie, jeśli masz już firmę energetyczną, która obsługuje twoją okolicę, możesz podłączyć swój falownik hybrydowy bezpośrednio do ich sieci zamiast budować własną sieć energetyczną w swoim domu. Niestety, falowniki hybrydowe są droższe niż samodzielne panele słoneczne i akumulatory, ponieważ zawierają falownik, mikrokontroler i więcej okablowania.

Dlaczego warto kupić inwerter hybrydowy?

Głównym tego powodem jest to, że systemy te wymagają więcej okablowania niż systemy samodzielne ze względu na sposób, w jaki zawierają panele słoneczne i akumulatory w jednym systemie. Potrzebne dodatkowe komponenty oznaczają, że samodzielny panel słoneczny wymaga jedynie standardowego okablowania elektrycznego, podczas gdy falownik hybrydowy wymaga bardziej złożonego okablowania do prawidłowego działania.

Warto wiedzieć: Instalacja fotowoltaiczna przestaje działać – jakie mogą być powody?

W większości przypadków ta dodatkowa złożoność oznacza, że ​​instalacja samodzielnych paneli fotowoltaicznych jest tańsza niż instalacja inwerterów hybrydowych dla dowolnego projektu ze względu na początkową inwestycję potrzebną do ich prawidłowego okablowania. Ze względów bezpieczeństwa wszystkie gniazda prądu zmiennego muszą być podłączone do gniazdka prądu przemiennego centrum ładunkowego lub skrzynkę bezpieczników, które mogą wymagać dodatkowego okablowania i elementów elektrycznych, takich jak bezpieczniki i przełączniki.

Na co zwracać uwagę, kupując inwerter hybrydowy?

W przypadku korzystania z falownika hybrydowego z jakimkolwiek systemem zasilania bateryjnego należy również użyć tych elementów, ponieważ podłączenie wielu urządzeń o różnych napięciach może spowodować uszkodzenie urządzeń gospodarstwa domowego korzystających z gniazdek 240 V i przedłużaczy. Z tego powodu profesjonaliści instalują te systemy, ponieważ ważne jest, aby przestrzegali przepisów budowlanych i przepisów OSHA podczas pracy z energią elektryczną w ogóle, aw szczególności z prądem przemiennym.

Czy inwestycja w inwerter hybrydowy obniża koszt instalacji?

Inwertery hybrydowe zwykle wymagają profesjonalnej instalacji, która może być kosztowna w porównaniu z samodzielne panele słoneczne, które są łatwiejsze do zainstalowania dla entuzjastów majsterkowania. Ogólnie rzecz biorąc, falowniki hybrydowe są użytecznymi systemami zasilania, ponieważ zapewniają różne gniazda elektryczne dla różnych urządzeń. Pozwala to na wykorzystanie energii zmagazynowanej w bateriach zamiast polegania na sieci w razie potrzeby.

Czytaj więcej: Jak działa instalacja fotowoltaiczna i kiedy się sprawdza?

Jednak hybrydy są droższe niż samodzielne panele słoneczne, ponieważ wymagają więcej komponentów i okablowania niż większość projektów. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę te koszty przed podjęciem decyzji, czy inwestycja w te systemy jest opłacalna, gdy wszystko jest już powiedziane i zrobione!

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here