Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (w skrócie CEEB) to instytucja, której zadaniem jest gromadzenie informacji o systemach grzewczych stosowanych przez Polaków. Poza systemami grzewczymi CEEB weryfikuje również źródła pochodzenia energii elektrycznej. Obecnie każdy właściciel domku musi zgłosić do CEEB źródło zasilania energetycznego, jak i również sposób ogrzewania. Przyjrzyjmy się czy w takich okolicznościach niezbędne jest zgłaszanie paneli fotowoltaicznych do CEEB?
Z jakiego powodu konieczne jest złożenie deklaracji do CEEB?
Sam projekt związany z rejestracją sposobów ogrzewania budynków i źródła ich zasilania energetycznego jest podyktowany troską o środowisko i ewentualną modernizacją źródeł ogrzewania w Polsce. Zgromadzenie danych związanych ze źródłami ogrzewania pomoże w określeniu planu modernizacji Polskich domów. Jest to podyktowane walką z rosnącą emisją Co2, której prawie 40% pochodzi z budynków.
Czytaj dalej: Kontrola deklaracji CEEB – Kontrola źródeł ciepła w 2023 roku.
Kto musi złożyć deklaracje do CEEB?
Od lipca 2022 Główny Urząd Nadzoru Budowlanego nakazał rejestracje źródeł energii sposobów ogrzewania do powołanej w 2021 Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Każdy właściciel nieruchomości lub jej zarządca ma obowiązek wypełnić stosowny formularz, w którym poda informacje o sposobie ogrzewania i źródle zasilania budynku. Obowiązek ten tyczy się nieruchomości prywatnych, jak i usługowych. W przypadku posiadaczy mieszkań w blokach obowiązek ten wypełnia administracja budynku. Również osoby wynajmujące nieruchomości nie muszą składać deklaracji CEEB, powinien tym się zająć właściciel budynku. Aktualnie obowiązek złożenia deklaracji tyczy się około 5 milinów budynków w całej Polsce. Deklaracja została już złożona przez prawie 50 000 osób. Samą deklarację możemy wypełnić przez internet lub osobiście w urzędzie.
Sprawdź również: Opłata OZE – co to jest?
Czy należy zgłosić instalacje paneli fotowoltaicznych do CEEB?
Nie wszystkie odnawialne źródła energii trzeba zgłaszać do CEEB. Obowiązku temu podlegają kolektory słoneczne, które podgrzewają wodę i działają razem z pompą ciepła, przez co musimy je uwzględnić w formularzu CEEB. Jeśli posiadamy panele fotowoltaiczne lub elektrownię wiatrową nie musimy zgłaszać tego faktu do CEEB. Wyjątek stanowią sytuacje, kiedy instalacje słoneczne współdziałają z pompą ciepła. O braku konieczności zgłoszenia paneli fotowoltaicznych w deklaracji do CEEB poinformowała Doroty Cabańskiej – prezes Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego.
Warto wiedzieć: Agroenergia wysokość dofinansowania OZE – wniosek 2023
Jak złożyć deklaracje do CEEB?
Deklaracje do CEEB możemy złożyć osobiście w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego lub przy pomocy formularza dostępnego na stronie internetowej. Wypełniając deklaracje, musimy podać podstawowe dane takie jak źródła ogrzewania (wraz z ich rodzajem i funkcją) oraz podstawowe dane identyfikacyjne (wraz z adresem budynku). Poprawnie uzupełniony formularz powinien pozwolić na dokładne określenie sposobu ogrzewania domu, którego dane zostały podane w deklaracji.
Czytaj więcej: CEEB deklaracja online jak złożyć? Kara do 5000 zł
Podsumowanie
Konieczność zgłoszenia źródła ogrzewania i energii elektrycznej jest podyktowana rozpoczętym procesem zbierania danych, które mają posłużyć do modernizacji polskiej energetyki. Każdy właściciel nieruchomości użytkowej bądź prywatnej jest zobligowany do wypełnienia deklaracji CEEB. Deklaracja CEEB, mimo że jest obowiązkowa, to nie wymaga zgłoszenia fotowoltaiki, która działa samodzielnie. Wyjątkiem są instalacje, które współpracują z pompami ciepła. Sam proces składania deklaracji jest dość intuicyjny, formularz możemy wypełnić online lub bezpośrednio w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego.