W ostatnim czasie znacząca ilość właścicieli gospodarstw domowych dowiedziała się, że do końca bieżącego miesiąca, czyli czerwca zobligowana jest do złożenia deklaracji CEEB, pomimo, że taka informacja dostępna jest do wglądu od około sześciu miesięcy.
Niestety, dopiero stosunkowo niedawno zaczęły pojawiać się różne publikacje, z których jasno i klarownie wynika, że brak złożenia deklaracji w odpowiednim czasie może poskutkować nałożeniem kar finansowych, często bardzo dotkliwych dla zawartości portfela.
CEEB – co należy wiedzieć?
Pełna nazwa skrótowca CEEB to nic innego jak Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Gromadzi się w niej szczegółowe informacje dotyczące w głównej mierze źródeł ogrzewania budynków (wymienić tu można kozę, kominek, piec, kocioł grzewczy, kuchnię węglową, pompę ciepła czy też sieć ciepłowniczą). Celem takiej ewidencji jest wpływanie na poprawę jakości powietrza, którym codziennie oddychają miliony ludzi oraz efektywna walka ze smogiem.
Co znajdzie się w takiej ewidencji? Na pewno wszelkie informacje, które dotyczą budynków publicznych, domostw oraz lokali usługowych. Zgromadzone dane będą obejmowały około sześć milionów budynków z całego kraju, co pozwoli stworzyć swoistą mapę informującą o zakresie szkodliwej emisyjności. Dodatkowo, CEEB w założeniu ma uwzględniać informacje o udzielonej pomocy publicznej w zakresie wymiany kotłów szkodzących środowisku naturalnemu.
Do kiedy należy składać deklarację CEEB?
Istnieją dwa terminy, w których należy złożyć tę deklarację. Uzależnione są one od terminu, w jakim zostało uruchomione źródło spalania paliw oraz ciepła. W przypadku, gdy zostało to dokonane po 1 lipca 2021 roku, deklaracja musi zostać złożona maksymalnie do czternastu dni od jego pierwszego uruchomienia.
Warto pamiętać, że dla osób, które spóźnią się ze złożeniem właściwego pisma grozi kara nawet do pięciu tysięcy złotych.
Samorząd może warunkowo odtąpić od nałożenia grzywny pod warunkiem, że właściciel budynku prześle wymagane informacje w ramach czynnego żalu.
Kto jest zobligowany do złożenia takiej deklaracji?
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków jest obligatoryjna dla każdego zarządcy oraz właściciela nieruchmości. W przypadku mieszkań usytuowanych w bloku obowiązek złożenia wniosku leży zaś na zarządcy.
Jakie źródła ciepła należy zgłosić?
Lista źródeł ciepła obejmuje:
- kominek gazowy, sieć ciepłowniczą,
- kuchnię węglową, trzony kuchenne,
- piecokuchnie,
- grzejnik gazowy,
- gazowy podgrzewacz pojemnościowy i/lub przepływowy,
- kocioł grzewczy na paliwa stałe,
- kocioł olejowy,
- piec kaflowy lub wolnostojący opalany paliwem stałym (węgiel, pellet, drewno),
- pompę ciepła,
- kominek na paliwo stałe.
Należy także pamiętać, że obowiązkowi zgłoszenia do CEEB podlega równolegle kominiki pełniące jedynie funkcję estetyczną i dekoracyjną. Nie trzeba zaś zgłaszać instalacji fotowoltaicznej, czyli generującej ciepło dzięki promieniom słonecznym.
Jaką drogą złożyć tę deklarację?
Można tego dokonać poprzez pobranie ze strony https://ceeb.gov.pl/ specjalnego formularza i wypełnić go, a następnie odesłać pocztą lub zanieść osobiście do najbliższego urzędu gminy. Drugą opcją jest wejście na wspomnianą wcześniej stronę i zalogować za pomocą profilu zaufanego.
W formularzu, który się wyświetli konieczne będzie podanie takich danych jak posiadane źródło ciepła, adres nieruchomości czy dane personalne. Zatwierdzony przez system formularz trafi bezpośrednio do centralnej ewidencji.