„100 konkretów” na pierwsze 100 dni nowego rządu okazało się obietnicą bez pokrycia. Oberwało się m.in. użytkownikom fotowoltaiki, wszak jedną z obietnic był korzystniejszy sposób rozliczania nadwyżek energii produkowanych przez prosumentów.
Ostatecznie użytkownicy fotowoltaiki nie doczekali się żadnego konkretu. Kiedy wystartuje program Mój Prąd 6.0? Czy w ogóle wystartuje? Wątpliwości się mnożą.
Zmiany w rozliczaniu nadwyżek fotowoltaiki – konieczne?
Nie wiemy, jakie plany ma rząd, ale wiemy, że zmiany w rozliczaniu nadwyżek fotowoltaiki są czymś, bez czego trudno będzie się obejść. Właściciele fotowoltaiki, którzy zgłosili instalacje PV po 1 kwietnia 2022 roku rozliczają się na podstawie tzw. net-bilingu. Oznacza to mniej więcej tyle, że niewykorzystany prąd jest sprzedawany. W razie wzrostu zużycia prosumenci decydują się na kupno potrzebnej energii.
Czytaj więcej: Net-metering a net-billing różnice porównanie i opłacalność
W zasadzie można odnieść wrażenie, że od momentu obowiązywania net-bilingu jasne stało się, iż nie obejdzie się bez poprawek. Warte podkreślenia jest również to, że net biling jest wprost wynikiem Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/944.
Dyrektywy, zgodnie z którą wszystkie strony na rynku energii zobowiązane są do ponoszenia opłat wynikających z dystrybucji energii. Ponadto mowa o systemie, który obowiązuje w większości krajów Unii Europejskiej.
Z drugiej strony obecna forma net-bilingu skutkuje wydłużeniem czasu zwrotu inwestycji. Dlatego też wyraźnie słychać głosy, aby doszło do wprowadzenia minimalnych cen odkupu nadwyżek prądu od prosumentów. Chodzi o doprowadzenie do sytuacji, w której mikroinstalacja PV będzie zwracać się już po siedmiu latach.
Minimalne ceny odkupu energii – co proponuje branża?
Wprowadzenie minimalnych cen odkupu energii jest częścią programu określanego jako czteropak dla prosumenta. Należy przez to rozumieć:
- gwarantowaną cenę minimalną,
- rozliczenie depozytu bez VAT,
- możliwość pokrycia depozytem wszystkich składników faktury,
- wypłatę 100 proc. nadwyżek depozytu prosumenckiego lub rozliczenie w kolejnych latach.
Zobacz również: Ekopożyczka na fotowoltaikę i pompę ciepła – Czy się opłaca?
Dobrze również wiedzieć, że cena minimalna miałaby być obliczana głównie na podstawie kosztów inwestycji. Ponadto miałaby być podawana nie później niż do 31 grudnia trwającego roku (tak by od nowego roku mogła obowiązywać). Czy propozycje branży zostaną wysłuchane?
Odpowiedzi na to pytanie raczej nie dowiemy się zbyt szybko. Na teraz można rozmawiać jedynie o wprowadzeniu taryfy dynamicznej, czyli alternatywnego sposobu rozliczania się z dostawcą (nie ma sztywno określonych stawek).