FotowoltaikawPolsce » Blog » Dofinansowanie Energia dla wsi – dla rolników na instalacje OZE
Dofinansowanie Energia dla wsi - dla rolników na instalacje OZE

Dofinansowanie Energia dla wsi – dla rolników na instalacje OZE

Odnawialne źródła energii to rozwiązania, które interesują szerokie grono osób. Co ciekawe, rolnicy i spółdzielnie energetyczne mogą się starać o dofinansowanie na takie instalacje. Jest to związane z pierwszą odsłoną programu o nazwie „Energia dla wsi”.  To duża szansa dla wielu osób o podmiotów, otwierająca sporo możliwości. Co warto wiedzieć o tym programie? Ile wynosi całkowity budżet? 

Dofinansowanie na instalacje OZE

Każdy wnioskujący o wsparcie może uzyskać maksymalnie 20 mln złotych. Z kolei kwota pożyczki wynosić może 25 mln złotych, a dofinansowanie pochodzi z Funduszu Modernizacyjnego. Pamiętajmy o tym, że odbiorcami są zarówno rolnicy, jak i spółdzielnie energetyczne. Jeśli chodzi o dofinansowanie do instalacji fotowoltaiki lub turbin wiatrowych, możemy ubiegać się o pożyczkę do stu procent wysokości kosztów kwalifikowanych.

Czytaj również: Ulga termomodernizacyjna w 2023 roku – co można odliczyć?

Biogazownie i elektrownie wodne pozwolą uzyskać z kolei do 65% kosztów kwalifikowanych. Warto wiedzieć, że całkowity budżet wynosi tutaj 1 mld złotych. Istotny jest czas trwania pierwszego naboru: od 25 stycznia do 15 grudnia 2023 roku. W tej sytuacji budżet wynosi 100 mln złotych. 

Wsparcie dla rolników i spółdzielni energetycznych

Okazuje się, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej intensywnie włączył się w kolejną formę wsparcia dla danych podmiotów. Została ona przygotowana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z pomocą Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Specjaliści wskazują, że można liczyć na zrównoważony rozwój energetyki odnawialnej. Nie zapominajmy o tym, że w tym wypadku znaczenie ma zapewnienie odpowiednich dostaw w obszarach wiejskich. Mają one za zadanie spełniać oczekiwania lokalnych użytkowników. 

Warto wiedzieć: Agroenergia wysokość dofinansowania OZE – wniosek 2023

W ostatnim czasie zauważamy, że dla każdego z nas ważne jest zachowanie niezależności energetycznej. Niestety dotyka nas wiele gospodarczych problemów, co wiąże się także z agresją Rosji na Ukrainę. Bez względu na miejsce zamieszkania, obserwujemy negatywne skutki gospodarcze takiej sytuacji. To sprawia, że możemy liczyć na pomoc Ministerstwa Klimatu i Środowiska. W efekcie powstał program "Energia dla wsi", który już teraz interesuje szerokie grono odbiorców. 

Co warto wiedzieć?

Co warto wiedzieć o tym programie? Istotne jest to, że ten program ma określone cele. Najważniejszym z nich jest wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii na terenach wiejsko-miejskich i w gminach wiejskich. Ponadto, program pozwala znacznie zmienić kwestię energetyki na takich terenach. Eksperci uważają, że transformacja energetyczna powinna przebiegać w zrównoważony sposób. Nie ma zatem mowy o ograniczaniu rozwoju produkcji żywności i produkcji rolnej. Inwestycje OZE z pewnością mają lokalny wymiar i wykorzystują dostępne zasoby. Użytkownicy z pewnością docenią fakt, że takie rozwiązania spełnią ich oczekiwania. Realizacja programu sprawi, że dojdzie do zwiększenia dostępności OZE dla rolników i wszystkich tych, którzy są zainteresowani współpracą w ramach energetycznych spółdzielni. 

Sprawdź również: Czy fotowoltaika w 2023 roku będzie opłacalna?

Polskie wsie skorzystają z wielu zalet takiego programu. Pamiętajmy o tym, że rolnicy uzyskają dodatkowe dochodzi i mogą obniżyć koszty pozyskania energii przez mieszkańców wsi. Nic więc dziwnego, że "Energia dla wsi" cieszy się tak dużą popularnością na terenach wiejskich. Spore grono osób zauważa korzyści, jakie dają odnawialne źródła energii. Korzystamy z nieograniczonych zasobów, jakie daje nam natura, jednocześnie zmniejszając ponoszone koszty, przykładowo za prąd. OZE to z pewnością szansa na oszczędności i dbałość o środowisko. 

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation