FotowoltaikawPolsce » Blog » Fotowoltaika a nowelizacja przepisów o zagospodarowaniu przestrzennym

Fotowoltaika a nowelizacja przepisów o zagospodarowaniu przestrzennym

Nie od dziś wiadomo, że fotowoltaika ma szerokiego grono zwolenników. Polega na tym, że pobierana jest energia ze słońca, która następnie zamieniana jest na prąd użytkowany w domach i firmach. Panele fotowoltaiczne pozwalają wygenerować oszczędności i zadbać o środowisko. Aktualnie coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie.

Warto przyjrzeć się przygotowanym przepisom o zmianie ustawy odnośnie planowania i zagospodarowania przestrzennego. Na szczęście nie blokują one rozwoju branży odnawialnych źródeł energii, co dotyczy także sytuowania fotowoltaiki. Co warto wiedzieć w tym temacie? Na co wskazują przepisy o zmianie ustawy?

Przepisy o zmianie ustawy

Trzeba wiedzieć, że ostatnio pojawia się wiele nieścisłych i nieprawdziwych informacji w prasie. Nie jest prawdą, że przepisy zakazują lokalizowania farm na gruntach IV klasy na zasadach dotychczas obowiązujących. Istotne jest to, że do czasu uchwalenia ogólnego planu (jednak nie dłużej niż do końca 2025 roku) farmy fotowoltaiczne mogą powstawać tak, jak dotychczas. Co jeszcze jest ważne dla właścicieli fotowoltaiki?

Czytaj więcej: Ranking paneli fotowoltaicznych 2023

Okazuje się, że nieprawdziwa jest także informacja o tym, że brak studium uniemożliwiać będzie uchwalenie miejscowego planu dla OZE. Wręcz przeciwnie – w związku z potrzebą rozbudowywania OZE, przygotowano określone przepisy, które mają na celu przyspieszyć sporządzenie miejscowych planów. Jeśli chodzi o miejscowe plany dla odnawialnych źródeł energii po 1 stycznia 2026 roku, w tym wypadku dalej będzie możliwość sporządzania i uchwalania takich planów, nawet gdy gmina nie będzie miała ogólnego planu. 

Co warto wiedzieć?

Nie bez znaczenia jest fakt, że w projekcie ustawy wskazano zagadnienia dotyczące OZE i fotowoltaiki. Zostały one potraktowane w priorytetowy sposób. Co ciekawe, nowelizacja przepisów w tym zakresie wprowadzać będzie dodatkowe ułatwienia, odnoszące się do fotowoltaiki. Przepisy wskazują, że będą to:

  • Uproszczenie i przyspieszenie związane z zastosowanie procedury ZPI, czyli Zintegrowanego Planu Inwestycyjnego. 
  • Procedura uproszczona, przy czym termin uchwalenia porównywalny będzie do terminu przygotowania warunków zabudowy. 

Warto zauważyć, że proponowane zmiany zostały bardzo dobrze odebrane przez inwestorów, którzy zajmują się na co dzień rozbudowywaniem instalacji fotowoltaicznych. 

Warto wiedzieć: Ranking Pompa Ciepła 2023

Odnawialne źródła energii to ogromna szansa dla naszego kraju. Fotowoltaika cały czas się rozwija i zyskuje szerokie grono zwolenników. Nikogo nie dziwi ten fakt, gdyż taka instalacja daje wiele korzyści. 

Źródło: gov.pl

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here