Mimo tego, że pompy przedstawiane są jako urządzenia niezawodne, bez odpowiedniej konserwacji wystąpienie awarii będzie bardziej możliwe. W jaki sposób prawidłowo je użytkować i jak konserwować dowiesz się z tego artykułu.
Rosnące ceny opału zwiększyły popularność pomp ciepła, szczególnie przy świeżo zbudowanych domach lub docieplonych. Pompy zakładane są też w starszych budynkach, posiadających już instalacje grzewcze.
Czynniki powodujące nieprawidłową pracę pomp ciepła
Pierwszym warunkiem do bezawaryjnej pracy pompy ciepła jest jej odpowiedni montaż. Powinien być wykonany przez fachowców z dużym doświadczeniem. Da nam to gwarancje prawidłowego przebiegu instalacji. Nieprawidłowy montaż instalacji może prowadzić do nieefektywnej pracy pompy. Na rynku niestety są grupy instalatorów nieposiadających odpowiedniego doświadczenia, które oferują tańsze usługi, ale w perspektywie czasowej można stracić więcej.
Pompy ciepła można uszkodzić. Do ich awaryjności przyczynia się źle wykonana instalacja i niepoprawnie ustalone parametry pracy pompy. Przez niepoprawny montaż zużycie poszczególnych składników może postępować szybciej, w skrajnych przypadkach doprowadzić do uszkodzenia.
Czytaj więcej: Pompy ciepła Daikin – czy warto kupić?
Do czynników podnoszących ryzyko awarii pompy ciepła:
- Lekceważenie wymogów odnośnie do jakości wody w instalacji grzewczej. Bardzo często instalacje napełnia się nieuzdatnioną wodą.
- Montaż pomp ciepła w starych instalacjach grzewczych, które są zanieczyszczone i nie nadają się do pracy z nowoczesnym urządzeniem, jakim jest pompa ciepła.
Przez te czynniki może dojść do ograniczenia przepływu przez skraplacz w pompie ciepła. Prowadzi to do jego uszkodzenia i obniżenia żywotności wszystkich pomp obiegowych w całej instalacji.
Co jest ważne przy montażu pompy ciepła?
- Ustawienie parametrów pracy pompy
Najczęstsze są nieprawidłowości przy odbiorze ciepła z pompy. Szczególnie w okresie zimowym dobry przepływ jest gwarancją poprawnej pracy przy jej oszronieniu. Jest to bardzo istotne, ponieważ zły defrost doprowadzić może do zniszczenia pompy.
- Instalacja ogrzewania
Zmniejszenie poboru energii i dłuższą żywotność pompy zagwarantować może instalacja ogrzewania podłogowego wyposażona w rozdzielacze i rotametry. Ważny jest także dobór odpowiedniej średnicy przy dojściu do rozdzielaczy.
Sprawdź więcej: Pompy ciepła Viessmann – czy warto kupić?
Jak poznamy, że pompa ciepła działa niepoprawnie?
Jednym z głównych objawów niepoprawnego działania pompy ciepła jest nieregularna praca pompy. Objawia się to częstymi przerwami w pracy. Sprzyja to większemu poborowi mocy i większej awaryjności. Automatycznie wzrastają koszty ogrzewania domu.
Warto sprawdzić: Pompy ciepła Mitsubishi – czy warto kupić?
Jak uniknąć awaryjności pompy ciepła?
Aby uniknąć awaryjności należy:
- dopilnować prawidłowego montażu pompy
- dopasować już istniejącą instalację grzewczą do pompy
- dbać o czystość parownika w jednostce zewnętrznej pompy, częściej, jeśli jednostka zewnętrzna znajduje się w pobliżu drzew
- dbać o czystość instalacji grzewczej ze szczególnym uwzględnieniem filtra znajdującego się przed skraplaczem pompy ciepła
- warto zamontować magnetyczne separatory zanieczyszczeń
- dbać o regularne przeglądy serwisowe instalacji oraz pomp ciepła
Warto pamiętać, że coroczny przegląd pompy ciepła i instalacji, jest konieczny do utrzymania ważności gwarancji na pompę ciepła. Najczęściej okres gwarancji wynosi dwa lata od pierwszego uruchomienia pompy, które musi nastąpić w ciągu trzydziestu miesięcy od zakupu. Osobną gwarancję ma sprężarka pompy ciepła.
Czytaj więcej: Pompy ciepła Neoheat – czy warto kupić?
W zależności od wybranego producenta pomp ciepła, corocznych przeglądów pomp ciepła i instalacji może dokonać jedynie punkt serwisowy danej firmy. Niektórzy producenci korzystają z usług firm zewnętrznych, ale należy sprawdzić, czy dana firma ma podpisaną umowę z producentem. Istotna jest też informacja, że gwarancja nie obejmuje bezpieczników, uszczelek, anod, żarówek. Nie obejmuje również uszkodzeń mechanicznych pompy.