FotowoltaikawPolsce » Blog » Jak uzyskać zwrot 125 zł za prąd w 2024 roku?
Jak uzyskać zwrot 125 zł za prąd w 2024 roku

Jak uzyskać zwrot 125 zł za prąd w 2024 roku?

W dobie rosnących cen energii wiele osób szuka sposobów ich zmniejszenia. W ubiegłym roku można było się ubiegać o ulgę wynoszącą 125 zł. Zgodnie z zarządzeniem Ministerstwa Klimatu i Środowiska, dystrybutorzy energii również w tym roku muszą obniżyć rachunki za prąd o 125 zł. W poniższym artykule podpowiadamy, jak ubiegać się o zwrot oraz kiedy można spodziewać się jego otrzymania.

Komu należy się zwrot za prąd?

Zwrot kosztów energii w kwocie 125 zł przysługiwał w ubiegłym roku wszystkim gospodarstwom domowym, do których dostarczany był prąd. Co ważne, aby otrzymać zwrot, nie trzeba było składać żadnego wniosku. Ulga w sposób automatyczny była odliczana od rachunku. Czy faktycznie przysługiwała wszystkim konsumentom energii?

Czytaj więcej: Jak dobrać moc paneli fotowoltaicznych?

Teoretycznie zwrot należał się wszystkim gospodarstwom domowym korzystającym z energii elektrycznej. Jednak, aby go otrzymać, konieczne było spełnienie przynajmniej jednego z kilku kryteriów.

O jakie dokładnie warunki chodzi? Poniżej przedstawiamy ich wykaz:

  • wyrażenie zgody na nadawanie korespondencji i faktur drogą elektroniczną,
  • wyrażenie zgody na przesyłanie informacji handlowej na temat produktów oraz usług danego dystrybutora energii,
  • potwierdzenie poprawności danych u dystrybutora energii,
  • zredukowanie na przestrzeni jednego kwartału pomiędzy styczniem a wrześniem 2023 roku zużycia prądu o 5% w odniesieniu do analogicznego okresu w roku poprzednim,
  • korzystanie z wyższych limitów poboru energii elektrycznej, do czego uprawnia przyznanie Karty Dużej Rodziny, uprawianie gospodarstwa rolnego bądź opieka nad osobą niepełnosprawną,
  • status prosumenta energii elektrycznej, co oznacza, iż jest się jednocześnie jej dostawcą oraz odbiorcą.

Wszyscy konsumenci energii elektrycznej, którzy do 15 grudnia 2023 roku spełnili przynajmniej jeden z powyższych warunków, mogli liczyć na ulgę jeszcze w tym samym roku.

Warto widzieć: Jak rozwija się elektromobilność w Polsce?

Ulga za prąd w 2024 roku

A jak wygląda sytuacja w bieżącym roku? Czy konsumenci wciąż mogą liczyć na zwrot? Tak, ulga dostępna jest również w 2024 roku. Jej kwota w dalszym ciągu wynosi 125 zł.

W tym roku grono osób, którym zostanie przyznany rabat, będzie szersze. Ulga będzie bowiem przyznana również tym konsumentom, którzy wcześniej nie spełnili żadnego z kryteriów uprawniającego do zwrotu.

Zobacz również: Aktualne ceny paneli fotowoltaicznych w Polsce 2024

Kiedy zwrot za energię?

Pytanie zatem, kiedy można spodziewać się zwrotu za prąd? Rabat zostanie ujęty w rachunkach za energię elektryczną wystawionych w 2024 roku. W tym roku zwrot otrzymają zatem również te gospodarstwa domowe, którym nie został on przyznany w roku ubiegłym.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here