FotowoltaikawPolsce » Blog » Pompa niskotemperaturowa czy wysokotemperaturowa – którą wybrać? 
Pompa niskotemperaturowa czy wysokotemperaturowa

Pompa niskotemperaturowa czy wysokotemperaturowa – którą wybrać? 

Aktualnie w naszym kraju panuje ogromny wzrost zainteresowania pompami ciepła. Nie ma w tym niczego dziwnego – klienci dążą do modernizacji obecnego źródła ciepła oraz wiedzą, że pompa ciepła jest opłacalnym urządzeniem. 

Jeszcze nie tak dawno porzucenie tradycyjnego kotła było awykonalne oraz bardzo kosztowne. Jednak dzisiaj uległo to zmianie. Ograniczona dostępność surowców grzewczych oraz stały wzrost cen powoduje, że coraz więcej polaków skłania się do zakupu pompy ciepła. Warto się spieszyć z podjęciem decyzji, ponieważ ceny pomp rosną około 10% w skali miesiąca. Opłacalność pompy ciepła w porównaniu do tradycyjnych źródeł energii jest dobrze widoczna w wykresie przedstawiającym Roczny koszt ogrzewania budynku i przygotowania ciepłej wody, który możemy znaleźć na stronie Polskiego Alarmu Smogowego. 

Czytaj również: Pompa ciepła czy ogrzewanie gazowe? Wady i zalety rozwiązania

Na załączonym wykresie doskonale widać, że ogrzewanie domu piecem węglowym może być, aż 5-krotnie droższe niż ogrzewanie pompą ciepła oraz 2,5 raza droższe od ogrzewania gazem. Koszta są ogromne i będą stale rosnąć, a nie maleć, więc warto już teraz pomyśleć nad alternatywnym rozwiązaniem. 

Pompa niskotemperaturowa a wysokotemperaturowa – którą wybrać? 

Główną różnicą między pompami jest ich specyfika – wyróżniamy pompy ciepła gruntowe, powietrzne i wodne. Najpopularniejszym typem jest powietrze – woda. Ten rodzaj pompy dzielimy na niskotemperaturowe i wysokotemperaturowe. Obydwa warianty są nowoczesne i ekologiczne. 

Sprawdź więcej: Jak przygotować dom na instalację pompy ciepła?

Pompa niskotemperaturowa

Urządzenia te wyróżniają się obniżoną temperaturą czynnika grzewczego w systemach centralnego ogrzewania To sprawia, że jego efektywna współpraca jest możliwa z niskotemperaturowymi systemami grzewczymi, w których woda ma temperaturę 30-40 stopni. 

Pompa wysokotemperaturowa 

Ten rodzaj pompy wytwarza odpowiednią temperaturę czynnika grzewczego i podgrzania wody nawet do 50 stopni. 

Dzięki takim możliwościom pompa wysokotemperaturowa idealnie sprawdzi się w tradycyjnych domach tworząc alternatywę dla kotłów węglowych czy olejowych. 

Czytaj więcej: Najczęstsze błędy montażowe dotyczące pomp ciepła

Działanie pompy wysokotemperaturowej 

Jedynym czynnikiem różniącym pompę wysokotemperaturową od pompy niskotemperaturowej jest wewnętrzna wydajność. Pompa wysokotemperaturowa może zapewnić odpowiednio wysoką temperaturę czynnika grzewczego w instalacji centralnego ogrzewania. Dzięki takim możliwościom pompa ta sprawdza się w systemie mieszanym lub grzejnikowym.

 Pompa niskotemperaturowa nie sprawdzi się w takim systemie, ponieważ nie będzie w stanie zapewnić odpowiedniej temperatury wody, co sprawia, że nie jest w stanie efektywnie współpracować z instalacją centralnego ogrzewania. 

Warto wiedzieć: Jaki jest koszt miesięczny ogrzewania domu z pompą ciepła?

Natomiast pompa niskotemperaturowa idealnie sprawdzi się w przypadku ogrzewania podłogowego, gdzie zastosowanie pompy wysokotemperaturowej nie zapewniłoby odpowiedniego komfortu użytkowania, ponieważ wysoka temperatura wody wywoła uczucie gorącej podłogi. 

Czy pompa ciepła wysokotemperaturowa zużywa dużo energii? 

Wysokotemperaturowa pompa ciepła zużywa sporo energii, ale za to zaoszczędzi nam kosztów związanych z modyfikacją istniejącej już instalacji grzejnikowej, co z pewnością odczują osoby planujące zmodernizować dom.

Niskotemperaturowa pompa ciepła z pewnością zużywa mniej energii, ale jej montaż będzie znacznie gorszy, ponieważ ten system nie sprawdzi się przy obecności grzejników. 

Warto też wspomnieć, że pompa ciepła wysokotemperaturowa dostosowuje  swoją moc pod panującą temperaturę wewnętrzną i zewnętrzną. To oznacza, że nie zawsze będzie ona działała w temperaturze 50 stopni i nie zawsze będzie zużywać tyle energii. 

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation