FotowoltaikawPolsce » Blog » Jakiej wielkości powinien być bufor ciepła w instalacji z pompą ciepła?

Jakiej wielkości powinien być bufor ciepła w instalacji z pompą ciepła?

Bufor jest zbiornikiem, w którym jest magazynowana woda, która to zasila centralne ogrzewanie. Zapewnia on wymagany przepływ, jak i zład wody. Są one wręcz niezbędne dla pracy prawidłowej instalacji. Jakiej konkretnie wielkości powinien być bufor ciepła w samej instalacji z pompą ciepła? Sprawdźmy to.

Po co stosuje się bufor w instalacji z pompą ciepła?

Na pewno sama konieczność zapewnienia odpowiedniego zładu wody, a więc ilości wody, która jest potrzebna w układzie, to odpowiedź na pytanie, po co się tak naprawdę stosuje bufor w instalacji z pompa ciepła? Na pewno bufor zwiększa ilość wody w instalacji. Dzięki temu zapewnia wymagany zład wody. Poza tą kwestią, powodów zastosowania bufora jest znacznie, znacznie więcej. W instalacji z pompą ciepła, aby urządzenie mogło poprawnie pracować, musi zostać zapewniony przepływ minimalny, a więc odpowiednia ilość wody, która to przepłynie poprzez instalacje w konkretnym czasie.

Czytaj więcej: Koszt pompy ciepła do domu 130 m2 – Jak obliczyć koszt?

Niezmiernie ważną kwestią jest to, aby zapewniona została odpowiednia różnica temperatur pomiędzy zasilaniem a powrotem. Poza tym, zastosowanie bufora pozwala nam na skompensowanie naddatku grzewczej mocy pompy ciepła, jeśli ona została lekko przewymiarowano w stosunku do samego zapotrzebowania na moc w budynku.

Uchroni tym samym urządzenie przed taktowaniem w przejściowych okresach. Bufor się również stosuje w instalacji, traktując go jako hydrauliczne sprzęgło, które to oddziela obieg instalacji od samego źródła ciepła. Jedną ze zdecydowanie większych zalet zastosowania bufora jest także fakt, że on pozwala na połączenie kilku źródeł ciepła. Oczywiście do instalacji istniejącej, do której to jest dokładana pompa ciepła, a źródło ciepła nie jest likwidowane.

Sprawdź również: Jak działają pompy ciepła? – Zasady działania pompy ciepła

Dobór odpowiedniej wielkości bufora

Bufor może także być traktowany jako pewnego rodzaju magazyn ciepła. Często można się spotkać z opinią, że bufor powinien mieć już na tyle dużą pojemność, aby móc zmagazynować możliwie najwięcej energii cieplnej, która została wyprodukowana przez pompę ciepła. Jaka jest wielkość odpowiednia bufora? Czy zależy to od samej mocy ciepła?

Warto wiedzieć: Podłączenie pompy ciepła do istniejącej instalacji

Łatwo można policzyć, że dla pompy ciepła o nominalnej mocy 10 kW, ilość minimalna wody w układzie wynosić powinna przynajmniej 100 litrów. W budynkach o powierzchni między 80 a 100 metrów kwadratowych, w których to działa grzejnikowe ogrzewanie, grzejników jest kilka, a każdy z nich ma pojemność kilku litrów, może się okazać, że zład wody okaże się dużo mniejszy i jednocześnie niewystarczający.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation