FotowoltaikawPolsce » Blog » Magazyn energii z fotowoltaiką na ile wystarczą?
Magazyn energii z fotowoltaiką na ile wystarczą

Magazyn energii z fotowoltaiką na ile wystarczą?

Magazyny energii są w obecnych czasach naprawdę chętnie wykorzystywane. Co o magazynach energii powinniśmy wiedzieć? Na pewno powstaje pytanie, na jak długo wystarczy prądu w naszym magazynie energii w pewnych awaryjnych sytuacjach i od czego jest to zależne. Zapoznajmy się ze wszelkimi szczegółami.

Magazyn energii – rodzaj zasilania awaryjnego

Zastosowanie magazynów energii służących do magazynowania energii oraz awaryjnego zasilania jest rozwiązaniem, które się sprawdza zarówno w przypadku przedsiębiorstw, jak i rolnych gospodarstw oraz domów prywatnych.

Zobacz również: Instalacje Fotowoltaiczne Chrzanów i Fotowoltaika Sandomierz Opinie

W przypadku pierwszym może on skutecznie bowiem zastępować tak zwane UPS-y, które to podtrzymują pracę urządzeń kluczowych z punktu widzenia profilu działalności firmy podczas przerw w dostawach energii, które to są wywołane awariami sieci energetycznej. W uproszeniu mówiąc magazyny będące awaryjnym zasilaniem w firmach pozwalają na zminimalizowanie czasów przestojów, a co idzie za tym wynikające z nich wszelkie straty.

Czytaj więcej: Fotowoltaika dla szkół oraz dla przedszkoli

Od czego jest zależny czas zasilania realizowany przez sam magazyn energii?

Jak widzimy na załączonym obrazku, magazynów energii także w roli awaryjnego zasilania to rozwiązanie bardzo opłacalne zarówno z uwagi na kwestie ekonomiczne, jak i związanych z samą wygodą życia. Gdy się decydujemy na nie, jednak należy je dobrać odpowiednio do naszych potrzeb, tak aby czas, przez który będzie podtrzymywane zasilanie przez magazyn energii w pełni będzie je spełniał.

Do tego musi sprawdzić, czy są one na pewno wyposażone w technologię odpowiednią, która nie tylko pozwala na magazynowanie energii z nadwyżek, ale do tego wykorzystywać ją w okresach, gdy fotowoltaiczna instalacja nie pracuje lub też pracuje mniej wydajnie, na przykład w nocy, zimą, ale również zasilać awaryjnie liczne urządzenia.

Sprawdź więcej: W jaki sposób dobrać moc pompy ciepła?

Kluczowe parametry to moc oraz pojemność

To na, ile wystarczy, jest natomiast zależne od jego dwóch głównych parametrów. Mowa o mocy oraz pojemności. Urządzenie o sporej pojemności oraz niskiej znamionowej mocy są w stanie jak najbardziej zasilić niewielką ilość najpotrzebniejszych domowych urządzeń. Mowa o lodówce, czy też o sterowaniu ogrzewaniem.

Z kolei te o mniejszej pojemności jednak sporej mocy mogą z dużym powodzeniem zasilać wszelkie urządzenia w domach, jednak przez krótki okres czasu. Dlatego takie ważne jest dobranie tychże parametrów do potrzeb indywidualnych.

Przeczytaj więcej: Jaki jest koszt magazynu energii do fotowoltaiki?

Czym w magazynie energii jest pojemność?

Sama pojemność magazynu energii tak naprawdę określa, jak dużo elektrycznej energii jest możliwe do skumulowania bezpośrednio w nim. Określana jest ona głównie przy pomocy kilowatogodzin lub też amperogodzin.

Bardzo podobnie jak w samochodowych akumulatorach. Jest ona obliczana na podstawie napięcia, na którym pracuje magazyn energii, a także pojemności akumulatora, która jest wyrażona w Ah. Oznacza to nic innego jak to, że magazyny energii wyposażone w akumulator o pojemności 150 Ah pracujące na napięciu wynoszącym 12 V są jak najbardziej w stanie zgromadzić około 1,8 kWh.

Sprawdź również: Magazyny Energii LubuskieMagazyny Energii OpolskieMagazyny Energii ŚląskieMagazyny Energii Zachodniopomorskie

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here