FotowoltaikawPolsce » Blog » Neutrinowoltaika – energia czerpana z cząsteczek – Warto wiedzieć

Neutrinowoltaika – energia czerpana z cząsteczek – Warto wiedzieć

Holger Thorsten Schubart jest niemieckim matematykiem i przedsiębiorcą, który wpadł na pomysł, by energię czerpać z cząsteczek przechodzących przez materię nas otaczającą. Choć brzmi to trochę jak powieść fantastyczna, to neutrinowoltaika coraz częściej pojawia się w świecie OZE. Czy czeka nas przyszłość z prądem, którego nie trzeba przesyłać?

Neutriny – niewidoczne cząstki, które mogą zasilać urządzenia elektroniczne

Podstawowym budulcem materii jest neutrino. Jest to cząstka elementarna, której istnienie udowodniono w 1956 roku. Są one dookoła nas i nie podlegają one żadnym prawom fizyki kwantowej. Są bardzo lekkie, co było powodem trudności udowodnienia, że w ogóle istnieją. Ich masa jest mniejsza o pół miliona razy od masy elektronu. 

Czytaj również: Ile prądu zużywa telewizor na dobę i miesięcznie?

Choć przez lata uważano, że neutriny nie mają masy, to w 2015 roku Nobla z fizyki otrzymali naukowcy, którzy stwierdzili, że cząstki te mogą przechodzić przez materię. Ze względu na właściwości nazywana jest ona cząstką widmo, a do zatrzymania jej niezbędna jest ściana z ołowiu gruba na jeden rok świetlny. 

Czy neutrino będzie wykorzystane w energetyce?

Niemiecki matematyk Schubart założył firmę Neutrino Energy Group, która w planach ma wykorzystanie cząstki neutrino do zasilania sprzętu elektronicznego. Choć dla wielu osób wydaje się to nieprawdopodobne, to lekka waga tych cząsteczek może być kluczem do opracowania technologii przyszłości. 

Warto wiedzieć: Ile prądu zużywa lodówka na dobę i miesięcznie?

Projekt Neutrino Power Cube zakłada, że neutrino będzie bezgłośnym i bezpaliwowym urządzeniem do produkcji energii, które dodatkowo nie wytwarza szkodliwego promieniowania. W projekcie zostanie zastosowany grafen i krzem, przez które będą przechodzić neutriny, powodując zakłócenia. One właśnie mają wytwarzać prąd. 

Czy prąd może pochodzić z powietrza?

Projekt Schubarta zakłada, że prąd nie będzie musiał być przesyłany i magazynowany. Dzięki temu telefony czy laptopy będzie można wyposażyć w kostki mocy, które wytworzą energię na bieżąco. Wiele osób jest sceptycznie nastawiona i twierdzi, że jest to dość daleko wysunięta w przyszłość wizja, jednak matematyk jest przekonany, że technologia się sprawdzi. Już na początku przyszłego roku z fabryki mieszczącej się w Korei Południowej mają wyjść Neutrino Power Cube. Moc każdej kostki ma wynosić około 5-6 MW, a urządzenie 200×300 mm mogłoby wytwarzać prąd o napięciu 1,5 V i natężeniu 2A. 

Czytaj dalej: Ile prądu pobiera ładowanie samochodu elektrycznego?

Naukowcy nie wypowiadają się chętnie na temat tej technologii, ale twierdzą, że nie ma ona sensu. Internetowe media są nastawione dość pozytywnie, choć zdarzają się też negatywne komentarze. Jak będzie? Może już niedługo się o tym przekonamy. 

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here