FotowoltaikawPolsce » Blog » Nowe rozliczanie fotowoltaiki – dowiedz się więcej!
Nowe rozliczanie fotowoltaiki - dowiedz się więcej

Nowe rozliczanie fotowoltaiki – dowiedz się więcej!

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło bardzo ciekawą decyzję o niepowracaniu do systemu net-metering w rozliczaniu właścicieli paneli fotowoltaicznych, co już teraz budzi wiele pytań dotyczących przyszłości fotowoltaiki w naszym kraju.

Dotychczasowy system pozwalał na samodzielne produkowanie i zużywanie energii elektrycznej przez właścicieli instalacji fotowoltaicznych, co stwarzało potencjał zarówno dla środowiska, jak i budżetu domowego.

Net-metering – co warto wiedzieć?

Nowe zasady rozliczania energii produkowanej przez panele fotowoltaiczne mają wejść w życie już niebawem, a ich wprowadzenie przyniesie ze sobą wiele zmian dla użytkowników fotowoltaiki. Ministerstwo Klimatu i Środowiska podjęło decyzję o zaniechaniu net-meteringu, a więc systemu, który pozwalał właścicielom fotowoltaiki na dostarczanie nadwyżki energii do sieci i uzyskiwanie z tego wymiernych korzyści finansowych.

W nowych zasadach rozliczania energii elektrycznej wprowadzony zostanie system net-billingu, który zakłada rozliczanie wartości, a nie ilości energii dostarczonej do sieci. Zmiana ta dotyczy wyłącznie osób, które zainstalowały panele fotowoltaiczne po 31 marca 2022 roku.

Czytaj więcej: Carport fotowoltaiczny – nowoczesna samochodowa wiata

Rozliczanie energii elektrycznej – najważniejsze informacje

Od 1 lipca 2024 roku wartość energii wprowadzonej do sieci będzie ustalana na podstawie ceny giełdowej godzinowej na rynkach dnia następnego. Wcześniej, do 30 czerwca 2024 roku, energia elektryczna będzie rozliczana zgodnie z rynkową miesięczną ceną energii elektrycznej, wyznaczoną dla danego miesiąca kalendarzowego.

Te zmiany mają przynieść liczne korzyści prosumentom, czyli osobom produkującym energię elektryczną we własnych instalacjach fotowoltaicznych. Dlatego też nastroje póki co są relatywnie optymistyczne.

Warto wiedzieć: Panele fotowoltaiczne na budynku gospodarczym

Jakie są podstawowe cele wprowadzanych zmian?

Głównym celem nowych zasad rozliczania energii produkowanej przez fotowoltaikę jest zachęcenie do większego zużycia prądu w ciągu dnia, gdyż to wtedy energia pochodzi wprost ze słońca. Innowacyjne technologie i systemy smart pozwalają na wykorzystanie energii w sposób znacznie bardziej efektywny, umożliwiając dostosowanie pracy urządzeń do dostępności energii słonecznej.

Możliwość magazynowania energii pozwala na wykorzystanie jej nawet wtedy, gdy słońce już zachodzi, co przyczynia się do wyraźnego zredukowania kosztów użytkowania fotowoltaiki. Warto również wspomnieć o nowej dyrektywie dotyczącej efektywności energetycznej budynków, uchwalonej przez Parlament Europejski.

Musisz wiedzieć: Pożary instalacji fotowoltaicznych – Jaka jest przyczyna?

Zgodnie z nią, do 2040 roku trzeba będzie wycofać kotły na paliwa kopalne. Dyrektywa dotyczy także osób, które zamieszkują podmiejskie osiedla. Co więcej, od roku 2025 mają zostać wycofane różnego rodzaju wsparcia finansowe na zakup kotłów gazowych.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation