FotowoltaikawPolsce » Blog » PKP Energetyka inwestuje w panele fotowoltaiczne

PKP Energetyka inwestuje w panele fotowoltaiczne

Grupa kapitałowa PKP Energetyka, która jest odpowiedzialna za dostarczanie energii trakcyjnej dla polskich kolei zapowiedziała przeprowadzenie bardzo dużej inwestycji w fotowoltaikę. Mianowicie, już w 2030 roku, do przewoźników ma trafiać energia, która w 85% będzie pochodziła z odnawialnych źródeł. 

PKP Energetyka SA zmierza w kierunku paneli słonecznych

W 2001 roku doszło o wydzielenia ze struktury PKO SA podmiotu PKP Energetyka SA. Wówczas doszło do jej sprywatyzowania. W chwili obecnej, właścicielem wydzielonej spółki jest fundusz kapitałowy CVC Capital Partners. Głównym zadaniem jej dostarczanie energii elektrycznej, a także zarządzanie urządzeniami elektrycznymi wykorzystywanymi przez państwową spółkę PKP Polskie Linie Kolejowe. Dodatkowo pełni funkcję operatora systemu dystrybucji w PKP. 

Czytaj nasze poradniki:

Działalność prowadzona przez PKP Energetyka SA dostrzegalnie zmniejszyła ilość awarii sieci trakcyjnych, a także zredukowała czas trwania przerw podczas dostarczania energii. Dla porównania, w 2016 roku suma przerw w ciągu roku wynosiła ponad 400 minut rocznie, a obecnie jest to raptem około 100 minut w skali roku. Z pewnością te osiągnięcia w najbliższym czasie staną się nieaktualne ze względu na planowaną inwestycją na dużą skalę. Będzie się ona opierała na przekazaniu 7 mld złotych na modernizację posiadanych układów zasilania, a także spółka planuje zmniejszyć w stopniu radykalnym ilość emitowanego dwutlenku węgla. Bez wątpienia, wiąże się to z instalacją paneli słonecznych. 

Sprawozdanie finansowe spółki za 2021 rok przedstawia, że podmiot dąży do czegoś więcej niż niezawodność. Planuje osiągnąć cele dostaw energetycznych w sposób o znikomej szkodliwości dla środowiska. W tym celu konieczne będzie skorzystanie z zielonych źródeł energii. 

Znaczna redukcja dwutlenku węgla 

W 2020 roku Spółka PKP Energetyka wyemitowała 3 mln 62,3 tys. ton dwutlenku węgla. Z kolei aż 95% stanowiła emisja pośrednia, czyli konsumpcja energii przez przewoźników. Zmiany rozpoczynają się w 2020 roku, kiedy wdrożono pilotażowy program, w którym zainstalowano panele słoneczne na 12 podstacjach trakcyjnych.

W 2022 roku planuje się ich montaż aż na 400 podstacjach, a w rezultacie zmniejszy się emisję aż o 1,5 tys. ton. Z kolei montaż paneli w 2023 roku am umożliwić redukcję aż o 3 tys ton. 

Sprawdź również nasze rankingi:

W 2020 roku aż 90% procent przewozów kolejowych, które wykorzystywało trakcję elektryczną aż w 80% pozyskiwało energię ze źródeł konwencjonalnych. Zgodnie z przedstawionymi planami w 2025 roku OZE mają dostarczać 50% wykorzystanej energii a w 2030 roku ma to być aż 85%. W konsekwencji za 8 lat emisja dwutlenku węgla ma się zmniejszyć aż o 8 ton. 

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here