FotowoltaikawPolsce » Blog » Mocowania paneli fotowoltaicznych – Systemy montażowe PV
Mocowania paneli fotowoltaicznych – Systemy montażowe PV

Mocowania paneli fotowoltaicznych – Systemy montażowe PV

Wśród osób, które podjęły decyzję o montażu paneli fotowoltaicznych dostrzegalne jest szczególne zainteresowanie zarówno marką jak i jakością paneli fotowoltaicznych, określanych jako falowników. Bez wątpienia jest to słuszny sposób postępowania, który znajduje odzwierciedlenie w późniejszym sposobie ich pracy i bezpieczeństwie całej instalacji fotowoltaicznej, to jednak nie należy zapominać o tym jak ważne jest mocowanie paneli fotowoltaicznych. 

Rola systemu mocowania paneli fotowoltaicznych

Zarówno przyszli jak i obecni właściciele paneli fotowoltaicznych dostrzegają to jak ważne są ich parametry. Te aspekty są bardzo często poruszane przez debaty publiczne. Prowadzone rozmowy bardzo rzadko poruszają jednak kwestię mocowania paneli. 

Czytaj nasze poradniki:

Z założenia, fotowoltaika powinna pracować przez wiele lat i tym samym w każdych warunkach, nawet w tych najtrudniejszych. Stąd też zarówno panele jak i mocowania powinny wykazywać szczególną odporność na działanie zjawisk atmosferycznych: burz, silnych wiatrów, intensywnych opadów deszczu, gradu, śniegu, a także na mrozy i opału. Co więcej, należy pamiętać, że zjawiska atmosferyczne są bezsprzecznie powiązane z obciążeniami mechanicznymi jak i chemicznymi. I tu uwypukla się rola systemu mocowania paneli fotowoltaicznych. 

Zastosowane konstrukcje montażowe mają za zadanie zapewnienie właściwej stabilności modułów, co chroni je zarówno przed zerwaniem jak i uszkodzeniem. Jakość zastosowanych materiałów przekłada się na żywotność instalacji, ale także wpływa to na jej bezawaryjność. Żaden z właścicieli paneli fotowoltaicznych nie ma zamiaru i ochoty szukać swoich paneli fotowoltaicznych na ogrodzie lub na sąsiedniej działce. 

Posiadacze paneli fotowoltaicznych nie mogą zapomnieć, że zastosowanie wysokiej jakości mocowania paneli fotowoltaicznych, które są w pełni dostosowane do miejsca montażu, przekłada się na bezpieczeństwo, wydajność i rentowność inwestycji z zakresu fotowoltaiki. 

Warto wiedzieć: W jaki sposób zrobić uziemienie fotowoltaiki?

Z czego złożony jest system mocowania paneli fotowoltaicznych?

W ramach systemu mocowania paneli konieczne jest dostosowanie poszczególnych elementów do miejsca docelowej instalacji. Na rynku wyróżnia się systemy mocowań służące do dachów płaski, do gruntu, a także do dachu skośnego jak i pokrytego za pomocą dachówki ceramicznej. 

Ważna aktualność: Dofinansowanie do 20 500 złotych na fotowoltaikę od 15 kwietnia 2022r.

Poszczególne systemy mogą być złożone z:

 • szyn montażowych określanych jako profile montażowe, które są głównym stelażem stosowanym pod moduły PV, 
 • klem - specjalnych zacisków, które wykorzystywane są w przytwierdzaniu danych paneli do szyn, 
 • uchwytów montażowych, które pozwalają na przytwierdzenie paneli do szyn, 
 • łączników szyn montażowych, 
 • zatrzaski, 
 • śrub i nakrętek montażowych, 
 • balastów. 

Czym się kierować podczas doboru mocowania paneli PV?

Mocowanie paneli fotowoltaicznych musi być uzależnione od warunków otoczenia. Stąd podczas wyboru należy zwrócić uwagę na:

 • rodzaj pokrycia dachowego, 
 • kształt i konstrukcja dachu, 
 • wymiar i rodzaj modułów paneli fotowoltaicznych, 
 • wygospodarowaną ilość miejsca na montaż. 

Rodzaje systemów mocowania paneli fotowoltaicznych

Na rynku występują trzy podstawowe typy konstrukcji montażowych dedykowanych dla, 

paneli fotowoltaicznych:

 • na dachu płaskim, 
 • na dachu skośnym, 
 • na gruncie.

Ranking firm fotowoltaicznych w Polsce:

Dodatkowo mocowanie uzależnione jest od tego na jakim pokryciu dachowym jest montowana: blachodachówka, blacha na rąbek, blacha trapezowa, dachówka ceramiczna i karpiówka, gont bitumiczny. Ponadto wyróżnia się system montażu wschód-zachód, a także system klejony/zgrzewany, który przeznaczony jest dla dachów o niskiej nośności pokrytych membraną. 

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here