FotowoltaikawPolsce » Blog » Przy polskiej granicy niedługo staną gigantyczne pompy ciepła
Przy polskiej granicy niedługo staną gigantyczne pompy ciepła

Przy polskiej granicy niedługo staną gigantyczne pompy ciepła

W niemieckiej miejscowości Chociebuż zainstalowano bardzo duże pompy ciepła. Jest to eksperymentalny projekt, który popierają nie tylko lokalne władze, ale też naukowcy z Instytutu Fraunhofera ds. Infrastruktury Energetycznej i Energii Geotermalnej. 

U naszych zachodnich sąsiadów jest wiele nowatorskich rozwiązań technologicznych związanych z pozyskiwaniem zielonej energii. Wszystko dzięki prężnie działającemu Instytutowi Fraunhofera. To właśnie tam naukowcy pracują nad innowacyjnymi ogniwami słonecznymi, a także gigantycznymi pompami ciepła. 

Gigantyczne pompy ciepła w Niemczech

Instytut poinformował, że w Chociebużu uruchomione zostały dwa stanowiska, na których staną pompy ciepła. Ich moc będzie liczona w megawatach, a temperatury działania osiągną bardzo wysoki poziom. 

Wielu niemieckich polityków wspiera takie projekty, a na otwarciu tego stanowiska można było zobaczyć Jörga Steinbacha, który jest Ministrem Gospodarki, ale też i Sekretarzem Stanu w Federalnym Ministerstwie Gospodarki i Ochrony Klimatu. 

Pompy ciepła będą ogrzewać 100 tysięczne miasto

Badania naukowe w Chociebużu dotyczą stanowiska i pomiarów pracy pompy ciepła. Jej moc ma wynosić 1 MW, a temperatura zasilania wyniesie aż 90 stopni. Drugi projekt jest doświadczeniem, a chodzi o stworzenie gigantycznej pompy ciepła, która ma zasilać miejską sieć ciepłowniczą. Pompa ciepła miałaby czerpać energię z wód pokopalnianych. Testowana jest na ten moment pompa o mocy 500 KW. 

Czytaj również: Rząd dopłaci za ogrzewanie domu prądem i pompą ciepła

Oba stanowiska mieszczą się w tym momencie na terenie elektrociepłowni. Są one ze sobą zintegrowane, by prace i badania mogły być prowadzone rzetelnie. Również wyniki będą miarodajne i będzie można po skończeniu testów zacząć inwestycję. Naukowcy nie prowadzą tych prac w tajemnicy, a jeśli ktoś z przedstawicieli różnych branż przemysłowych będzie chciał zobaczyć, jak pracuje takie urządzenie, to inżynierowie z chęcią odpowiedzą na wszystkie pytania. 

Na razie nie zostały podane informacje dotyczące zakończenia fazy badawczej. Nic też nie wskazuje na to, by w Chociebużu testy miały się zakończyć w najbliższych miesiącach. Nie ma to jednak dużego znaczenia, gdyż najważniejsze jest to, że prace zostały zaczęte, a efekty będą. Na pewno warto sprawdzać doniesienia zza zachodniej granicy i śledzić badania naukowców, którzy pracują nad zieloną energią. 

Warto wiedzieć: Moje Ciepło – nowa dotacja dla zakupu pomp ciepła – Wniosek

Wszystkie działania zmierzają wielkimi krokami do dekarbonizacji ciepłownictwa. Czas pokaże, kiedy transformacja się zakończy. Na ten moment prowadzone są liczne badania i testy, które za niedługi czas przyniosą efekty. Na razie wszyscy kibicują naukowcom z Chociebużu. 

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation