FotowoltaikawPolsce » Blog » Obniżka taryf energii elektrycznej – co warto wiedzieć?
Obniżka taryf energii elektrycznej - co warto wiedzieć

Obniżka taryf energii elektrycznej – co warto wiedzieć?

Niższe taryfy za prąd dla użytkowników pomp ciepła to często powtarzany temat. Zgodnie z zapowiedziami, Komisja Europejska ma w najbliższym czasie dążyć do obniżek podatku VAT za prąd. Celem tej inicjatywy ma być rozpowszechnianie pomp ciepła w Unii Europejskiej. 

Pompy ciepła a ceny energii elektrycznej

Bruksela, czyli stolica Belgii, chce dążyć do tego, by pompy ciepła stawały się coraz bardziej popularne i chętniej stosowane przez społeczeństwo. Polskie warunki cechują się jednak tym, że standardowe pompy powietrze-powietrze nie mogą rozwijać się w optymalnym tempie ze względu na relatywnie wysokie ceny energii elektrycznej. Kiedy na zewnątrz panuje niska temperatura, pompy tego rodzaju zużywają naprawdę duże ilości energii, co negatywnie odbija się na wysokości rachunków za prąd.

Czytaj więcej: Ile kosztuje montaż systemu rekuperacji?

Czasami zdarzają się nawet sytuacje, kiedy to roczne faktury wynoszą powyżej 25 tysięcy złotych. Unia Europejska promuje jednak Zielony Ład, którego celem jest rekomendowanie pomp ciepła - zarówno w przypadku domów jednorodzinnych, jak i budynków użyteczności publicznej. 

Taryfy dla pomp ciepła - najważniejsze informacje

Unia Europejska przyjęła strategię, która ma umożliwić popularyzację pomp ciepła. W tym celu planowane jest stosowanie ciekawych taryf energii elektrycznej. Rozwiązania te wdrożono już w Niemczech oraz Szwajcarii i bardzo szybko dały one wymierne efekty. Taryfy te polegają na tym, że w godzinach porannego i wieczornego szczytu poboru energii pompy ciepła muszą być wyłączane na dokładnie dwie godziny.

Zobacz również: Ile kosztuje montaż grzejników i kaloryferów?

Dzięki temu końcowe rachunki będą o wiele niższe. Korzyści w tym przypadku są nie tylko ekonomiczne, albowiem taka strategia pozwoli również na sprawienie, że sieć stanie się mniej przeciążona. 

Taryfy dla pomp - hit czy kit?

Warto mieć na uwadze, że w godzinach szczytu prąd jest naprawdę drogi, dlatego stosowanie specjalnych taryf jest powszechnie rekomendowane. Co istotne, komisja chce popularyzować pompy ciepła, dlatego planuje nie tylko taryfy, ale również inne rozwiązania. Jednym z nich ma być także zmniejszenie stawki podatku VAT na prąd.

Warto wiedzieć: Ile kosztuje montaż gniazda elektrycznego?

Wszystkie te przywileje mają sprawić, że coraz więcej osób zdecyduje się na korzystanie z tego innowacyjnego sposobu pobierania energii. W chwili obecnej koszt zakupu i montażu standardowej pompy oscyluje w okolicach 50 tysięcy złotych. Dzięki planowanym zmianom inwestycja ta może jednak stać się jeszcze bardziej opłacalna, sprawiając, że zdecyduje się na nią duża część społeczeństwa.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation