FotowoltaikawPolsce » Blog » Czy w najbliższym czasie Polaków czekają kontrole pomp ciepła?

Czy w najbliższym czasie Polaków czekają kontrole pomp ciepła?

Coraz częściej słyszy się o masowych kontrolach pomp ciepła w Polsce, a odpowiedzialni jesteśmy za tę sytuację my sami. Od zawsze było wiadomo, że jako naród potrafimy kombinować, co niestety w przypadku rynku pomp ciepła nie jest najlepszym rozwiązaniem. Wiele takich sytuacji może być groźnych, z czego nie każdy zdaje sobie sprawę.

Czy masowe kontrole pomp ciepła staną się faktem?

Znaczna część gospodarstw domowych zdecydowała się na zakup pompy ciepła. Niestety wiele urządzeń jest mało wydajna i słabej jakości, a to ze względu na fakt, że pochodzą z Azji. Nie mają one wiele wspólnego ze standardami obowiązującymi na terenie UE, a różnego rodzaju zaniedbania mogą doprowadzić do masowych kontroli tych urządzeń w domach. 

Czytaj więcej: Dlaczego Niemcy przestali kupować pompy ciepła w 2023 roku?

Portal WysokieNapiecie.pl przeprowadził analizę, z której wynika, że na polskim rynku znajduje się wiele słabej jakości pomp ciepła. To wszystko spowodowało, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zastanawia się nad zmianą ustaleń związanych z przyznawaniem dotacji z programu Czyste Powietrze.

Wiele osób, które zamontowały pompę ciepła, zaczyna narzekać, że rachunki za prąd są bardzo wysokie, a jest to spowodowane jakością tych urządzeń. Dodatkowo też nieprawidłowy montaż oraz brak obsługi posprzedażowej powoduje wiele problemów. Prezes PORT PC Paweł Lachman dla portalu WysokieNapiecie.pl powiedział, że na ten moment żadne kontrole nie są przeprowadzane i ciężko jest ocenić skalę nieprawidłowości.

Więcej informacji: Brak rachunku za prąd – co najlepiej zrobić?

Choć pompy ciepła nie są poddane obowiązkowi przeprowadzania badań, to państwa powinny kontrolować ich jakość. Jak będzie? To się okaże niebawem.  

Jaka będzie przyszłość rynku pomp ciepła?

Nie można zaprzeczyć, że pompy ciepła są obecnie jednymi z popularniejszych rozwiązań i ich sprzedaż cały czas rośnie. Niestety większość Polaków jest nieświadoma jakości tych urządzeń, co generuje późniejsze problemy. Nie chodzi tu jedynie o import z Azji, ale też nieuczciwych sprzedawców oraz brak serwisowania czy obsługi posprzedażowej. 

Warto wiedzieć: Panele fotowoltaiczne Selfa – czy warto kupić?

Pewne jest to, że pompy ciepła są urządzeniami zaawansowanymi technologicznie i ich wykorzystanie niesie wiele korzyści. Warto na pewno bliżej przyjrzeć się tym urządzeniom i przed zakupem dokładnie zapoznać się z informacjami producenta. Dobrze jest skorzystać z doświadczonej firmy, która zajmuje się sprzedażą, montażem i usługami serwisowania, by mieć pewność, że pompa ciepła spełni swoje zadanie. 

Na świecie dzieje się wiele rzeczy, które powodują, że rynek się zmienia. Ważne jest jednak to, by zadbać o przyszłość planety i wybierać ekologiczne urządzenia, które nie zanieczyszczają środowiska.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here