Odnawialne źródła energii to temat bardzo na czasie a instalacje fotowoltaiczne stały się jednym z najbardziej pożądanych sposobów na pozyskanie energii. Rządzący chwalą się swoim sukcesem w sprawie grantów OZE dla bloków mieszkalnych.
Sukces rządu w branży OZE
Dzięki grantom OZE stało się możliwe dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych na blokach mieszkalnych. Ministerstwo Rozwoju i Technologii chwali się swoim sukcesem. Od lutego program ten zyskał na popularności dzięki czemu złożono 2,4 tys. wniosków z czego przyznano aż 1256 grantów. Przyznawane granty wynosiły 67 mln złotych, przy czym ich całkowity koszt wyniósł 154,68 mln złotych.
Warto wiedzieć: Co warto wiedzieć o opodatkowaniu farm fotowoltaicznych?
Ministerstwo podkreśla, że dzięki takim wysokim wynikom nastąpiła poprawa efektywności energetycznych aż 86,8 tys. mieszkań. Co najważniejsze w kwestii ekologii również nastąpi wielka zmiana bo dzięki tak wielu inwestycjom w fotowoltaikę zmniejszy się ilość wytwarzanych gazów cieplarnianych a to z kolei wpłynie na spowolnienie negatywnych zmian klimatycznych.
Instalacja fotowoltaiki na blokach będzie jeszcze łatwiejsza
Nowe zasady rozliczeń fotowoltaiki instalowanej na blokach już niedługo ma się stać o wiele łatwiejsza a to za sprawą powołania nowej instytucji prosumenta lokatorskiego. Instytucja ta pozwoli na sprzedaż nadwyżek energii co jest nowym pomysłem Ministerstwa Rozwoju i Technologii.
Czytaj więcej: Ile można zarobić na farmie fotowoltaicznej?
Nowy pomysł dał możliwość uzyskania dodatkowych środków, które można przeznaczyć między innymi na obniżenie kosztów użytkowania budynków. Dodatkowe środki z pewnością przydadzą się na zakup energii elektrycznej w sezonie zimowym gdzie, wydajność paneli fotowoltaicznych znacznie spada. Jak podkreśla ministerstwo pomysł ten jest bardzo opłacalny i zdecydowanie przełoży się na niższe obciążenia finansowe dla mieszkańców.
50 procentowe wsparcie państwa na inwestycje
Wsparcie państwa w kwestii montażu i instalacji paneli fotowoltaicznych na blokach przyczyniło się do tego, że rozwiązanie to stało się bardzo popularne. Montaż fotowoltaiki stał się inwestycją, która szybko się zwraca. Taka pomoc ułatwi obniżyć koszty eksploatacji budynków co jest ważne w szczególności dla wspólnot mieszkaniowych czy też zarządców budynków.
Zobacz również: Inwertery hybrydowe: Czym są i jak działają?
Warto wspomnieć o tym, że z takiego wsparcia skorzystał jeden budynek mieszkalny zlokalizowany przy ulicy Kondartowicza w Warszawie. Montaż paneli wynosił 220 tys. złotych netto z czego połowę tych kosztów pokrył właśnie grant OZE. Waldemar Buda- Minister Rozwoju i Technologii dodaje, że zwrot z tej inwestycji pojawi się w ciągu czterech lat.