FotowoltaikawPolsce » Blog » Fotowoltaika od 1 lutego 2023 r. Nowe dofinansowanie dla mieszkańców bloku

Fotowoltaika od 1 lutego 2023 r. Nowe dofinansowanie dla mieszkańców bloku

1 lutego przyszłego roku rozpocznie nabór wniosków z dofinansowaniem montażu fotowoltaiki na mieszkalnych blokach. Ministerstwo Rozwoju i Technologi postanowiło przedstawić szczegóły swojego nowego programu.

Szef ministerstwa Waldemar Buda podczas konferencji środowej przedstawił nowe „rewolucyjne i przełomowe” rozwiązanie w rozwoju fotowoltaiki w naszym kraju. Program o nazwie „Mój Prąd” dla indywidualnych budynków jest pierwszym krokiem. Drugim krokiem jest propozycja rozwiązań dla wielokalowych budynków.

Waldemar Buda przedstawił swój nowy program. Mieszkańcy bloków będą w końcu mogli produkować własny prąd

Mieszkańcy bloków w końcu będą mogli produkować swój prąd oraz sprzedawać go sieci. Efektem będą zdecydowanie niższe rachunki. Według założeń przykładowych jeden mieszkalny blok w ciągu roku będzie mógł wyprodukować energię elektryczną opiewającą na około dwadzieścia tysięcy złotych.

Mieszkańcy nie musieliby wcale płacić za prąd zużyty we wspólnych częściach, a rachunki obniżyłyby się dodatkowo o trzysta złotych na rok. Wysokość dofinansowania wyniesie dokładnie pięćdziesiąt procent kosztów instalacji. Obejmie ono również koszty wspomagających instalacji. Czas przewidywany zwrotu inwestycji przy założeniu dofinansowania pięćdziesięcioprocentowego to okres pięciu lat.

Czytaj więcej: Fotowoltaika w budynku na zgłoszenie dofinansowanie w 2023 roku

Waldemar Buda także zapowiedział zmianę zasad rozliczania nadwyżek energii w ten sposób, aby to było opłacalne w pełni dla prosumentów. Zmiana by oznaczała zwrot wartości całej energii elektrycznej przekazanej do sieci.

Pomysłodawcy programu liczą, że prosument lokatorki w ciągu kilku lat spowoduje kolejny boom w fotowoltaice. Nie ma powodu, aby z energii zielonej OZE nie korzystały wielorodzinne budynki. Buda powiedział, że przeznaczą na to pół miliarda złotych z prefinansowania KPO.

Sprawdź również: Podatek od fotowoltaiki 2023 – czy istnieje coś takiego?

Czy czeka nas boom w fotowoltaice? Rząd zapowiada dofinansowanie

W komunikacie przedstawionym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii zostało wyjaśnione, że rząd wprowadzi instytucję lokatorskiego prosumenta.

  • zarządzający wielolokalowym budynkiem (wspólnota, spółdzielnia, TBS) będzie mógł spokojnie zainwestować w nieco większą instalację, niż jest potrzebna na wspólnej części,
  • prosument (osoba zarządzająca budynkiem) będzie się musiał zgłosić do sprzedawcy energii sam sposób rozliczenia. Musi to być dokumentowane uchwałą o budowie takowej instalacji,
  • całość energii oddawanej bezpośrednio do sieci rozliczana będzie miesięczne ze sprzedawcą według hurtowych cen oraz wpływać na konto właściciela,
  • autokonsumpcja dotyczyć będzie jedynie części wspólnej.

Wnioski o dofinansowania będzie można składać do dnia 1 lutego przyszłego roku

Wnioski o otrzymanie dofinansowania będzie można składać do dnia 1 lutego przyszłego roku. Wnioski składa się do Banku Gospodarstwa Krajowego. Co pokryje dofinansowanie?

Warto wiedzieć: Jak zmieścić się w limitach prądu w 2023 roku?

Dofinansowanie obejmuje:

  • modernizację instalacji źródła energii odnawialnego, w wyniku której moc zainstalowana instalacji wzrośnie przynajmniej o dwadzieścia pięć procent,
  • instalacje wspomagające, a więc pompy ciepła, magazyny energii i tym podobne,
  • zakup, montaż lub też budowę nowej instalacji odnawialnego źródła energii.

Na pewno sporo osób skorzysta z tejże opcji dofinansowania. Jest to bardzo opłacalne. Tak naprawdę na tego rodzaju zmiany liczyło sporo osób. W końcu coś się zmieni i każdy będzie mógł z takowego dofinansowania skorzystać. W końcu w tę stronę zostało coś zmienione. Komunikat Ministra został bardzo pozytywnie przyjęty.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here