W Polsce rośnie ilość montowanych systemów fotowoltaicznych nie tylko w gospodarstwach domowych, ale też w większych sieciach korporacyjnych. Dyskonty spożywcze ALDI, które znajdują się na terenie całego kraju, są aktualnie wyposażane w fotowoltaikę. Wszystko ma na celu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Po zakończeniu całego procesu na dachach ma się pojawić ponad 5,6 tys. paneli PV.
Panele fotowoltaiczne na dachach ALDI
Sieć dyskontów ALDI postanowiła zainwestować w zieloną energię i tak powstają na dachach tych sklepów elektrownie fotowoltaiczne. Ich moc po zakończeniu działań będzie wynosić 2,6 MWp. W całym kraju znajdują się 274 sklepy, a na 52 zostaną założone panele słoneczne. Celem całego projektu jest zmniejszenie uzależnienia od dostawców prądu. Zamontowane panele na dachach sklepów mają zapewnić pełne zapotrzebowanie na prąd, co pozwoli na lepsze i sprawniejsze kontrolowanie rachunków i wydatków.
Czytaj więcej: Pompa ciepła – jak działa? Kilka podstawowych informacji
Plan zakłada, że dzięki tej inwestycji sklepy będą mogły zaoszczędzić rocznie około 1,8 mln zł, co jest oczywiście bardzo wysoką sumą.
Panele PV as a service
Instalacja systemów fotowoltaicznych jest przeprowadzana przez firmę EDP Energia Polska. Montażem zajmują się instalatorzy Soon Energy. Jest to firma, która w 2022 roku została przejęta przez EDP Energia Polska. Do niej należy również spółka Zielona-Energia.com, co sprawia, że jest jedną z wiodących na rynku polskim.
Zobacz również: Współczynnik COP i SCOP – Zużycie prądu w ciągu całego roku
Od początku istnienia do końca sierpnia 2023 roku EDP Energia Polska podpisała umowy z różnymi firmami na montaż instalacji fotowoltaicznych, których moc będzie wynosić aż 95,1 MWp.
Sieć dyskontów ALDI sfinansowała inwestycję wyłącznie ze środków własnych. Firma EDP Energia Polska ma w swojej ofercie również inne rozwiązania, a jednym z nich jest model PV-as-a-service. Co to dokładnie oznacza? Mianowicie, jeśli klient zainteresuje się systemem fotowoltaicznym, ale nie posiada wystarczających środków lub nie chce ich od razu inwestować, to nie musi ponosić początkowego kosztu całej inwestycji, a korzystać może z PV, opłacając abonament. Dzięki temu rozwiązaniu każdy z klientów może liczyć na oszczędności w rachunkach za prąd w okresie do 15 lat. Nie ma na głowie też problemu związanego z serwisowaniem czy konserwacją całej instalacji. Wszystkie te prace wykonuje EDP.
Więcej informacji: Kredyt na pompę ciepła – Jak wziąć kredyt na pompę ciepła?
Taka usługa jest ciekawym rozwiązaniem i może skłonić wielu nowych klientów do montażu paneli słonecznych bez konieczności wykładania własnych pieniędzy. Może to znacznie przyspieszyć tempo przejścia na zieloną energię w Polsce.