Zielona energia jest od paru lat tematem numerem jeden, a już ponad 1,5 tysiąca mieszkańców bloków wielorodzinnych korzysta z instalacji fotowoltaicznych, ale też i pomp ciepła. Wszystko dzięki programowi Termo, który jest realizowany. Założeniem jego jest, by w najbliższym czasie ponad 100 tysięcy mieszkań było zasilanych energią OZE.
W ramach programu Termo realizowanego do połowy roku 2026 przyjmowane są również wnioski na dotacje MZG, ale też i granty termomodernizacyjne. Można składać wnioski już teraz.
Program działa już ponad pół roku i jego efekty są bardzo satysfakcjonujące. Już w najbliższym czasie przeszło 100 tysięcy rodzin będzie pozyskiwać energię OZE. Dzięki temu każda z tych rodzin będzie mogła oszczędzić na rachunkach za prąd, ale też i wpłynie na przyszłość planety. Transformacja energetyczna w Polsce nabiera rozpędu i coraz więcej instalacji można zobaczyć nie tylko w miastach, ale też i w małych wioskach.
Kto może otrzymać granty z programu Termo?
Dofinansowanie na zakup fotowoltaiki czy pomp ciepła mogą uzyskać spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Również samorządy, pod których opieką są budynki wielorodzinne, mogą składać wnioski. Budżet nie jest mały i wynosi aż 448 mln złotych.
Czytaj więcej: Jak i gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie do pompy ciepła?
Wszystkie inwestycje są realizowane w ramach programu Termo oraz rządowego programu wspierającego budownictwo socjalne i komunalne. Dodatkowo będą też przyznawane środki z Funduszu Termomodernizacji i Remontów oraz z Funduszu Dopłat.
Dofinansowanie można otrzymać na kupno i montaż instalacji pozyskującej energię z odnawialnych źródeł. Również granty są przeznaczone na budowę nowych instalacji bądź też modernizację już istniejących. W tym drugim wypadku dotacja zostanie przyznana, jeśli moc instalacji będzie zwiększona o minimum jedną czwartą. Wsparcie będzie wynosić 50% całego przedsięwzięcia, ale należy pamiętać, że są to koszty netto.
Warto wiedzieć: Program Czyste Powietrze 2023 – Kto może wziąć w nim udział?
Jak długo można składać wnioski z programu Termo?
Pierwsze wnioski można było już złożyć 1 lutego 2023 roku. Do tego momentu jest ich niecałe 3 tysiące, a ponad połowa z nich została pozytywnie rozpatrzona. Cały program zostanie zakończony w połowie roku 2026.
Zobacz również: Jaki dochód do dofinansowania czyste powietrze w 2023 roku?
Na ten cel przeznaczono łącznie 196,43 mln złotych, w tym dofinansowanie z budżetu wynosi 85,05 mln. W założeniu jest dostarczenie zielonej energii do ponad 100 tysięcy mieszkań. Moc OZE ma wynieść 35,6 MW.
Celem programu jest rozpowszechnienie zielonej energii i przeprowadzenie w Polsce transformacji energetycznej. Dzięki temu obywatele będą mogli nie tylko oszczędzić pieniądze, ale też chronić środowisko. Projekt cieszy się dużym zainteresowaniem, co jest oczywiście bardzo dobrym sygnałem dla całego kraju.