FotowoltaikawPolsce » Blog » Dotacje na fotowoltaikę w ramach programu Termo
Dotacje na fotowoltaikę w ramach programu Termo

Dotacje na fotowoltaikę w ramach programu Termo

Zielona energia jest od paru lat tematem numerem jeden, a już ponad 1,5 tysiąca mieszkańców bloków wielorodzinnych korzysta z instalacji fotowoltaicznych, ale też i pomp ciepła. Wszystko dzięki programowi Termo, który jest realizowany. Założeniem jego jest, by w najbliższym czasie ponad 100 tysięcy mieszkań było zasilanych energią OZE. 

W ramach programu Termo realizowanego do połowy roku 2026 przyjmowane są również wnioski na dotacje MZG, ale też i granty termomodernizacyjne. Można składać wnioski już teraz. 

Program działa już ponad pół roku i jego efekty są bardzo satysfakcjonujące. Już w najbliższym czasie przeszło 100 tysięcy rodzin będzie pozyskiwać energię OZE. Dzięki temu każda z tych rodzin będzie mogła oszczędzić na rachunkach za prąd, ale też i wpłynie na przyszłość planety. Transformacja energetyczna w Polsce nabiera rozpędu i coraz więcej instalacji można zobaczyć nie tylko w miastach, ale też i w małych wioskach. 

Kto może otrzymać granty z programu Termo?

Dofinansowanie na zakup fotowoltaiki czy pomp ciepła mogą uzyskać spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Również samorządy, pod których opieką są budynki wielorodzinne, mogą składać wnioski. Budżet nie jest mały i wynosi aż 448 mln złotych. 

Czytaj więcej: Jak i gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie do pompy ciepła?

Wszystkie inwestycje są realizowane w ramach programu Termo oraz rządowego programu wspierającego budownictwo socjalne i komunalne. Dodatkowo będą też przyznawane środki z Funduszu Termomodernizacji i Remontów oraz z Funduszu Dopłat. 

Dofinansowanie można otrzymać na kupno i montaż instalacji pozyskującej energię z odnawialnych źródeł. Również granty są przeznaczone na budowę nowych instalacji bądź też modernizację już istniejących. W tym drugim wypadku dotacja zostanie przyznana, jeśli moc instalacji będzie zwiększona o minimum jedną czwartą. Wsparcie będzie wynosić 50% całego przedsięwzięcia, ale należy pamiętać, że są to koszty netto.

Warto wiedzieć: Program Czyste Powietrze 2023 – Kto może wziąć w nim udział?

Jak długo można składać wnioski z programu Termo?

Pierwsze wnioski można było już złożyć 1 lutego 2023 roku. Do tego momentu jest ich niecałe 3 tysiące, a ponad połowa z nich została pozytywnie rozpatrzona. Cały program zostanie zakończony w połowie roku 2026. 

Zobacz również: Jaki dochód do dofinansowania czyste powietrze w 2023 roku?

Na ten cel przeznaczono łącznie 196,43 mln złotych, w tym dofinansowanie z budżetu wynosi 85,05 mln. W założeniu jest dostarczenie zielonej energii do ponad 100 tysięcy mieszkań. Moc OZE ma wynieść 35,6 MW. 

Celem programu jest rozpowszechnienie zielonej energii i przeprowadzenie w Polsce transformacji energetycznej. Dzięki temu obywatele będą mogli nie tylko oszczędzić pieniądze, ale też chronić środowisko. Projekt cieszy się dużym zainteresowaniem, co jest oczywiście bardzo dobrym sygnałem dla całego kraju. 

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation