FotowoltaikawPolsce » Blog » Ile zapłacę za ogrzewanie pompą ciepła w 2022 – 2023 r?

Ile zapłacę za ogrzewanie pompą ciepła w 2022 – 2023 r?

Do dziś pompy ciepła nie należały do najbardziej ekonomicznych rozwiązań. Biorąc pod uwagę czas zwrotu tym sposobem ogrzewania, biorąc pod uwagę węgiel, lub olej – wynosił 7 lat. Przy obecnych podwyżkach, należy wziąć pod uwagę przeliczenia związane z 2023 roku. Warto wspomnieć, że zalet stosowania tego źródła ogrzewania jest wiele. Do najważniejszych należy to, że pompy ciepła zasilane są paliwem- w związku z tym, nie trzeba szukać najtańszego paliwa- jak to się ma w przypadku kotłów.

Koszty stosowania pompy ciepła w 2022 roku

Statystyki mówią, że do ogrzania domu o powierzchni 200 metrów kwadratowych potrzeba 2000 zł za cały rok. Kluczem tak niskiego zużycia energii, są zastosowane kluczowe rozwiązania. Pomimo kosztów instalacji i wprowadzenia nowoczesnych rozwiązań, koszt jest niski.

Czytaj więcej: Rząd dopłaci za ogrzewanie domu prądem i pompą ciepła

Dla porównania ogrzanie tego samego domu gazem kosztuje 4000 zł, a prądem 7000 zł. Warto mieć na uwadze, że zasadniczym wydatkiem ogrzewania domu pompą ciepła jest koszt montażu. Składa się on z:

  • zbiornik c.w.u.
  • dolne źródło
  • pompa ciepła

Koszt instalacji waha się od 25000 zł do 45000 zł.

Czytaj więcej: Jaki jest koszt miesięczny ogrzewania domu z pompą ciepła?

Jakie koszty na użytkowników pomp ciepła czekają w 2023 roku?

Rząd proponuje dwa rozwiązania, aby podwyżki związane z surowcami potrzebnymi do ogrzania domu nie były zbyt wysokie dla przeciętnego zjadacza chleba. Należą do nich dopłaty, oraz zamrożenie kosztów energii elektrycznej.

Sprawdź również: Pompy ciepła BiałogardPompy ciepła GoleniówPompy ciepła Nowogard

Koszt zużycia energii nie zmieni się dla gospodarstw, które nie wytwarzają więcej jak 2000 kWh w roku. Limit ten się zwiększa, jeśli w gospodarstwie domowym przebywa osoba niepełnosprawna do 2600 kWh. Jeśli jesteś posiadaczem karty dużej rodziny limit wynosi 3000 kWh. Rolnik skorzysta również z najwyższego obowiązującego limitu dla gospodarstw domowych. Dodatek, który wypłaci rząd dla osób ogrzewających dom pompą ciepła będzie wynosił kolejno:

  • 1000 zł przy zużyciu mniejszym jak 5 MWh na rok
  • 1500 zł, kiedy licznik ten zostanie przekroczony

Koszty prądu bez wsparcia rządu

Z wyliczeń specjalistów wynika, że jedna kilowatogodzina będzie kosztowała o 170% więcej, jak w roku ubiegłym. Istnieje duża szansa,że przy zastosowaniu pompy ciepła, domownicy przekraczają limit 2000 kWh już wczesną wiosną. To oznacza jedno, w kolejnych miesiącach osoby te, będą płacić rynkową cenę za jednostkę kWh. w 2022 roku była by to kwota na poziomie 1500 zł, jak zatem będzie w 2023? Wyliczenia wskazują na kwotę 3000 zł - 3500 zł.

Wniosek jest jeden- ogrzewanie pompą ciepła, w porównaniu z roku na rok będzie o 500 zł droższe. Nowy koszt ogrzania domu pompą ciepła jest wyższy o 25% procent od poprzedniego.

Warto wiedzieć: Pompy ciepła GryficePompy ciepła ŚwidwinPompy ciepła Choszczno,

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here