FotowoltaikawPolsce » Blog » Polska w czołówce Państw instalujących pompy ciepła
Polska w czołówce Państw instalujących pompy ciepła

Polska w czołówce Państw instalujących pompy ciepła

Pompy ciepła to urządzenia, które interesują szerokie grono odbiorców w naszym kraju. Okazuje się, że polski rynek pracy i przemysł mogą sporo zyskać na rosnącej popularności pomp ciepła. Faktem jest, że sprzedaż urządzeń rośnie w naszym kraju najszybciej w Europie. Polacy inwestują w pompy ciepła nawet częściej niż Brytyjczycy, Belgowie, czy Niemcy. Co warto wiedzieć o pompach ciepła? Skąd wynika tak duża popularność urządzeń?

Popularne pompy ciepła w Polsce

Jednym z najważniejszych sposobów na ograniczenie emisyjności budynków i zmniejszenie zależności paliw kopalnych jest elektryfikacja domowego ogrzewnictwa. Jest to szczególnie ważne w kontekście planowanego odcięcia się UE od dostaw gazu z Rosji. Co ciekawe, pompy ciepła stały się hitem na Giełdzie Papierów Wartościowych. Komisja Europejska stworzyła plan REPowerEU, który zakłada usprawnienie tempa wdrażania pomp ciepła. Instytucja wskazuje, że zakłada się zainstalowanie 10 mln urządzeń w ciągu kolejnych 5 lat. Ten sektor ma być też wspierany pod względem możliwości kadrowych i produkcyjnych.

 

Sprawdź: Ranking Firma specjalizujących się w pompach ciepła

Polska przoduje w Europie w kwestii pomp ciepła

Polska jest liderem wzrostu co do wykorzystania pomp ciepła. Ambitne plany są też formułowane przez rządy innych państw, które są mocno uzależnione od gazu jako paliwa w ogrzewnictwie. W tym wypadku przodują Niemcy – państwo chce do 2030 roku zainstalować 6 mln PC. To oznacza, że tamtejszy rynek pracy będzie potrzebował nowych pracowników w liczbie nawet do 100 tysięcy.

Czytaj więcej: Pompa ciepła z dopłatą do 21 tys. zł. w 2022 roku

Mimo tego, że Wielka Brytania opuściła UE, również ma ambitne plany co do pomp ciepła. W zeszłym roku państwo zajęło ostatnie miejsce wśród państw należących do Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła. W tym rankingu Polska wyprzedziła zarówno Niemców, jak i Brytyjczyków. Warto podkreślić, że rząd Wielkiej Brytanii chce, aby do 2028 roku zainstalowano 600 tys. PC rocznie. Plany odnoszące się do neutralności klimatycznej Brytyjczyków wymagają wyposażenia w pompy ciepła ponad 27 mln domów. Portal NewScientics wyliczył, że przy dynamice aktualnych instalacji, te czynności zajęłyby ponad 600 lat. 

Sprawdź również: Koszt pompy ciepła do domu 250m2 – Jak obliczyć koszt?

Nie bez znaczenia jest to, że przyspieszenie na rynku europejskim było widoczne już w 2021 roku.  Jest to związane z podwyżką cen gazu. Łączna liczba zainstalowanych urządzeń w 2021 roku sięga nawet do 17 mln sztuk.

Nikogo nie dziwi ten fakt, gdyż instalacja jest wydajna i energooszczędna. Ekologiczne pompy ciepła pozwalają zadbać o środowisko i są praktycznie bezobsługowe. Istnieje wiele ciekawych urządzeń tego typu, które warto zastosować we własnym domu. 

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here