
Wrocławski system ciepłowniczy wkrótce stanie się bardziej ekologiczny. To wszystko za sprawą instalacji największej w Polsce pompy ciepła, która będzie dysponowała mocą wynoszącą 12,5 MW.
Wartość tej inwestycji wycenia się na osiemdziesiąt dwa miliony złotych i będzie ona istotnym krokiem mającym na celu stopniowe odchodzenie od węgla, od którego miasto jest dziś uzależnione. Za realizację przedsięwzięcia odpowiedzialna jest spółka Fortum.
Taniej, bardziej ekologicznie i nowocześnie
Pompie nadano nazwę – Wrompa. Jej działanie będzie polegało na odzyskiwaniu ciepła odpadowego ze ścieków miejskich, głównie z południowej i centralnej części Wrocławia. To znakomite rozwiązanie, które przyniesie wiele korzyści. Po pierwsze, pozwoli na generowanie dużych oszczędności.

Sprawdź więcej: Pompy ciepła Wrocław
Po drugie, taki sposób pozyskiwania ciepła jest też znacznie bardziej ekologiczny, niż spalanie węgla. Urządzenie posiada też przewagę nad standardowymi pompami, w przypadku których dolnym źródłem jest woda z rzeki lub grunt. Warto podkreślić, że Fortum podchodzi do projektu kompleksowo i w ramach prac zajmie się także budową całej niezbędnej infrastruktury towarzyszącej.
Warto wiedzieć: Wrocław Serwis paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła
Skuteczny element walki ze smogiem
Znana jest już lokalizacja. Wrompa powstanie na terenie przepompowni ścieków Port Południe. Pozwoli to na jej dogodne połączenie z systemem ciepłowniczym. Już teraz szacuje się, że pokryje ona około pięć procent zapotrzebowania osób korzystających z sieci ciepłowniczej.
Czytaj więcej: Klimatyzacje domowe Wrocław
Im więcej mieszkańców, którzy się do niej przyłączają, tym lepiej. Skutkuje to bowiem zadowalającymi efektami w walce ze smogiem i pozwala budować aglomerację przyjazną ludziom oraz środowisku naturalnemu. Dzięki wspomnianej pompie produkcja energii z węgla zostanie zmniejszona o 364 tysiące GJ rocznie. Stworzono już harmonogram inwestycji, który zdradza rąbka tajemnicy na temat tego, kiedy Wrocław stanie się szczęśliwym posiadaczem największej pompy ciepła w Polsce.
Sprawdź więcej: Magazyny energii Wrocław i Fotowoltaika Wrocław Opinie
Prace rozpoczną się w styczniu przyszłego roku. Wtedy powstanie przyłącze. Następnym etapem wyznaczonym na marzec są roboty budowlane. Jeśli wszystko będzie przebiegało zgodnie z planem, Wrompa zostanie uruchomiona już w kwietniu 2024 roku.
Budowa pompy ciepła inwestycją o przyszłościowym charakterze
Istotną pomocą w sfinansowaniu tego projektu jest dla władz miasta dofinansowanie pochodzące z zasobów Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021. Sięgnie ono osiemnastu milionów złotych. Kolejne trzy miliony pozyskano z budżetu państwa.
- Farma fotowoltaiczna w Wielkopolsce – co warto wiedzieć? - 24 września, 2023
- Fotowoltaika na torach kolejowych: zaskakujące wyniki testów - 24 września, 2023
- Instalacja fotowoltaiczna 10 kWp – cena, ile prądu wyprodukuje? - 23 września, 2023