FotowoltaikawPolsce » Blog » Wrocław z największą pompą ciepła w kraju

Wrocław z największą pompą ciepła w kraju

Wrocławski system ciepłowniczy wkrótce stanie się bardziej ekologiczny. To wszystko za sprawą instalacji największej w Polsce pompy ciepła, która będzie dysponowała mocą wynoszącą 12,5 MW.

Wartość tej inwestycji wycenia się na osiemdziesiąt dwa miliony złotych i będzie ona istotnym krokiem mającym na celu stopniowe odchodzenie od węgla, od którego miasto jest dziś uzależnione. Za realizację przedsięwzięcia odpowiedzialna jest spółka Fortum.

Taniej, bardziej ekologicznie i nowocześnie

Pompie nadano nazwę – Wrompa. Jej działanie będzie polegało na odzyskiwaniu ciepła odpadowego ze ścieków miejskich, głównie z południowej i centralnej części Wrocławia. To znakomite rozwiązanie, które przyniesie wiele korzyści. Po pierwsze, pozwoli na generowanie dużych oszczędności.

Wrocław pompy ciepła źródło: Facebook

Sprawdź więcej: Pompy ciepła Wrocław

Po drugie, taki sposób pozyskiwania ciepła jest też znacznie bardziej ekologiczny, niż spalanie węgla. Urządzenie posiada też przewagę nad standardowymi pompami, w przypadku których dolnym źródłem jest woda z rzeki lub grunt. Warto podkreślić, że Fortum podchodzi do projektu kompleksowo i w ramach prac zajmie się także budową całej niezbędnej infrastruktury towarzyszącej.

Warto wiedzieć: Wrocław Serwis paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła

Skuteczny element walki ze smogiem

Znana jest już lokalizacja. Wrompa powstanie na terenie przepompowni ścieków Port Południe. Pozwoli to na jej dogodne połączenie z systemem ciepłowniczym. Już teraz szacuje się, że pokryje ona około pięć procent zapotrzebowania osób korzystających z sieci ciepłowniczej.

Czytaj więcej: Klimatyzacje domowe Wrocław

Im więcej mieszkańców, którzy się do niej przyłączają, tym lepiej. Skutkuje to bowiem zadowalającymi efektami w walce ze smogiem i pozwala budować aglomerację przyjazną ludziom oraz środowisku naturalnemu. Dzięki wspomnianej pompie produkcja energii z węgla zostanie zmniejszona o 364 tysiące GJ rocznie. Stworzono już harmonogram inwestycji, który zdradza rąbka tajemnicy na temat tego, kiedy Wrocław stanie się szczęśliwym posiadaczem największej pompy ciepła w Polsce.

Sprawdź więcej: Magazyny energii Wrocław i Fotowoltaika Wrocław Opinie

Prace rozpoczną się w styczniu przyszłego roku. Wtedy powstanie przyłącze. Następnym etapem wyznaczonym na marzec są roboty budowlane. Jeśli wszystko będzie przebiegało zgodnie z planem, Wrompa zostanie uruchomiona już w kwietniu 2024 roku. 

Budowa pompy ciepła inwestycją o przyszłościowym charakterze

Istotną pomocą w sfinansowaniu tego projektu jest dla władz miasta dofinansowanie pochodzące z zasobów Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021. Sięgnie ono osiemnastu milionów złotych. Kolejne trzy miliony pozyskano z budżetu państwa.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here