Pompa ciepła jest ekologiczną i nowoczesną alternatywą ogrzewania budynku i użytkowej wody. Jej popularność ciągle rośnie, szczególnie wśród właścicieli nowo powstających budynków mieszkalnych. Jak można maksymalnie wydłużyć okres jej wydajności i żywotności? Ten artykuł odpowie na Twoje pytania.
Pompa ciepła jako ekologiczne rozwiązanie ogrzewania budynku
Montaż i użytkowanie pompy ciepła daje jej użytkownikom duże korzyści. Bez względu na wybrany rodzaj pompy, gruntowej czy powietrznej, urządzenie to korzysta z odnawialnych źródeł energii. Jej montaż wyklucza konieczność korzystania z kotła spalinowego. Tym samym nie ma emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Daje poczucie dbania o środowisko, w którym się żyje, a do tego nie obciąża finansowo. Z biegiem lat sprawia, że generują się oszczędności. Aby przetworzyć pozyskaną energię w ciepło, pompy potrzebują niewielkiej ilości prądu. Dlatego też coraz częściej łączone są z instalacjami fotowoltaicznymi. Powstaje wtedy bezkosztowy system ogrzewania domu i podgrzewania wody użytkowej.
Czytaj również: Jak przygotować dom na instalację pompy ciepła?
Żywotność pompy ciepła
Sercem pompy ciepła jest sprężarka. I to od niej zależy żywotność pompy ciepła. Powinna ona działać bezawaryjnie około 25 lat. Są doniesienia o pompach ciepła działających bezawaryjnie 40 lat. To jak długo pompa działać będzie bezawaryjnie, zależy jednak od sposobu, w jaki będą użytkowane. Im bardziej ekonomicznie, tym dłużej popracują.
Sprawdź więcej: Koszt pompy ciepła do domu 130 m2 – Jak obliczyć koszt?
Pompa ciepła jest urządzeniem bezobsługowym, rzadko dochodzi do awarii. Należy mieć na uwadze zużycie eksploatacyjne poszczególnych elementów np. zaworów lub przewodów. Poważniejsze usterki mogą dotyczyć dolnego źródła ciepła. Usterki takie powinien usunąć autoryzowany serwis w ramach naprawy gwarancyjnej.
Wpływ hydrauliki na żywotność pompy ciepła
Wiadomo już, że największy wpływ na żywotność pompy ciepła ma kondycja sprężarki. Cały układ powinien być tak zaprojektowany, aby sprężarka miała jak najdłuższe okresy pracy bez częstego jej wyłączania i włączania. Popularne jest tu stosowanie zasobnika buforowego. Zasobnik buforowy zwiększa bezwładność cieplną instalacji.
Funkcje zasobnika buforowego:
- Zasobnik buforowy mieści większą ilość wody. Przekłada się to na zmniejszenie liczby cykli pracy sprężarki. Co skutkuje rzadszym jej wyłączaniem i włączaniem. Zmniejsza to zużycie sprężarki.
- Zasobnik buforowy utrzymuje ciągłość przepływu wody bez konieczności uruchamiania zabezpieczenia pompy ciepła.
Warto wiedzieć: Podłączenie pompy ciepła do istniejącej instalacji
Zadbaj o pompę ciepła, będzie służyć dłużej
To, że pompa ciepła jest urządzeniem bezobsługowym, nie znaczy, że możesz ją pozostawić samą sobie. Jeśli chcesz, aby służyła bezawaryjnie jak najdłużej zadbaj o jej regularną konserwację. Corocznie przeprowadzaj przegląd całego układu. Pomoże to utrzymać go w wysokiej wydajności i zachowaniu dobrego stanu. Poprawnie funkcjonująca pompa może zwiększyć swoją żywotność o 20 lat dłużej, niż zapewnia producent.
Warto wiedzieć: Koszt pompy ciepła do domu 120 m2 z montażem
Kolejną ważną kwestią jest regularne czyszczenie parownika. Nie jest to bardzo skomplikowane i możesz zrobić to samodzielnie. Jeśli obawiasz się, że coś popsujesz zamów wizytę wykwalifikowanego serwisanta. Czyszczenie parownika polega na usuwaniu zanieczyszczeń takich jak: liście, kurz lub trawa mogące się zbierać przy wlocie powietrza i na wentylatorze jednostki zewnętrznej. Warto zadbać o to, aby w otoczeniu pompy nie gromadziły się takie rzeczy. Zanieczyszczenia w tych miejscach ograniczają swobodny przepływ powietrza i podnosi to zużycie energii elektrycznej przez pompę.
Sprawdź: Pompa ciepła w starym domu – Koszty instalacji
Inwestycja w pompę ciepła
Wybór pompy ciepła jest korzystnym z każdego punktu widzenia rozwiązaniem. Inwestycja znacząco obniża koszty ogrzewania budynku i zwraca się bardzo szybko. Pompa ciepła jest urządzeniem o długiej żywotności, co czyni z niej dobrą inwestycję. Dzięki regularnym serwisom i konserwacji zwiększysz jej żywotność. Jeśli połączysz ją z instalacją fotowoltaiczną, uzyskasz całkowicie darmowe ogrzewanie swojego domu.