FotowoltaikawPolsce » Blog » Polska kupiła magazyny energii dla Ukrainy

Polska kupiła magazyny energii dla Ukrainy

W ostatnim czasie głośno mówi się o pomocy Polski dla Ukrainy. Nasz rząd zakupił 500 bateryjnych magazynów energii wyprodukowanych przez firmę Tesla. Wszystkie magazyny zostaną dostarczone na teren Ukrainy i wspomogą dostawy energii dla szpitali oraz innych miejsc, w których brakuje prądu z sieci.

Czym są Powerwalle?

Informacja została potwierdzona przez ukraińskiego ministra transformacji cyfrowej Mykhailo Fedorova, który wspomniał o 508 bateryjnych magazynach energii Powerwall. W swoich social mediach wyraźnie zaznaczył, że Powerwalle zapewnią energetyczne bezpieczeństwo szpitali oraz szkół. Ukraiński minister złożył też podziękowania Januszowi Cieszyńskiemu, który jest polskim ministrem cyfryzacji za pomoc w dostarczeniu wydajnych magazynów energii. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że pierwsze magazyny energii wyprodukowane przez Teslę są już wykorzystywane przez Ukrainę.

Czytaj więcej: Magazyny Energii Tesla Powerwall – czy warto kupić? Opinie, cena, wymiary

Już ponad rok temu dostarczono tam 50 urządzeń, które do dzisiaj służą w szpitalach na terenach odzyskanych. Nie jest tajemnicą, że w czasie rosyjskich ataków rakietowych jest to bardzo efektywne rozwiązanie. Warto mieć na uwadze, że Powerwalle zapewniają energię nawet na 14 godzin i są ładowane z sieci. Dzięki temu Ukraińcy mają dostęp do Internetu, nauczyciele mogą prowadzić lekcje, a lekarze mogą ratować więcej żyć ludzkich. Zasługą polskiego rządu w dużej mierze są także dostawy Starlinków produkowanych przez firmę Elona Muska.

Parametry i zastosowanie magazynów energii

Z oficjalnych danych Ministerstwa Cyfryzacji można się dowiedzieć, że prawie 20 tys. terminali zostało od nas przekazanych Ukrainie na początku tego roku. Terminale pozwalają nawiązać łączność z Internetem i to praktycznie z każdego miejsca na Ukrainie, więc nie ma znaczenia, jak bardzo naziemna infrastruktura jest zniszczona.

Zobacz również: Jaki jest koszt magazynu energii do fotowoltaiki?

Obecnie Tesla ma w swojej ofercie magazyny energii Powerwall drugiej generacji, które posiadają wbudowany falownik hybrydowy i opierają się na bateriach litowo-jonowych. Powerwall 2 mają użytkową pojemność wynoszącą 13,5 kWh i szczytową moc 7 kW. Jest to bardzo duża różnica w porównaniu do pierwszej wersji urządzenia, która mogła pochwalić się pojemnością 6,4 kWh. Potem dostępna była jeszcze wersja Powerwall +, która była zmodernizowana i posiadała moc 9,6 kWh.

Warto wiedzieć: Ile kosztuje magazyn energii dla domu jednorodzinnego?

Masa Powerwalla 2 wynosi 114 kg, a jego rozmiar to 1150 mm x 755 mm x 147 mm. Urządzenie może być umieszczone nie tylko na ścianie, ale również na podłodze. Przy temperaturze 30 stopni Celsjusza hałas wytwarzany przez urządzenie ma wynosić maksymalnie 40 dB. Dodatkowo firma Tesla daje 10 lat gwarancji na każdy magazyn energii.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here