FotowoltaikawPolsce » Blog » Pozytywne zmiany dla rolników, czyli co warto wiedzieć o fotowoltaice?
Pozytywne zmiany dla rolników, czyli co warto wiedzieć o fotowoltaice

Pozytywne zmiany dla rolników, czyli co warto wiedzieć o fotowoltaice?

Fotowoltaika cieszy się gigantyczną popularnością i wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie nie straci ona na znaczeniu. Sprzyjać jej popularności powinny nowe przepisy, które pozwalają na utworzenie instalacji do mocy 150kW bez obowiązku ubiegania się o uzyskanie pozwolenia na budowę. Jeszcze do niedawna bez niechcianych formalności można było stawiać wyłącznie instalacje do 50kW. 

Co musisz wiedzieć o zmianach?

Nie ulega wątpliwości, że fotowoltaika to bardzo innowacyjne rozwiązanie, które coraz mocniej zyskuje na znaczeniu. Warto jednak podkreślić, że wprowadzone zmiany powinny sprawić, iż stanie się ona jeszcze bardziej opłacalna. Wiadomość ta jest kapitalna przede wszystkim dla małych gospodarstw, które zużywają naprawdę sporo energii. Kosztowne procedury związane z fotowoltaiką do niedawna bywały odstraszające, aczkolwiek świeżo wprowadzone zmiany sprawiły, że w przypadku wielu instalacji ubieganie się o uzyskanie pozwolenia na budowę przestanie być nieuniknione. 

Czytaj więcej: Czy taryfy dynamiczne to opłacalna zmiana?

Najważniejsze informacje o zmianach dotyczących fotowoltaiki

W chwili obecnej każda instalacja, której moc wynosi więcej niż 6,5kW, musi posiadać specjalny projekt i musi zostać odebrana przez Państwową Straż Pożarną. Zmiana ta ma na celu zapewnienie dobrej ochrony przeciwpożarowej. Warto mieć na uwadze, że na ten moment ceny za energię są naprawdę spore, dlatego pomyślenie o instalacji fotowoltaicznej powinno być strzałem w dziesiątkę. Dobrym pomysłem może być także montowanie PV w specjalnych zestawach z magazynami energii.

Warto wiedzieć: Czy panele fotowoltaiczne z plastiku mają sens?

Co prawda, magazyny na ten moment są relatywnie drogie, jednak liczne dofinansowania sprawiają, że inwestycja taka może być naprawdę opłacalna pod kątem finansowym. Coraz większa słabość sieci sprawia, że podjęcie decyzji o postawieniu na magazyn energii powinno być strzałem w dziesiątkę. 

Nowy system rozliczania - hit czy kit?

Nowy system rozliczania wzbudzał wiele kontrowersji. Choć opinie na jego temat były bardzo różne, to wbrew pozorom nie musi on być tak zły, jak wstępnie zakładano. Sprzedaż energii do sieci i jej późniejsze odkupowanie wydawało się być mało atrakcyjną opcją, jednak tak naprawdę metoda ta ma wiele zalet.

Zobacz również: Zaostrzenie kryteriów przyznawania dotacji na pompy ciepła

Klienci w mgnieniu oka docenili ten sposób i zgodnie stwierdzili, że taki system rozliczania ma więcej plusów niż minusów. Wszystko to sprawia, że obiekcje przed nim okazały się nieuzasadnione, gdyż w rzeczywistości jest on naprawdę bardzo ciekawą i opłacalną metodą, która ma wiele walorów. 

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation