FotowoltaikawPolsce » Blog » Pompy ciepła biją rekordy popularności w Polsce

Pompy ciepła biją rekordy popularności w Polsce

Wzrost kosztów eksploatacji obiektów mieszkalnych, przede wszystkim domów jednorodzinnych, spowodował, że właściciele nieruchomości zaczęli szukać sposobów na zminimalizowanie kosztów ogrzewania, które stanowią lwią część rocznych wydatków.

Wpisując się w trend oszczędności, ekologia poniekąd dodatkowo ukierunkowała wybór inwestorów, którzy chętnie sięgają po pompy ciepła. Jak istotny to zainteresowanie pokazuje raport Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, z którego wynika, że wzrost sprzedaży urządzeń wykorzystujących do ogrzewania wodę i powietrze wyniósł 88 procent w stosunku do 2020 roku, a to oznacza blisko 80 tyś. zamontowanych w domach pomp. 

Pompa ciepła — inwestycja ze zwrotem, która się opłaca

Analizując rynek sprzedaży odnawialnych źródeł ciepła, należy przyznać, że pompy ciepła nie należą do najtańszej inwestycji. Koszt zakupu i montażu oscyluje w granicach 50 tyś. złotych, nie mniej jednak ten sposób ogrzewania ma najlepsze wyniki, co z kolei przekłada się na wysoką opłacalność inwestycji. Jeśli do tego dodać fakt, że część kosztów można pokryć z rządowej dotacji, staje się ona najbardziej atrakcyjną alternatywą dla ciągle drożejącego gazu i prądu.

Czytaj również publikację na temat pomp ciepła:

Należy również podkreślić, że instalacja jest popularna nie tylko w Polsce, ale również w Europie Zachodniej, gdzie znajduje się ona na pierwszym miejscu wśród ekologicznych rozwiązań dla nowoczesnego budownictwa. Tylko w 2021 roku sprzedaż pomp ciepła w całej Unii Europejskiej przekroczyła 2 mln sztuk. Jak wskazuje Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA) trend ma tendencję wzrostową i w ciągu trzech lat szacuje się podwojenie liczby tego rodzaju urządzeń na rynkach europejskich. 

Odnawialne źródła energii na stałe wpisały się w naszą rzeczywistość. Pompy ciepła będące urządzeniami czerpiącymi energię z wody, gruntu lub powietrza zapewniają niskie koszty ogrzewania i prostą, praktycznie nieangażującą obsługę.

W krajach Europy Zachodniej są one standardem, w Polsce od dwóch lat biją rekordy sprzedaży i są tak pożądane, że w 2021 roku ich sprzedaż w przełożeniu na mieszkańca naszego kraju okazała się większa niż w przypadku dwóch największych rynków, jakimi są Niemcy i Wielka Brytania. Według szacunków na rok 2022 roku wynika, że pompy ciepła pozyskiwanego z powietrza będą kupowane o 50 proc. więcej razy niż w roku poprzednim.

Magazyny energii w Polsce czytaj więcej:

Te dane pokazują, że inwestycja — choć na pierwszy rzut oka kosztowna — okazuje się najbardziej ekonomiczną i ekologiczną. Do najchętniej wybieranych pomp przez Polaków należą te, które pozyskują ciepło z powietrza i wody. Gruntowe pompy ciepła nie są jeszcze tak popularnymi, aczkolwiek i w tym segmencie obserwuje się trend wzrostowy, co daje powody sądzić, że w kolejnych latach i to rozwiązanie znajdzie szersze grono zwolenników. Trzeba przy tym przypomnieć, że Polska jako kraj zobowiązany do dekarbonizacji kładzie duży nacisk na wybór alternatywnych, ekologicznych instalacji, które w dalszej perspektywie będą także przyjazne dla portfela użytkownika.

Ekologiczne cięcie kosztów – dotacje z rządowego programu

Do dynamicznego wzrostu zainteresowania pompami ciepła w Polsce przyczynił się istotny wzrost cen energii pozyskiwanej z dotychczasowych, tradycyjnych źródeł, a także skupienie się na proekologicznych rozwiązaniach.

Na wyobraźnię wielu inwestorów działają twarde fakty, a te wskazują, że roczne ogrzewanie domu o powierzchni 200 m kw. gazem wynosi około 3 tyś. złotych, elektryczne aż 6 tys. zł, za to ogrzewanie przy użyciu pompy ciepła do 2 tyś. złotych* (*serwis budujemydom.pl). W świetle uruchomienia rządowego programu dopłat „Moje Ciepło”, który ukierunkowany jest na wsparcie finansowe w wysokości 21 tyś. do pomp gruntowych i 7 tyś. złotych do pomp powietrznych montowanych w nowych budynkach o wysokiej klasie energooszczędności. 

Fotowoltaika w Polsce co warto wiedzieć:

Wsparcie z programu „Moje Ciepło” uzyskają inwestorzy, którzy dokonali instalacji od 1 stycznia 2021 roku. Czas trwania programu jest długofalowy i obejmuje instalacje przeprowadzone do końca  2026 r. Warto przy tym zauważyć, że termin startowy dotacji został ustalony przed oficjalnym terminem składania pierwszych wniosków, co oznacza, że inwestorzy, którzy zamontowali pompy w 2021 roku, mogą złożyć wniosek o refinansowanie już działającej instalacji. 

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here