FotowoltaikawPolsce » Blog » Procedury fotowoltaiki zostaną uproszczone

Procedury fotowoltaiki zostaną uproszczone

Nowelizacja ustawy dotycząca planowania i zagospodarowania przestrzennego wprowadza zdecydowanie uproszczone procedury uchwalania miejscowych planów dla fotowoltaiki.

Nowelizacja prawa o planowaniu przestrzennym

Zmiany w samym systemie przestrzennego planowania ułatwić mają prowadzenie inwestycji OZE. Szykowana reforma skróci zdecydowanie czas przyjmowania miejscowych planów. Uproszczone zostaną procedury, które obecnie zajmują lata.

Czytaj więcej: Pożary instalacji fotowoltaicznych – Jaka jest przyczyna?

Przy realizacji wszelkich przedsięwzięć jednak muszą być brane pod uwagę wszelkie kwestie, które dotyczą klimatu, środowiska, jak i dziedzictwa kulturowego. Na bieżąco można zaobserwować rozwój fotowoltaicznej branży, a także wpływ przepisów, które dotyczą przestrzennego planowania na możliwość rozmieszczenia obiektów, które pozyskują energię bezpośrednio ze źródeł odnawialnych. Jednak planistyczne dokumenty muszą być tworzone z uwzględnieniem przestrzennego ładu, pokoju zrównoważonego, jak i uwzględnić opiekę społeczności lokalnej. Takowe działanie sprawi, że w przyjazny sposób będzie rozwijane OZE. Jednocześnie będą promowane korzyści jakie instalacje OZE.

sprawdź również: Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych?

Piotr Uściński - wiceminister rozwoju i technologii dodał także, że cieszy się, że zakładane rozwiązania znalazły spore poparcie podczas konsultacji z przedstawicielami tejże branży. Ta propozycja jest ułatwieniem realizacji OZE.

Co konkretnie zmieni forma przepisów przestrzennego planowania?

Nowe przepisy tak naprawdę przewidują mechanizmy, które mogą nie tylko przyspieszyć rozwój branży OZE, ale również wzmocnią stabilność realizacji inwestycji. Wśród nich trzeba wymienić:

  • umożliwi to bardzo szybkie uchwalanie nowych, jak i zmianę obowiązujących uchwał,
  • ograniczenie liczby wyłożeń do wglądu publicznego,
  • procedowanie jednoczesne ogólnych planów, jak i planów miejscowych,
  • skrócenie terminów,
  • zoptymalizowanie procedur uchwalania wszelkich aktów przestrzennego planowania.

Kluczowa dla samej branży OZE  jest na pewno nowa forma miejscowego plany. Chodzi o zintegrowany plan inwestycyjny, który to umożliwia podpisanie urbanistycznej pomiędzy inwestorem i gminą. Dla branży OZE powiązano ZPI z samą procedurą uproszczoną uchwalania planu miejscowego przestrzennego zagospodarowania.

Warto wiedzieć: Fotowoltaika na dachu budynku wielorodzinnego

Bardzo ważnym elementem tejże reformy jest cyfryzacja systemu przestrzennego planowania. Dzięki łatwemu oraz powszechnemu dostępowi do dokumentów oraz danych przestrzennych będzie łatwiej można wyszukać wszelkie informacje.

Zapowiada się naprawdę świetnie.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here