FotowoltaikawPolsce » Blog » Fotowoltaika na dachu budynku wielorodzinnego

Fotowoltaika na dachu budynku wielorodzinnego

Czynnikiem napędzającym od lat rozwój rozwiązań z zakresu energii odnawialnej są popularne programy „Mój Prąd” oraz “Czyste Powietrze”. Oferują one dla właścicieli oraz współwłaścicieli domów jednorodzinnych pomocne wsparcie finansowe. Natomiast budynki wielorodzinne nie mogły jak dotąd z podobnego wsparcia korzystać i wkrótce ma się to zmienić. Będą to tzw. granty OZE. 

Czym jest grant OZE

Grant OZE to projekt Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Jest jego niewielką częścią i ma finansować inwestycje oraz reformy niezbędne po spustoszeniu spowodowanym pandemią koronawirusa SARS CoV-2. Budżet na całość programu ma wynieść ponad 158,5 mld zł, pochodzić z Unii Europejskiej i wzmocnić takie dziedziny gospodarki jak zdrowie, edukacja, cyfryzacja, rozwój oraz właśnie środowisko. Z tego ogromu środków zaledwie 190 mln ma zostać przeznaczone na zmiany w ustawach wspierające poprawę warunków mieszkaniowych, w tym w odniesieniu do budownictwa wielorodzinnego.

Czytaj również: Kiedy fotowoltaika jest opłacalna?

Dofinansowanie dzięki grantowi OZE – jakie kwoty?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ma w planach uruchomienie grantów na inwestycje w OZE, których łączna kwota ma wynieść ok. 190 mln złotych. Są to dopiero plany i nie ma informacji o konkretnych kwotach, ale za to jest mowa o procentach.. I tak na inwestycję w fotowoltaikę będzie można uzyskać do 50% dofinansowania i dotyczy to również instalacji już istniejących. W takich wypadkach jednak konieczne będzie zwiększenie mocy już istniejącej mikro elektrowni o minimum 25 procent. 

Zobacz więcej: Fotowoltaika – sposób na zwolnienie z podatku od nieruchomości

Grant OZE – warunki do spełnienia

Ostatecznej wersji projektu jeszcze nie ma. Natomiast wiadomo o kilku założeniach. Są to m.in wskazania dla adresatów grantów OZE, którymi mają być wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe oraz społeczne inicjatywy mieszkaniowe.

Wnioski od przedstawicieli powyższych wspólnot ma do 30 czerwca 2026 roku przyjmować Bank Gospodarstwa Krajowego.

W projekcie nie zostały jeszcze określone minimalne ani maksymalne moce instalacji OZE, ale chodzi o instalacje produkujące prąd na potrzeby danego budynku wielorodzinnego. Jednocześnie instalacje mogą, ale nie muszą być bezpośrednio związane z bryłą budynku, a musza być jedynie do niego podłączone. Do dotacji zaliczane mają być również koszty poniesione na prawidłowe funkcjonowanie danej instalacji OZE.

Czytaj dalej: Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych ile kosztuje?

Dofinansowanie nie będzie dotyczyło instalacji, które uzyskały wcześniej dotacje z pieniędzy publicznych.

W przypadku beneficjentów prowadzących działalność gospodarczą grant OZE zostanie uznany jako pomoc de minimis. Jest to czyli forma wsparcia publicznego, której nie ma konieczności zgłaszać.

Grant OZE ma działać jako refinansowanie kosztów inwestycji. Polega to na tym, że ubiegać się o grant będzie można dopiero w chwili poniesienia całości kosztów inwestycji i dopiero wówczas występować z wnioskiem o zwrot do 50 procent tych kosztów. Jednocześnie nie będzie można ubiegać się o dotację bez przedstawienia kopii gwarancji na wykonane roboty instalacyjne. Gwarancja musi wynosić minimum 5 lat na bezawaryjną pracę instalacji i zostać wystawiona przez wykonawcę robót instalacyjnych.

Warto widzieć: Instalacja fotowoltaiczna przestaje działać – jakie mogą być powody?

Skąd fundusze na grant OZE?

Dotacjami skierowanymi do właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych zarządza Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Grant OZE ma pochodzić wprawdzie ze środków unijnych, ale będzie wypłacany przez Bank Gospodarstwa Krajowego, Ponieważ to właśnie ta instytucja zarządza Funduszem Termomodernizacji i Remontów, z którego mają pochodzić pieniądze na granty OZE.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here