FotowoltaikawPolsce » Blog » Pruszkowska fabryka dla elektryków i magazynów energii

Pruszkowska fabryka dla elektryków i magazynów energii

W Pruszkowie ma powstać fabryka o naprawdę dużych rozmiarach, gdzie co jedenaście minut ma powstawać bateria. Jej powierzchnia ma wynosić 16 tys. m2. To właśnie w tym miejscu mają na bieżąco być produkowane baterie, jakie wykorzystywane będą w samochodach elektrycznych i w magazynach energii.

GigafactoryX w Pruszkowie

Za powstanie tej fabryki odpowiedzialna jest spółka Impact Clean Power Technology. Należy ona do grupy Grenvia. Oprócz tego, że na bieżąco ma odbywać się tam produkcja, to na terenie powstanie również zaawansowane centrum badawczo-rozwojowe oraz zakład testowania baterii.

Warto wiedzieć: Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych ile kosztuje?

Głównym celem ma być produkcja nowoczesnych systemów bateryjnych, jakie mają być dedykowane nie tylko dla pojazdów osobowych. Mają one być również wykorzystane przez autobusy, kolej oraz magazyny energii. W owych bateriach mają być wykorzystywane następujące ogniwa, które opierają się na technologii:

  • baterie NMC (niklowo-manganowej);
  • baterie LFP (żelazowo-fosforowej);
  • LTO (tytanowej).

Nowoczesna fabryka na miarę obecnych czasów

Za ten futurystyczny budynek (za jej projekt) odpowiedzialni są Medusa Group. Architekci doskonale wiedzieli, że przed nimi nie lada wyzwanie, ponieważ musieli stworzyć nowy wymiar architektury przemysłowej.

Czytaj więcej: Nasłonecznienie w Polsce w poszczególnych miesiącach – Mapa

Do tego musieli położyć oni mocny nacisk na to, aby stworzyć miejsce, jakie w całości będzie przyjazne dla środowiska naturalnego. Akcentem, który to podkreśla, jest drewniana konstrukcja, która znajduje się na przedzie budynku i widoczna jest już na pierwszy rzut oka. Jej zadaniem jest podtrzymanie balkonów. Nie można pomijać również donic, jakie umieszczone są dookoła, jakie są bardzo ważne dla zachowania równowagi ekologicznej. Ważne jest to, że fabryka zostanie w pewnej części wyposażona w panele fotowoltaiczne, a także w magazyn energii o mocy około 1 MW. 

Produkcja na ogromną skalę

Szacuje się, że po tym jak fabryka na dobre rozpocznie swoją działalność, produkowanych będzie 16 tysięcy baterii w ciągu jednego roku. Pierwsze prace montażowe mają ruszyć już w lipcu 2023 roku. Wymiary linii mają wynosić 60 na 16 metrów. Pozwoli to na pełną optymalizację procesu produkcyjnego. Co to da? Dzięki temu inwestorzy będą mogli oszczędzić nie tylko miejsce, ale także koszty, jakie mogłyby być poniesione.

Warto wiedzieć: Carport fotowoltaiczny – nowoczesna samochodowa wiata

Produkcja ma ruszyć już w 2024 roku. Jedna bateria, której waga ma wynosić ok. 500 kg, ma zostać złożona w zaledwie 11 minut! Całkowita automatyzacja jest w stanie sprawić, że w każdym przypadku uda się osiągnąć najwyższą jakość na wysokim poziomie za każdym razem.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here