FotowoltaikawPolsce » Blog » Rekordowe dofinansowanie dla Orlenu na wodór 62 mln euro
Rekordowe dofinansowanie dla Orlenu na wodór 62 mln euro

Rekordowe dofinansowanie dla Orlenu na wodór 62 mln euro

Polski koncern paliwowy Orlen otrzymał znaczący grant z Unii Europejskiej na wsparcie projektu „Czyste Miasta – Mobilność Wodorowa w Polsce”. Projekt ma na celu promowanie produkcji i wykorzystania wodoru wytwarzanego z odnawialnych źródeł energii w Polsce.

Fundusze UE na infrastrukturę wodorową

Komisja Europejska ogłosiła ostatnio wyniki ostatniego naboru wniosków w ramach Instrumentu Łączącego Europę (CEF) na infrastrukturę paliw alternatywnych, zarządzanego przez Agencję Wykonawczą ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA).

Łącznie 42 projekty otrzymały dofinansowanie w wysokości 424 mln euro. Ponad 120 mln euro z tej kwoty przeznaczono na projekty ukierunkowane na budowę infrastruktury tankowania wodoru, przy czym projekt Orlenu otrzymał największą dotację w wysokości 62 mln euro.

Czytaj więcej: Fotowoltaika dla stacji paliw – ile kosztuje?

Projekt Orlenu. Mobilność wodorowa

Projekt Orlenu, który wchodzi obecnie w trzecią fazę, obejmuje budowę 16 ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru w różnych regionach Polski, a także budowę instalacji do produkcji wodoru odnawialnego za pomocą elektrolizy zasilanej energią odnawialną. To kontynuacja dwóch poprzednich etapów projektu, w ramach których uruchomiono już 8 stacji tankowania wodoru i wybudowano instalację do produkcji wodoru we Włocławku.

Przyznane dofinansowanie umożliwi Orlenowi rozbudowę sieci infrastruktury wodorowej. Planowane jest utworzenie stacji w takich miastach jak Piła, Warszawa, Gorzów Wielkopolski, Kraków, Bielsko-Biała i Włocławek. Stacje te będą obsługiwać różne pojazdy, w tym autobusy komunikacji miejskiej, samochody osobowe i pojazdy ciężarowe.

Warto wiedzieć: Sieć stacji ładowania samochodów elektrycznych w Polsce

Strategia wodorowa Orlenu

Inwestycje Orlenu w infrastrukturę wodorową są kluczowym elementem Strategii Wodorowej firmy. Do 2030 roku grupa chce zbudować sieć ponad 100 stacji tankowania wodoru w Polsce, Czechach i na Słowacji, aby obsługiwać zarówno transport indywidualny i publiczny, jak i transport towarowy. W celu jej wsparcia Orlen planuje do końca dekady rozwój sieci hubów wodorowych zasilanych energią odnawialną oraz instalacji do produkcji wodoru z odpadów, o łącznej mocy elektrolizerów około 1 GW.

Rola wodoru w transformacji energetycznej

Rozwój paliw alternatywnych, w tym wodoru, jest kluczowym elementem transformacji energetycznej. Wodór ma odegrać znaczącą rolę w różnych sektorach, szczególnie w przemyśle ciężkim, transporcie ciężarowym i komunikacji miejskiej. Mobilność miejska zeroemisyjna jest szczególnie ważna dla dużych miast, które mogą uzyskać dofinansowanie z programów krajowych i unijnych na wspieranie wdrażania pojazdów napędzanych wodorem.

Zobacz również: Rodzaje magazynów energii – Porównanie technologii magazynowania

Współpraca Orlenu z samorządami w całej Polsce na rzecz rozwoju transportu wodorowego wpisuje się w priorytety stawiane przez instytucje europejskie. Pomyślne uzyskanie dofinansowania pokazuje realność tego podejścia i uznanie jego znaczenia w szerszej transformacji energetycznej.

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation