FotowoltaikawPolsce » Blog » Strajk właścicieli fotowoltaiki – co warto wiedzieć?
Strajk właścicieli fotowoltaiki - co warto wiedzieć?

Strajk właścicieli fotowoltaiki – co warto wiedzieć?

Właściciele instalacji fotowoltaicznych w naszym kraju czują się oszukani i przygotowują protesty. Zainwestowali oni w panele słoneczne z nadzieją na zyski i oszczędności na zimę, lecz ich produkcja energii okazuje się nierentowna.

Osoby te są sfrustrowane i rozważają różne opcje działania, aczkolwiek jeszcze nie wiedzą, co dokładnie zrobić. Paradoksalnie, słoneczne dni przynoszą im straty, zamiast zysków, co jest sporym absurdem. 

Ceny prądu – najważniejsze informacje

W Polsce energia na początku dostarczana jest z najtańszych źródeł, czyli odnawialnych. W słoneczne dni, gdy fotowoltaika działa na pełnych obrotach, cena prądu jest niska.

Czytaj więcej: Aktualne ceny paneli fotowoltaicznych w Polsce 2024

Gdy zapotrzebowanie rośnie i OZE nie wystarczają, włączają się elektrownie węglowe i gazowe, co zwiększa koszty energii. Osoby posiadające magazyny energii lub zużywające prąd na bieżąco nie odczuwają problemu. Problem mają jednak ci, którzy sprzedają nadwyżkę prądu do sieci w najtańszym okresie. Podobna sytuacja występuje w Niemczech, gdzie nadmiar paneli słonecznych w słoneczne dni prowadzi do naprawdę niskich cen prądu.

Wypowiedzi ekspertów w sprawie strajku na temat fotowoltaiki

Administrator grupy „Protest prosumentów – strajk posiadaczy fotowoltaiki” nawołuje do aktywnego działania. Grupa ma na celu jednoczenie jak największej liczby prosumentów, stworzenie mapy strajku, a w dalszej kolejności protest i odłączenie instalacji od sieci.

Wzrost liczby członków grupy jest szybki , a postulaty koncentrują się na potrzebie zmiany aktualnej sytuacji. Właściciele fotowoltaiki są zdeterminowani, wierząc, że masowe wyłączenie instalacji powinno zmusić decydentów do reakcji. Maciej Borowiak, a więc prezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV, potwierdza frustrację właścicieli przydomowych instalacji.

Więcej informacji: Aplikacje darmowe i płatne do fotowoltaiki i pomp ciepła

Nadmienia on, że politycy obiecywali korzystne zasady rozliczeń, lecz zapomnieli o potencjalnych problemach. W kampanii wyborczej obiecywano bowiem znacznie niższe rachunki za prąd dla inwestujących w fotowoltaikę. 

Problemy z fotowoltaiką – co obejmują?

Właściciele paneli fotowoltaicznych czują się okradani przez aktualny system rozliczeń. Wielu z nich podkreśla, że nie są oni w stanie zarobić na inwestycji przy obecnych stawkach. Inni członkowie grupy skarżą się na spore rachunki za energię, które nie uległy zmniejszeniu mimo zainstalowanych paneli. Niektórzy członkowie grupy zwracają uwagę, że wielu właścicieli fotowoltaiki zdecydowało się na montaż pod wpływem obietnic dotacji i marketingu sprzedawców. Instalacje te nierzadko nie pasowały do potrzeb użytkowników i nie były ekonomicznie opłacalne.

Zobacz również: Instalacje fotowoltaiczne w kontekście programu Mój Prąd 6,0

Sprzedawcy fotowoltaiki, zdaniem użytkowników, nie mieli żadnych skrupułów. Problemy z magazynowaniem energii są jednym z kluczowych wyzwań dla fotowoltaiki. Michał Orłowski z Tauron Polska Energia zauważa, że do momentu, gdy magazyny energii staną się rentowne i powszechnie dostępne, problemy ekonomiczne związane z ceną energii będą się coraz bardziej zwiększać. 

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation