Port Lotniczy Bydgoszcz ma już wszelkie zgody, niezbędne do budowy farmy fotowoltaicznej i jej eksploatacji. Właśnie został ogłoszony przetarg, który ma wyłonić jej wykonawcę. Instalacja ta ma pozwolić na zagospodarowanie terenów lotniska, które obecnie nie są użytkowane.

Plany i rzeczywistość

Pierwotnie jej powierzchnia miała wynosić ponad 50 hektarów (tyle powierzchni zarezerwowano przynajmniej na jej potrzeby). Jej moc szacowana była na 25 MW, a produkcja energii powinna sięgnąć 21250 MWh – to odpowiednik średniego jej zużycia przez 7000 polskich gospodarstw domowych.

Czytaj również: Fotowoltaika Bydgoszcz Firmy Opinie

Wg ostatnich wiadomości produkcja energii w pierwszej fazie funkcjonowania będzie znacznie niższa. Podkreśla się jednak, że w końcu podjęto kroki w celu realizacji tego śmiałego projektu (pierwotny projekt powstał w roku 2014). Pierwszy etap budowy ma objąć wykonanie instalacji o mocy blisko 50 kW, w skład której wejdzie ponad setka paneli fotowoltaicznych. Szczegóły będą znane po wyłonieniu zwycięzcy ogłoszonego właśnie przetargu.

Ekologiczne rozwiązania w Porcie Lotniczym Bydgoszcz

Bydgoski port lotniczy jest od lat znany z działań na rzecz ekologii i kierowania się zasadami zrównoważonego zużycia energii. Jego kierownictwo podkreśla, że wpływa to nie tylko na stan środowiska, lecz również przekłada się na wyniki finansowe, pozwalając na uzyskanie optymalizacji kosztowej. Podkreśla się przy tym, że inwestycje w alternatywne źródła energii, takie jak na przykład instalacje fotowoltaiczne, wpływają długofalowo na bezpieczeństwo energetyczne tak samego Portu Lotniczego Bydgoszcz, jak i mieszkańców jego okolic.

Sprawdź również: Jak wybrać firmę fotowoltaiczną? – Instalator fotowoltaiki

 Warto przy tym wspomnieć, że w roku ubiegłym dyżurni lotniska w Bydgoszczy otrzymali do dyspozycji zeroemisyjny samochód Nissan Leaf. Jest to pierwszy w tej jednostce pojazd, do którego napędu używa się w 100 procentach energii elektrycznej. W najbliższej przyszłości planowane są kolejne inwestycje tego typu, a budowa własnej instalacji fotowoltaicznej może znacząco zwiększyć ich opłacalność.

Fotowoltaika na lotniskach w innych krajach

Inwestycje w wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych w portach lotniczych nie są niczym nowym. Ich głównym celem jest osiąganie realnych zysków. Podczas tworzenia planów instalacji w Porcie Lotniczym Bydgoszcz w roku 2014 zakładano, przy uwzględnieniu ówczesnych realiów prawnych, że farma o mocy 25 MW (o wiele większa niż ta, która będzie budowana w najbliższym czasie) przyniesie roczny przychód na poziomie 21 mln złotych.

Czytaj więcej: Fotowoltaika na trackerach ile kosztuje i jak ustawić?

Instalacje fotowoltaiczne funkcjonują już na wielu światowych lotniskach, przykładowo:

  • na lotnisku Weeze w Niemczech znajduje się instalacja o mocy 14MW,
  • w greckich Atenach funkcjonuje instalacja o mocy 8 MW,
  • amerykański port międzynarodowy w Indianapolis może poszczycić się instalacją o mocy 12,5 MW.
Anna Rokicka

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here