FotowoltaikawPolsce » Blog » Net-metering a net-billing różnice porównanie i opłacalność

Net-metering a net-billing różnice porównanie i opłacalność

Od 1 lipca wszyscy prosumenci w naszym kraju, którzy po 1 kwietnia bieżącego roku zainstalowali fotowoltaikę przeszli w sposób oficjalny na net-billing. W Vosti powtarzaliśmy cały czas nowym klientom, że system obecny rozliczenia po godzinowych stawkach nie jest taki straszny, jak to obrazują media. Obecnie patrząc na ceny rekordowe prądu, branża mówi dokładnie jednym głosem. O co chodzi? Chodzi o to, że fotowoltaika obecnie jest najbardziej opłacalna w historii. Z czego to tak naprawdę wynika? Pora się o tym przekonać.

Na pewno każdy z nas spotkał się z wiadomościami, w których mówi się, że minął już czas na fotowoltaikę i tym podobne. W Vosti poświęciliśmy bardzo dużo czasu, aby przygotować dobrze doradców na temat wszelkich zasad nowego systemu.

Sam cykl szkoleń we wszystkich oddziałach, jeszcze zanim ten nowy system wszedł w życie, sprawił, że wszyscy nasi doradcy obecnie edukować mogą swoich klientów, jak korzystać w sposób mądry z net-billingu, a także na nim zarabiać. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy fotowoltaika się opłaca?

Przykład rozliczenia net-metering

Tak naprawdę to w net-meteringu klient wykorzystywał na bieżąco energie o mocy 1560 kWh zatem z wyprodukowanej energii przez fotowoltaiczną instalację mu zostawało dokładnie 3 640 kWh. Tą energię klient wprowadzał do sieci i oddawał do Zakładu Energetycznego. Zakład ten za magazynowanie energii zabierał 20 procent. Dzięki temu klientowi pozostawło 2912 kWh energii, którą wykorzystać mógł na swoje własne potrzeby. Zysk z wprowadzonej energii wyniósł 1893 złotych. Klient wychodził ostatecznie na zero. Nie odczuwał tejże inwestycji.

Czytaj więcej: Szybki montaż paneli fotowoltaicznych w 14 dni Gwarancja Vosti

Przykład rozliczenia net-billing

Teraz pora na klienta, który rozlicza się w net-billingu i również wybrał instalację o mocy 5kW. Nadwyżkę wyprodukowanej energii sprzedaje bezpośrednio do Zakładu Energetyki. Zysk ze sprzedanej energii znajduje się w Wirtualnej Skarbonce.

Miesięczna oszczędność wynosi 307 złotych. Jest ona zatem znacznie wyższa niż oszczędność w net-meteringu. W systemie poprzednim rozliczeń klient był tak naprawdę na zero. Obecnie pieniądze zostają w kieszeni.

Czy magazynowanie energii jest opłacalne?

Jak pokazują nam wszelkie powyższe kalkulacje, to łączna oszczędność obecnie jest wyższa, niż w czasach tak zwanego net-meteringu. Oznacza to nic innego jak to, że klient, który się decyduje na fotowoltaikę w net-billingu jest natychmiast na plusie, gdy porównujemy to do sytuacji, w której miałby płacić rachunki za elektryczną energię.

Net-billing jest systemem, który jest oparty o miesięczne ceny. Z kolei w roku 2024 przejdziemy już na ceny oparte o godzinowe ceny. Będzie to moment, w którym tak naprawdę magazyn energii będzie miał spore znaczenie. Jego zastosowanie zwiększa samą autokonsumpcję o trzydzieści pięć procent. Obecnie magazyn energii można kupić przy wykorzystaniu dofinansowania w ramach Programu Mój Prąd.

W Vosti korzysta się z systemu inteligentnego magazynowania energii z serii LUNA 2000 od HUAWEI. Jeśli należysz do grupy naszych klientów, a do tego posiadasz fotowoltaikę z falownikiem Huawei w hybrydowej wersji, to nie ma kompletnie żadnych przeszkód, abyś do niej dokupił sam magazyn energii.

Czytaj również: Jak obniżyć rachunek za prąd? – Fotowoltaika w 14 dni

Otrzymaj wycenę i gwarancję montażu w 14 dni

  Oferty są niezobowiązujące a będziesz mógł sam podjąć decyzję.

  Jeszcze nie posiadasz naszej instalacji? Pewność oraz bezpieczeństwo przy wyborze naprawdę dobrego urządzenia zapewnisz sobie przy skorzystaniu z pomocy doradcy. Umów się już teraz na bezpłatny audyt. Tak naprawdę to liczby nie kłamią. Fotowoltaika się naprawdę opłaca.

  Źródło: Vosti.pl

  Marcin

  Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

  Więcej informacji

  Post navigation

  • Net-metering lub jak kto woli system opustów to już historia. Było i chyba nie wróci. Jakoś trzeba sobie radzić na tych nowych zasadach – nie ma innego wyjścia. Na net-billingu można wyjść całkiem nieźle tyle tylko, że trzeba się postarać. O tym jak to zrobić piszą na swoim blogu. Zapraszam.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Drop file here