FotowoltaikawPolsce » Blog » Fotowoltaika na budynkach miejskich w Warszawie do roku 2030

Fotowoltaika na budynkach miejskich w Warszawie do roku 2030

Jak wynika z zapowiedzi Rafała Trzaskowskiego, władze Warszawy planują pokrycie dachów wszystkich miejskich budynków panelami fotowoltaicznymi do roku 2030. Decyzja ta, oprócz oczywistego aspektu ekonomicznego, ma wymiar geopolityczny. Jak wynika z piątkowego oświadczenia prezydenta stolicy, celem tych działań będzie miedzy innymi uniezależnienie się od źródeł energii, importowanych z Rosji.

Ambitny program inwestycji w fotowoltaikę

Podczas konferencji prasowej, zwołanej przed żłobkiem przy ulicy Warchałowskiego na Ursynowie, Rafał Trzaskowski odniósł się do bieżących wydarzeń, podkreślając zaangażowanie magistratu w udzielanie pomocy najbardziej potrzebującym uchodźcom. Jednocześnie jednak podkreślił konieczność strategicznego podejścia do wykorzystania energii w mieście. Mają służyć temu inwestycje w źródła odnawialne, prowadzone na naprawdę szeroką skalę.

Czytaj więcej: Fotowoltaika dla domu, ilość paneli

W chwili obecnej instalacje fotowoltaiczne zasilają już 140 miejskich budynków w Warszawie, w tym żłobek, przed którym miała miejsce konferencja. Plany miasta są jednak niezwykle ambitne i zakładają, że panele pojawią się na dachach wszystkich nieruchomości, należących do miasta. Jak stwierdził sam Trzaskowski, planowane jest uruchomienie tych instalacji „gdzie się tylko da, do 2030 r.”

Celem ma być przede wszystkim wzrost niezależności miasta od ropy i gazu ziemnego, jednak ważnym aspektem jest też oszczędność energii i walka z globalnymi zmianami klimatycznymi. Oczywistym skutkiem programu, dostrzegalnym dla każdego mieszkańca, będzie też ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Prezydent stolicy podkreślił też jej wymiar geopolityczny, odnosząc się do bieżących wydarzeń.

Sprawdź więcej: Jak wybrać firmę fotowoltaiczną? 

Pobór energii i jego ograniczenie

Koszt programu wyniesie przypuszczalnie około 60 mln złotych. Jego efektem ma być ograniczenie poboru mocy o 30% oraz zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 87 tysięcy ton do 2030 r. Jak widać – decyzja ma mieć wymiar nie tylko ekonomiczny i polityczny, lecz również ekologiczny.

Podczas swego wystąpienia prezydent Warszawy poruszył kwestię przyjmowania do żłobków dzieci z Ukrainy. Podkreślił duże zapotrzebowanie, zaznaczając, że istnieją kwestie prawne, które wymagają szybkiego uregulowania. Trwają przykładowo rozmowy z Ministerstwem Zdrowia, mające na celu wyjaśnienie kwestii szczepień i wypracowanie procedur, umożliwiających szybkie ich uzupełnienie u dzieci ukraińskich.

Warto wiedzieć: Fotowoltaika PruszkówFotowoltaika Siedlce,

Celem jest przygotowanie programu, który umożliwi matkom, które podejmą pracę, opiekę nad dziećmi w stołecznych żłobkach. Z rozmów z uchodźcami wynika bowiem, że wielu z nich chce być aktywnych zawodowo.

Anna Rokicka

Ukończyłam studia Inżynieria odnawialnych źródeł energii ponad 2 lata temu. Od 3 miesięcy moją pasją jest tworzenie publikacji dla portalu FotowoltaikawPolsce.com

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here