FotowoltaikawPolsce » Blog » Farma fotowoltaiczna w Wielkopolsce – co warto wiedzieć?
Farma fotowoltaiczna w Wielkopolsce - co warto wiedzieć?

Farma fotowoltaiczna w Wielkopolsce – co warto wiedzieć?

W miejscu, gdzie jeszcze do niedawna funkcjonowała odkrywkowa kopalnia węgla, zrobiono nowoczesną elektrownię fotowoltaiczną, która stała się drugą największą elektrownią PV w naszym kraju. Została ona ulokowana w wielkopolskiej gminie Przykona. 

Czym cechuje się nowo otwarta farma fotowoltaiczna w gminie Przykona?

Zgodnie z oficjalnymi doniesieniami, moc farmy ma wynosić aż 200 MW, co jest wynikiem zaskakująco dużym. W jej skład wchodzi ok. 380 tysięcy dwustronnych paneli fotowoltaicznych, co będzie skutkowało tym, że farma każdego roku wyprodukuje gigantyczną ilość energii elektrycznej. Co ciekawe, ta elektrownia PV została zainstalowana w miejscu, gdzie kiedyś działała kopalnia węgla brunatnego. Jej łączna powierzchnia wynosi aż 270 hektarów, w efekcie czego mocno wyróżnia się pod kątem wielkościowym.

Czytaj więcej: Podłączenie pompy ciepła do istniejącej instalacji

Jedyną większą farmą w naszym kraju jest elektrownia ulokowana w Zwartowie na Pomorzu. Niewykluczone jednak, że farma fotowoltaiczna Przykona niebawem stanie się numerem jeden na rynku fotowoltaicznym, albowiem rozważana jest jej rozbudowa. 

Budowa farmy fotowoltaicznej Przykona

Budowa farmy Przykona trwała relatywnie długo, albowiem ponad rok. Troska o detale sprawiła jednak, że efekt końcowy jest wprost imponujący. W pewnym momencie za budowę farmy odpowiadało aż 500 osób, co jest potwierdzeniem, że inwestycja ta jest traktowana niezwykle poważnie. EDPR sądzi, że powstanie farmy przyniesie liczne korzyści dla lokalnej społeczności.

Zobacz również: Pompa niskotemperaturowa czy wysokotemperaturowa – którą wybrać? 

Firma odpowiedzialna za instalowanie tej elektrowni PV jest prawdziwym potentatem, angażującym się nie tylko w fotowoltaikę, ale też w sport czy edukację. Sprawia to, że cieszy się ona świetnymi recenzjami w społeczeństwie. 

Popularność farm fotowoltaicznych

EDPR działa na naszym rynku już bardzo długo. Wstępnie firma ta skupiała się na energii wiatrowej, jednak z biegiem lat poszerzała swoje kompetencje i współcześnie skupia się przede wszystkim na fotowoltaice. Oprócz farmy Przykona EDPR było odpowiedzialne również za uruchomienie farmy PV Konary, która w mgnieniu oka odniosła olbrzymi sukces. 

Zobacz również: Jak wykonać pierwsze uruchomienie pompy ciepła?

EDPR ma na ten moment w Polsce moc zainstalowaną na poziomie 917 MW, z czego ponad 269 MW dodano w minionym roku. Ten popularny portugalski deweloper jest jednym z największych hegemonów w kontekście energii odnawialnej. Wiele wskazuje na to, że jego renoma nie będzie malała, ponieważ planuje on kolejne inwestycje, które mają obejmować powstawanie następnych imponujących farm fotowoltaicznych. 

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation