FotowoltaikawPolsce » Blog » Farma fotowoltaiczna Wielbark osiągnie moc 62 MW

Farma fotowoltaiczna Wielbark osiągnie moc 62 MW

Farmę fotowoltaiczną budowane przez Grupę Orlen w województwie warmińsko-mazurskim docelowo posiadać będzie moc na poziomie 62 MW.

Powierzchnia farmy wynosić będzie około 119 ha. Będzie to jedna z najpotężniejszych farm fotowoltaicznych w Polsce. Rozbudowa fotowoltaiki stanowi jeden z głównych elementów Strategii ORLEN2030, która ma na celu zwiększenie mocy źródeł odnawialnych Grupy Orlen do 2,5 GW w ciągu najbliższych kilku lat.

Komunikat firmy Orlen

Grupa Orlen w oficjalnym komunikacie poinformowała, że prace nad ostatnim etapem budowy PV Wielbark są na zaawansowanym etapie.  Dotychczas Energa OZE (spółka z Grupy Orlen) kupiła już 12 MW mocy z dwóch instalacji, które są wybudowane na powierzchni około 27 ha. Ponadto, spółka nabyła już z wyprzedzeniem kolejne grunty przeznaczone pod instalacje o łącznej mocy 48 MW. Finalnie, inwestycja ma być umiejscowiona na obszarze 119 ha i posiadać moc 62 MW.

Czytaj więcej: Ile możemy zarobić na dzierżawie ziemi pod fotowoltaikę?

Budowa PV Wielbark wymagała uzyskania aż 56 pozwoleń na budowę. Realizacja inwestycji pochłonie łącznie między innymi 2,5 tysiące ton stali oraz około 140 tysięcy paneli fotowoltaicznych. Moc jednostkowa paneli wynosi około 445-530 W i jest obsługiwana przez 337 inwerterów (falowników). 

Farma PV Wielbark będzie posiadać potencjalną roczną produkcję na poziomie 62 GWh, co pozwoli na zasilenie około 31 tysięcy gospodarstw domowych. 54 MW z 62 MW docelowej zainstalowanej mocy posiada wsparcie z aukcji OZE.

Czytaj również: Fotowoltaika na trackerach ile kosztuje i jak ustawić?

Rozwój fotowoltaiki

Finalizacja inwestycji PV Wielbark i innych, które są aktualnie realizowane pozwoli spółce Energa OZE dysponować około 92,5 MW mocy, która została zainstalowana w farmach fotowoltaicznych. Aktualnie potencjał wynosi około 17,4 MW. Jak możemy zauważyć, inwestycja PV Wielbark przyniesie spory wzrost potencjału fotowoltaicznego. 

Rozwój branży fotowoltaicznej stanowi jeden z podstawowych elementów, należących do Strategii ORLEN2030. Projekt ten jest długofalowy i zakłada znaczne zwiększenie mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach Grupy Orlen. Wzrost ten pozwoli na osiągnięcie mocy nawet 2,5 GW do 2030 roku.

Sprawdź teraz: Fotowoltaika na gruncie – czy warto stosować takie rozwiązanie?

Grupa Orlen działa rynku międzynarodowym, w sześciu krajach (Polska, Czechy, Niemcy, Litwa, Słowacja i Kanada). Co istotne, Grupa Orlen ma do swojej dyspozycji aktywa gotowe do przerobu ponad 35 mln ton różnorodnych gatunków ropy rocznie.

Ponadto, sprzedaż detaliczna jest prowadzona przez koncern z wykorzystaniem największej w Europie Środkowo-Wschodniej sieci stacji paliw (ponad 2800). Grupa Orlen ma w swojej ofercie łącznie ponad 50 produktów rafineryjnych i petrochemicznych.

Anna Rokicka

Ukończyłam studia Inżynieria odnawialnych źródeł energii ponad 2 lata temu. Od 3 miesięcy moją pasją jest tworzenie publikacji dla portalu FotowoltaikawPolsce.com

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here