FotowoltaikawPolsce » Blog » Fotowoltaika – czemu warto na nią postawić?

Fotowoltaika – czemu warto na nią postawić?

Panele fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością w społeczeństwie. Energia odnawialna jest bowiem nie tylko opłacalna, ale też korzystna dla środowiska. W ostatnim czasie panele zaczęły wyraźnie tanieć, jednak zdaniem ekspertów trend ten nie potrwa zbyt długo. Dlatego też warto pospieszyć się z ich zakupem, gdyż za niedługo ich ceny mogą wywindować w górę. 

Dofinansowania do paneli fotowoltaicznych – co warto o nich wiedzieć?

Popularność paneli w dużej mierze wynika z faktu, że istnieją liczne dofinansowania, które mają sprawić, że inwestycja ta będzie jeszcze bardziej opłacalna. Jednym z najpopularniejszych dofinansowań jest program Mój prąd, który ruszył 22 kwietnia.

Czytaj więcej: Ile prądu pobiera ładowanie samochodu elektrycznego?

W ciągu niespełna miesiąca złożono blisko 13 000 wniosków o dofinansowanie, których kwota znacząco przekroczyła 100 milionów złotych. Liczba chętnych jest na tyle duża, że nie przygotowano się na tak duże zainteresowanie – na cel dofinansowania przeznaczono bowiem 100 milionów złotych. Nie jest to jednak powód do obaw, ponieważ NFOŚiGW dysponuje dodatkowymi środkami, które mogą zostać wypłacone. Dodatkowo, trzeba pamiętać, że nie wszystkie wnioski zostaną rozpatrzone pozytywnie, co oznacza, że ostateczna kwota wypłaconych dotacji może być zgoła inna. 

Dofinansowania a popularność paneli fotowoltaicznych – jakie zależności można dostrzec?

Program Mój prąd sprawił, że wzrosło zainteresowanie fotowoltaiką. Popularność tego dofinansowania wynika w głównej mierze z faktu, że finansuje ona pompy ciepła powietrze – woda, które są niezwykle ergonomiczne i wydajne. Co więcej, przy dofinansowaniach nie są brane pod uwagę kryteria dochodowe, co sprawia, że pozytywne rozpatrzenie wniosku jest zawsze wielce prawdopodobne. Bardzo duże zainteresowanie programem sprawiło jednak, że ryzyko wyczerpania środków na dofinansowania stało się czymś realnym.

Sprawdź więcej: Ile prądu zużywa pompa ciepła?

W praktyce, NFOŚiGW zapewnił, że może przeznaczyć dodatkowe 400 milionów w ramach programu, aczkolwiek na chwilę obecną nie mamy pewności, czy jest to zgodne z prawdą. 

Fotowoltaika – kiedy zaczyna się zwracać?

Szybkość zwracania się tej inwestycji zależy przede wszystkim od średniego rocznego zużycia energii. Osoby, które rocznie zużywają około 5 tysięcy kilowatogodzin, mogą liczyć na to, że instalacja zwróci się już po 4 latach. Co więcej, umożliwia ona zredukowanie rachunków za energię nawet o 65%. Obecnie istnieją świetne predyspozycje do montażu paneli, ponieważ są one w przystępnych cenach.

Warto wiedzieć: Ile kosztuje wynajem kontenera na gruz?

Moduły staniały bowiem w ostatnim czasie o blisko 15%, co sprawia, że łączny koszt instalacji jest znacznie niższy niż do niedawna. Spadek cen w głównej mierze wynika ze zwiększenia mocy produkcyjnych w Chinach. 

Marcin

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce. Jeżeli trafisz na jakiś błąd w publikacji napisz do mnie na skrzynkę [email protected]

Więcej informacji

Post navigation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Drop file here